Kafka'nın bu sözü size ne anlam ifade ediyor?

"En kötüsü de, sahip olmadığın şeylere; ait olmandır."

Kafka'nın bu sözü size ne anlam ifade ediyor?

Güncellemeler:
Galiba kimseye bir anlam ifade etmiyor, o halde evlere dağılabiliriz. (:

0|1
2412

En İyi Kız Görüşü

• Şöyle bir şey geldi aklıma
    Geçmişe de geleceğe de sahip değiliz ama kendimizi hep ait hissederiz (benim geçmişim, benim geleceğim) geçmişin pişmanlığı ve geleceğin umudu arasında sıkışırken bize gerçekten ait olan bugünü ıskalarız.

0|2
    0|0
    • Çok güzel bir yaklaşım ama bugüne de ait değiliz; zaman mefhumu bunu her daim yalanlayacak çünkü.

• O halde hepimize bugün'lerinde iyi şanslar sevgili dostum.

• Ee hadi madem.

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 23

• Cok istedigin ama sahip olmadigin seylere; mesela sevdigin ama birlikte olamadigin birine karsi hissettigin aidiyet duygusu, surekli onu dusunup kafayi yemece, hayatinin merkezine onu koyma, dusuncelerinde onunla yatip onunla kalkma durumu. Bana bunu ifade etti.

1|1
    0|0
  • İlk okuduğumda aklıma 'platonik aşk' geldi. Saçma buldum.
    Bir an adamın aklımdaki yeri sarsıldı. Sonra yorumları okudum ve anladım; kıt akıllıca düşünmüşüm.
    Birde insanlar beni anlamayınca kızıyordum. Meğerse her söz yanlış anlaşılmaya açıkmış, bende yanlış anlayabilirmişim. Kim bilir hangi niyetle yazmış...
    Ne dinilebilir ki? Benim bu dediklerim bile bir örnek sayılabilir buna. Dahice...

0|1
    0|0
    • Başlıktaki görseli bilerek kullandım aslında; kişinin görsel algısının daha ağır basıp basmaması da önemliydi benim için cevaplarda. Eğer cümle dikkate alınarak okunursa, cevabın derinliğinde kendini bulmaman için hiçbir sebep yok. (:

• Haklısın, görselin çok büyük bir etkisi oluyor.

• Çünkü sahip oldugumuzu sandigimiz her seyi kaybedebiliriz omur boyu elimizin altinda olacaginin garantisi yok bu noktada maddi manevi her seye aidiz ya bize aitler veya da degiller. Mesela butun benliginizle bir insani size ait olarak hissedebilirsiniz ama karsiliginda alacaginiz iki ihtimal vardir; o da sizi kendine ait hisseder ya da hissetmez. Ait hissetmesi malimiz oldugu anlamina gelmiyor.

0|1
    0|0
  • Nereye çeksen geliyor. Ama ilk platonik aşkı çağrıştırdı. Sahip olamadığın gibi etkisinden de kurtulamıyorsun. Ya da hırs duyulan herhangi bir şey de olabilir. Örneğin para, sahip olamıyorsun ve sahip olamadıkça bunu bir hırs haline getirirsen bir süre sonra artık o sana sahip olmaya başlıyor.

1|1
    0|0
  • Kafka adamım, sözleriyle beni anlatıyor.

0|1
    0|0
  • Sahip olamadığı milena'ya aitti... Acı olmasa belki de bukadar güzel cümleler çıkmazdı, sanat eksik kalırdı...

0|1
    0|0
  • Kalbin ondan ama ona ait değilsin gibi

0|1
    0|0
  • Sahip olmadığım şeylere nasıl ait oluyorum, orayı anlamadım.

0|1
    0|0
    • Hayat mesela. O'nun müsade ettiği ölçüde yaşayabilirsin onu. Sahip değilsindir ama diğer herkes gibi o'na aitsindir.

• Tamam şimdi anladım. Açıkladığın için sağol.

• Kafka'ya teşekkür etmeliyiz. Yazdığı her kelimenin altındaki dehlizlerden; en mat gerçeklikler ayyuka çıkıyor.

• İnsan sahip olamadıklarını isyer hep.. o yüzden bunun için çabalar durur.. sahip olduklarını gözü görmez.. ta ki kaybedene kadar.. kaybettiği zaman da sahip olma arzusu uyandığı için tekrar ister..

