Türkiye'nin en çok ve en az okuyan illeri açıklandı! Okuma alışkanlığı illere göre değişiklik gösterebilir mi?

Popüler online kitabevi İdefix, son 6 ayda kendi siteleri üzerinden yapılan alışverişler doğrultusunda Türkiye'nin okuma haritasını oluşturdu.
Sıralamaya göre Türkiye'nin en çok okuyan ili Ankara oldu. Araştırma toplam nüfüs şehir nüfusu oranıyla toplam satılan kitap-şehre satılan kitap oranının bileşkesi doğrultusunda hazırlandı. Bu arada listenin son sırasında ise Şanlıurfa yer aldı.

İdefix tarafından hazırlanan listeye göre, Türkiye'nin en çok okuyan 5 ili şöyle oldu: Ankara , İstanbul, Eskişehir, İzmir ve Tunceli oldu. Son 5 sırayı ise ( sondan geriye doğru olarak) Şanlıurfa, Yozgat, Adıyaman, Osmaniye ve Kahramanmaraş oluşturdu.

Bu şehirlerden son sıradaki Şanlıurfa'da en sevilen yazarlar, Stefan Zweig, Zülfü Livaneli ve Sabahattin Ali oldu. (Sabahattin Ali'nin listeye Kürk Mantolu Madonna'yla girdiğine kesin gözüyle bakılıyor.)

İlk sırada yer alan Ankara'da ise en sevilen yazarlar sırasıyla Stefan Zweig, Zülfü Livaneli ve Yuval Noah Harari oldu. Tür olarak ise Ankaralılar Roman ve Hikaye kitaplarına ilgi gösterdiler.

Okuma alışkanlığı illere göre değişiklik gösterebilir mi? Siz bu sıralama hakkında ne düşünüyorsunuz?

3|4
6175

En İyi Erkek Görüşü

• Yani, gosterebilir. Cunku Ankara da herkesin imkani var, ama bir Yozgatta misal koylerde okul yok. Tasimali egitim.. Imkanlar sinirli vs.

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Degusur olur öyle

0|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 74

• Yaşadığım şehir Ankara'nın çıkmasına sevindim.

2|0
    0|0
  • İdefix'in istatistiklerini fazla kâle almanızı tavsiye etmiyorum. Onlar, kendi sitelerinden yapılan siparişler üzerinden bu istatistiği yapıyor. İstatislikte her zaman TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu)'i dikkate almanızı tavsiye ederim. Mesela Artvin'de ''fena değil'' demişler ama nüfusa oranla en çok kitap satılan yer Artvin'dir.

Bu istatistik yanlıştır.

6|1
    2|0
  • Gerçek oranlarla kıyaslayabilecek durumda olsaydık Osmaniye Şanlıurfa ve Maraş'ın yine son sıralarda olabileceğini ben düşünmüyorum.

0|0
    0|0
  • Seçim sonuçları haritası gibi

1|0
    0|0
  • Tabiki farklılık gösterebilir illerin ekonomik durumu bile büyük bir etken ama türkiyede bu tarz bir çalışma doğru sonuç vermez bence çünkü korsan diye bişey var bizde ve okuyan biri ömründe hiç korsan kitap almamış hep idefixten almışsa ya çok zengindir ya da okuma alışkanlığı yoktur ;)

0|0
    0|0
  • Okuyanların da çoğunluğunun anladığını sanmıyorum. Kendi filtresini kitaplar veya deneyimler ile güncelleştirememiş insanların kitap okuduğunu söylemek gerçekten gülünç..

Kasabalarda ve köylerde kütüphaneler yok. Olsa bile çokta istekli değil çocuklar... Daha küçük yaşta TV ye, internete ve akıllı telefona alıştırılıyor.
    27 yaşına gelmiş bir kitap açmaya cesaret edemeyen kişiyi de gördüm, 22 yaşına gelmiş sadece koleksiyon diye kitap alıp ondan sonra "Kötü Çocuk" romanını okuyanda gördüm.

1|0
    0|0
  • Bu okuma oranını değil ; kitap alış verişini online yapan şehirleri listeler yalnızca.

Ayrıca İstanbul gibi bir yerde sahaflar çarşısı varken kim napsın idefix'i?

2|0
    0|0
  • Denize kıyısındaki şehirler her zaman daha gelişmiş olurlar

0|0
    0|0
  • bence dogru bir istatistik degil bu sonucta merdiven alti okuyanda var varda var yani herkez idefix den almiyor ki bunun icin herkeze kitap okuyup okumadigi ne kadar okudugu sorulmali ya da illere gore dijital formlar hazirlanmali

1|0
    0|0
  • Egitim sistemini oyuncak olarak degistirenler okusun ki adam olsunlar. Bir sistemi oturtamadilar. Bu gencler kitap okusa ne yazar? Degersizlesti ulke. Cahiller yuksekte okuyanlar dususte.

