Türkiye'nin en çok ve en az okuyan illeri açıklandı! Okuma alışkanlığı illere göre değişiklik gösterebilir mi?

Thauma
Popüler online kitabevi İdefix, son 6 ayda kendi siteleri üzerinden yapılan alışverişler doğrultusunda Türkiye'nin okuma haritasını oluşturdu.
Türkiye'nin en çok ve en az okuyan illeri açıklandı! Okuma alışkanlığı illere göre değişiklik gösterebilir mi?
Sıralamaya göre Türkiye'nin en çok okuyan ili Ankara oldu. Araştırma toplam nüfüs şehir nüfusu oranıyla toplam satılan kitap-şehre satılan kitap oranının bileşkesi doğrultusunda hazırlandı. Bu arada listenin son sırasında ise Şanlıurfa yer aldı.

İdefix tarafından hazırlanan listeye göre, Türkiye'nin en çok okuyan 5 ili şöyle oldu: Ankara , İstanbul, Eskişehir, İzmir ve Tunceli oldu. Son 5 sırayı ise ( sondan geriye doğru olarak) Şanlıurfa, Yozgat, Adıyaman, Osmaniye ve Kahramanmaraş oluşturdu.

Bu şehirlerden son sıradaki Şanlıurfa'da en sevilen yazarlar, Stefan Zweig, Zülfü Livaneli ve Sabahattin Ali oldu. (Sabahattin Ali'nin listeye Kürk Mantolu Madonna'yla girdiğine kesin gözüyle bakılıyor.)

İlk sırada yer alan Ankara'da ise en sevilen yazarlar sırasıyla Stefan Zweig, Zülfü Livaneli ve Yuval Noah Harari oldu. Tür olarak ise Ankaralılar Roman ve Hikaye kitaplarına ilgi gösterdiler.

Okuma alışkanlığı illere göre değişiklik gösterebilir mi? Siz bu sıralama hakkında ne düşünüyorsunuz?
Türkiye'nin en çok ve en az okuyan illeri açıklandı! Okuma alışkanlığı illere göre değişiklik gösterebilir mi?