0|1
    0|0
  • Hayatımızda olmasını istediğimiz ama bir türlü olmayan şeylere sonsuza kadar aitizdir

0|1
    0|0
  • Biriyle evli olup o kişinin sevdiği insan olamamak ilk aklıma gelen ve benim için ifade ettiği şey bu

0|1
    0|0
  • Sonsuz bir kalp sancısı, her gün hayatını sorgulayıp vardığın tek sonucun; ömür boyunca prangaya mahkum olmayı mumla aratacak derecede işkenceli bir mesuliyet duygusunun çilekeşi baş kahramanı olduğunu hissetmek...

0|1
    0|0
    • Hikaye her neyi anlatıyorsa anlatsın, baş kahramanın da bir şekilde ve bir mana da öldürülebileceği gerçekliğinden arındırılamayan bir hikaye.

'Bir cümlenin isabet ettiği milyonlarca soluk. Milyonlarca soluğa isabet eden, milyonlarca soru.'

• Bu yüzden o Kafka zaten.. 😊

• Kafka herzamanki gibi kalbimi paramparça etti

0|1
    0|0
  • İlginç bir cümle

0|0
    0|0
  • çünkü insan sahip olduklarından vazgeçer ama, ait olduklarından vazgeçemez.

0|1
    0|0
  • Senin olmayana olan alışkanlığın, bağımlılığın..

0|1
    0|0
  • Çok güzel söz ya

0|0
    0|0
  • Platonik sevip bir türlü açılamamak..

0|0
    0|0
  • haklı franz

0|0
    0|0
  • Sahip olamadığın şeylerin kölesi olmaktır demek istemiş bence

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    3

Erkekler Ne Diyor 12

• Kafka'nın biraz mahcup bir dili vardır. Bunun için bir kitabını okumayı bırakın, herhangi bir eserinden 1 sayfa okursanız anlayacaksınız.

Daha çok kötümser, ezik gözle bakar. Her olaydan negatif bir anlam çıkarır ve bunu ustalığı sayesinde çok iyi yansıtır. Sizi esir alır. Ulan adam gerçekten haklı dersin ama biraz oturup üzerine düşününce yalnızca 1. sınıf bir felaket tellali olduğunu görürsünüz.

Yani özetle, hayatında Kafka'nın tek cümlesini okumamış gençler çok etkilenecek ve katılmadan duramayacak. Ama ben adamın ne çeşit bir psikopat olduğunu bildiğim için sadece "he Kafka he" demekle yetiniyorum.

0|0
    0|0
    • Mahcup bir dil kullandığı dışındaki hiçbir görüşe katılmamak ile birlikte asılsız olduğu da bir gerçek sevgili dostum. Hayatı ve yaşadığı dönem doğrultusunda değerlendirmelisin.

• Hayatı ve yaşadığı dönem ezik ruh halini ve depresif bakış açısını gerektiriyordu. 1. Dünya savaşı ve öncesindeki bunalımları yaşamış bir adam. Hem de tam merkezin kapsama alanında.

• insanın elde edemeyeceği şeylere kendini yakıştırmasından bahsediyor. Mesela platonik bir aşk buna örnek olabilir

0|1
    0|0
  • Ömrüm, olmam gereken yerlerde olmamakla geçiyor

0|1
    0|0
  • Çok manidar

0|0
    0|0
  • Böylesine zayıf bir adamdan böyle güçlü sözler. Bayılıyorum bu adamın düşüncelerine.

0|1
    0|0
    • Zayıf derken sevgili dostum, açıklar mısın?

• Görünüş ve fizik olarak zayıf. Kitabı kapağına göre yargılama sözünün en güzel örneklerinden birisi bence.

• Geçti bolu pazarı sür eşşeğini niğdeye !!

0|0
    0|0
  • Sahip olamadigimiz esyalara veya insanlara bagliyiz kopamiyoruz diyor.

0|0
    0|0
  • Zaman geçtikçe kafka gibi sözler de evrime uğruyor..

0|0
    1|0
  • hm güzel bir söz gibi

0|0
    0|0
  • Ulaştığın senindir ulaşamadığın hayaldir, hayaller uzun sürer sürer ve sürer

0|0
    0|0
  • Derinmiş

0|0
    0|0
  • 'Birini seversin, el alir derdi de sana kalir' gibi bisey demis kafka reyiz. Benim yorumlamam bu kadar hadi eyv

0|1
    0|0
    • Çok farklı bir bakış açısı olmuş, yine de yorumlama cesaretini göstermişsin ama...

Yükleniyor... ;