0|0
    0|0
  • İstanbul'un ikinci sırada olmasına bile şaşırdım. Açıkçası ben 4 veya 5 bekliyodum :)

0|0
    0|0
  • Harita sizi kandırmasın. Bu harita Türkiye deki insanların %0,1 ini gösteriyor.
    Buda demekki her 1000 kişiden 1 i kitap okuyor.

0|0
    0|0
  • Bu sıralama internetten alışveriş sitesinin objektif bir çalismasi olmadığı için değişiklik gösterecektir

0|0
    0|1
  • Ama kitapevlerinin satış rakamları baz alınarak yapılan anketin doğruluğuna da inanmıyorum ben. Çünkü bizim toplumumuzda alınan bir kitabı herkes okur, bu böyledir.

0|1
    0|0
  • sonra sahiller niye CHP

0|1
    0|0
  • az okuyan illere bak akp nin oy pusulası gibi ;)

2|1
    1|0
  • O romanlar insana bir şey katmıyor. Çok yanlış bir okuma kültürümüz var. Zaten az okuyoruz okuyunca da yanlış okuyoruz

0|0
    0|0
    • Ne okuyalim o zaman

• Cengiz aytmatov okuyabilirsiniz, halit hüseyni, ilber ortaylı mesela şeylerde olabilir hasan ali yücel meb bakanı iken çevirilerini yaptırttığı 100 temel eseri bence herkes okumalı. Gerçek romanlar onlar

• Teşekkür ederimbunlarin icinde halit huseyninin 3 kitabini okudum sadece

• Yanina secim haritasini da koy cikiyor ortaya zaten niye bu halde oldugu Turkiyenin

0|0
    0|0
  • Bu sıralama çok tuhaf

0|0
    0|0
  • kara cahil illerde hep AKP kazanmış bu tabloya göre..

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    54

Kızlar Ne Diyor 60

• Bazı kişiler Tunceli olması şaşırttı filan yazmış da, Tunceli'yi ne sanıyorlar acaba 😄? Neredeyse her sene teog, ygs lys birincisi çıkıyor o şehirden. Evlenme yaşı da en yüksek olan şehirlerden biri.
    Birçok Tuncelili ile tanıştım, hepsi de çok zeki (gerçekten kafası çalışan) insanlardı. Buna paralel yine çok iyi üniversitelerin, çok iyi bölümlerinde okuyorlardı.

İdefix'in okuma haritası gerçek bir sonuç vermez bence. Ama Tunceli en çok okuyan ilk 5'e girerdi zaten, o kesin 😄
    Canım Tunceli ya 💜 Çıkıp dersim dağlarında türkü söyleyeceğimiz gün de gelir mi?

1|4
    2|3
  • Sosyokulturel-ekonomik duzey ve gelismislik acisindan farkliliklar oldugu surece, okuma aliskanligi acisindan da farkliliklar elbette olacaktir.

1|0
    0|0
  • Canım ankaram buram buram kültür kokuyor 😄😂

0|0
    0|0
  • Valla ks de soruları okuyorum o da mod olduğumdan ahsjdj

0|0
    0|0
  • Evet

0|0
    0|0
  • Tunceli maşallah 🤔

0|0
    0|0
  • Gösterilir

0|0
    0|0
  • bende okumuyorum kitap. ama boyle oranlar görunce uzuluyorum.

0|0
    0|0
  • Genelde büyük şehirler öğrenci bolluğu vs

0|1
    0|0
  • Bu tip bir inceleme yapılacaksa tüik verileri kullanılmalı, ben sahaf dışında alışveriş yapmıyorum benim oranımı yokk olarak alıyo idefix, bu nolcak şimdi? saçma yani konuşmaya değmez

0|0
    0|0
  • İzmir sadece benim okumamla bile daha üst sıralarda olma kapasitesinde niye öyle bir iki olmadı anlamadim.. tabiki sadece idefix oranları olduğu için sıralama bu ölçüde olabilir

0|1
    1|0
  • Sanmam

1|1
    0|0
  • Kitaplarını İdefixten almayanlar nolacak

1|0
    0|0
  • Sacma geldi

0|0
    0|0
  • Ben Şanlıurfa'lıyım çok okuyorum.. Ama bizim burda hakikaten okumak çok az. Dedikodu fazla. Keşke biraz ağızları kitap okumak için çalışsa.

0|1
    2|1
  • İnsanlara göre değişiyor bence bu

0|0
    0|0
  • Canım Ankara

0|0
    0|0
  • Bu liste adı üzerinde siteden alışveriş yapan illerin listesi çoktan aza doğru... Ankaralı bu siteden alıyordur da Urfalı sahaftan...

0|0
    0|0
  • Evde ya ya ya ya eskişehir eskişehiiir eskişehiiiir diye bağırarak gezmek istedim bir an. Sonra usuyecegim aklıma geldi ve yattığım yerden sadece gülümsedim sanki insanlar beni görüyormuş gibi :) bu da burda kalsın :d

0|0
    0|0
  • Bir Urfalı olarak memleketime yerleşip, ortalamayı biraz yukseltsem mi acaba, üzücü

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    40
Yükleniyor... ;