Anıtkabir'in Yunan tapınaklarına benzerliği dikkatinizi çekti mi?

Siyasi amacım yok , bu soruyu sadece kültürel olarak soruyorum
Anıtkabir'in Yunan tapınaklarına benzerliği dikkatinizi çekti mi?

Güncellemeler:
Siyasi olarak sormadım diyorum anlamıyorum :) Yunanlı olsa bile Yunanlı olmak kötü bir şey değildir. Antik Yunan medeniyetinin bu Dünya'ya katkıları olmuştur
Anlatamıyorum olacaktı. Neyse sizin gibi her an siyasi kavgaya hazır insanlara böyle sorular sormamak gerekmiş

0|0
1931

En İyi Erkek Görüşü

• Anıtkabir'in genel mimarisi Türk mimarlığında 1940-1950 yılları arasındaki "II. Ulusal Mimarlık Dönemi" olarak adlandırılan dönemin özelliklerini yansıtır. Bu dönemde daha çok anıtsal yönü ağır basan, simetriye önem veren, kesme taş malzemenin kullanıldığı binalar yapılmıştır, Anıtkabir de bu özelliklere uymaktadır. İlk projede mozole iki katlı olara tasarlanmış, ancak ekonomik nedenlerle ikinci katın yapımından vazgeçilmiştir. Bu dönem özellikleri ile birlikte Anıtkabir'de Selçuklu ve Osmanlı mimari özelliklerine ve süsleme öğelerine sıkça rastlanır, örneğin dış cephelerde, duvarların çatı ile birleştiği yerde kuleleri dört yandan saran Selçuklu taş işçiliğinde testere dişi olarak adlandırılan bordür bulunmaktadır. Ayrıca Anıtkabir'in bazı yerlerinde (Mehmetçik Kulesi, Müze Müdürlüğü) kullanılan çarkıfelek ve rozet denilen taş süslemeler Selçuklu ve Osmanlı sanatında da göze çarpmaktadır.

1|1
    0|0
    • Buna benzer bisi yazcaktim gerek kalmamis arkdas aciklamis zaten:)

• @lilyn Tabi şimdi bu anıt çok etkileyici birisi için yapıldığı için yapan kişi dünyanın en önemli eserlerinin bazı kısımlarından da esinlenmiş olabilir bu normal.

En İyi Kız Görüşü

• Canım madem siyasi olarak soruyu sormadın , neden gizli kullanıcısın ^_^

0|0
    0|0
    • Tartışma çıkmasın diye belirttim. Art niyetim olsa derim ki bu siyasi sorudur Atatürk Yunanlı mıydı derim. Zekanı kullan ^_^

• Belki de zekanı kullanıp direkt soruyu sormak yerine , bunu düşündürüp sormuşsundur :)

• Peki elime ne geçecek :) Atatürk Yunanlı mıydı diye sorsam zaten hapse girmem bana bir şey olmaz. Direkt sorardım amacım kötülük olsaydı. Benim amacım kavga çıkarmak değil öyle şeylerle uğraşacak yaşı geçtim zaten. Hadi iyi akşamlar size

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 30

• cahil kardeşlerim şimdi size ışık tutacağım
    bu sütun mimarisi daha dünyada Yunanlılar yokken vardı
    en eski yapı çeşitidir
    hatta ilk versiyonlarında sadece sütunlar vardır
    rahat olun Atatürk hristiyan siyonist ingiliz yahudi falan değil.

3|2
    0|0
  • hiç alakası yok partenon tapınağıdır resimdeki dor Nizamiyla yapılmıştır Görüldüğü üzere üç basamaklı Krepis adı verilen bir kaide bulunur abaküs adı verilen yastık biçimli sütün başlığı bulunur sütün aşağıdan yukarıya doğru incelir üçgen bir alınlık bulunur iç dizaynında da sütunlar bulunur anıtkabirle hiç alakası yok

0|0
    0|0
  • Atatürk'ün Türk ırkından geldiğini anlayamayıp, Atatürk'ün Yunan oldupunu sananlar sadece ileri derecede ge rizekalı olan kişilerdir. Sen öldüğünde, seni de Yunan mimarisine benzeyen bir kabire koysalar, sende Yunan mı olmuş olacaksın?

0|0
    0|0
  • Haydaa oldumu simdi bu soru :) şimdi tüm çağdaş, laik ve demokratik kisiler sana saldiracak. Belki küfür dahi edecekler. Neyse gizli olarak sormuş ve akıllılık etmişsin :)

0|1
    0|0
  • Evde kalmış. Esra ve Ak-troller şimdi yahudi, yunan, dinsiz diye saydıracak. Sizi dinsiz imansız insanlar sözde müslümansınız. Genel bir mimarı

0|0
    0|0
  • Mimarı italyan ama çizimlere uygun yapılmamış. . hiç ziyarete veya gezmeye gittinmi?

0|0
    0|0
  • Zaten gerçek tarihini bilsek ülkenin atatürkün zarardan başka bişe vermemiş yani tamam sqvaşmış Allah razı olsun ama zararı yararından çok

0|0
    0|0
  • Herhangi bir şarkının klibinde piramit ve göz görünce aaa illuminati! Diyen tayfadansin sanirim.

1|0
    0|0
  • Yapılış amacı bir anıt olmasıdır ve yapıldığı topraklarda eskiden Yunan ve Roma medeniyetleri vardır. Bu sebeple görünüşü Yunan anıtsallarına benzetilmiştir.

0|0
    0|0
  • Milletin derdi Atatürk olmuş demek ki zamanında çok koymuş :)

0|1
    0|0
  • Orasi bir tapinaktir, fravun mezaridir. Chp likerin peygamberi ilahi o dur oradir. Aksini kimse iddaa edemez

0|0
    0|0
  • Benzeyebilir bundan anlam çıkarmak gerekmez...

0|0
    0|0
  • sen o yıkanmış beynin fazla yorma bu konulara.. bırak kim kime saygı duyyorsa duysun sende kendi atana büyüğüne olan saygını sevgini sorgula..

0|0
    0|0
    • Siyasi olarak sormadığımı özellikle belirttim. İşiniz gücünüz nasıl kavga çıkarabiliriz

• abd denin böyle. bak beyaz saraya kongre merkezine

0|0
    0|0
  • Doğru

0|0
    0|0
  • fark edeli çok oldu
    ama gözü körlere bir şey anlatamazsın

0|0
    0|0
  • Anıtkabir tam anlamıyla mezopotamya mimarisi örnek alınarak inşa edilmiş.

0|0
    0|0
  • onun sebebi var cahil arkadaşım. yani bina yukunu tasımak için yapılmıstır bu sekilde

0|0
    0|0
  • eveet ben de benzetiyorum ve bu durum pek hoşuma gitmiyor açıkcası

0|0
    0|0
  • Evet

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    10

Kızlar Ne Diyor 18

• O donemler sanatcilar kimlik karmasasi yasiyordu. Yeni kurulan turkiyede sanatci bu ulkenin topragindan cikip eserini koyamiyordu ortaya. Heykeltiraslar, ressamlar hangisine bakarsan bak batida aldiklari egitimin etkisi ile eserlerini ortaya koyuyordu.
    Anlayacagin bu topraklarda sanat ozgun olamadi.
    Anitkabirin mimarlarinada bakarsan yurt disi egitimlerini tarihleriyle beraber bulabilmen mumkun.

0|0
    0|0
  • Müslüman mezarlığına benzeyecek hali yok ya

1|3
    0|0
  • atatürk yunan oldugu icin olmasin o :D

0|1
    0|0
  • Sizin bu kabirler ve mezar taslariyla olan sorununuz ne? Kimi dedesinin osmanli türkçesiyle yazilmis olan mezar tasini okuyamamaktan sitem ediyor kimisi atatürkün kabrinin yunan tapinaklariyla olan benzerliğine dikkat çekiyor. Evet guzelim tipatip ayni, cekti dikkatimizi, nooolcak simdi?

0|0
    0|0
  • Ahahahaha. Yunan tapınaklarında dor, iyon ve korent düzenleri mevcuttur. Anıtkabir'in bu düzeneklerden herhangi birinin minimalist versiyonu olduğunu düşünmüyorsun herhalde?

0|0
    0|0
  • Benziyor evet

0|0
    0|0
  • Sultanahmetteki dikilitas ta o zaman misir tanrisi Ra'yi temsilen yapildi. Aynisindan Washington DC'de de var

0|0
    0|0
  • Evet benziyor
    Siyasi yorum atanlarrın bir💩 bildiği yok

0|1
    0|0
  • Evt benim onceden bdri dikktimi cekmisti

0|1
    0|0
  • benzerse benzer olabilir yani. ben hic boyle bir benzerlik kurmadim sahsen o kadar da benzemiyor.

0|0
    0|0
  • Olabilir de ne fark ederki

0|0
    0|0
  • Beni milletim nereye isterse gömsün, yeter ki unutmasın

Diyen bir adama ne ima etmek istiyorsun merak ettim :)

0|0
    0|0
  • Alakası yok tüm dünyada sütun mimarısı vardır

0|0
    0|0
  • Oha, hadi gidip Anıtkabir'i yıkalım ne dersiniz?

0|0
    0|0
  • Bunlar misirlilar zamaninda bile var

0|0
    0|0
  • Evet benziyor soruda art niyet yoksa.

0|0
    0|0
  • Anitkabiri de koysaydin.
    Peki aksaray hango tapinaga benziyor. bir onu da de. Bulmussundur sen.

0|0
    0|0
  • Olabilir ne güzel bir mimari eser.

0|0
    0|0
Yükleniyor...