Kara Delikler Başka Alemlere Açılan Kapılar Mı?

Açıkçası kütle çekim gücü ile ışığın bile kaçamadığı düşünüldüğünde böyle düşündüm ben. Nitekim "Olay Ufku" ve "Tekillik" ötesini bilebilmenin imkanı yok. Tüm fizik kanunları yerle bir oluyor, başka bir alemin fizik kanunları işliyor, ötesini görebilmenin imkanı yok. Hatta bir yerde bunların cennet ve cehennem kapıları olduğunu da okumuştum. "Big Bang" kavramının da ak deliklerle ilişkili olduğu düşünlürse başka bir boyutun varlığı olasılık dışı değil.

Ak delik de şu şekilde tanımlanmış : Beyaz delik ya da ak delik, kara deliğe düşen bir maddenin solucan delikleri aracılığıyla Evren'in başka bir yerinde yeniden ortaya çıktığı noktalardır. Başka bir zamana veya başka bir Bebek Evren'e de açılabilirler. Kara delikler, içine düşen hiçbir şeyin (ışık dahil) kendisinden kaçamadığı cisimlerdir. Bunların tam tersi olan beyaz deliklere ise hiçbir madde giremez, yalnız kara deliğe düşen maddeler çıkabilir. Bu sebeple beyaz delik olarak adlandırılmışlardır.

Düşünceleriniz nelerdir?

0|2
1743

En İyi Erkek Görüşü

• Bu konuda uzun uzun araştırmalar yaptım ve bu sadece bir varsayım. Kara delikler içinde var olduğumuz uzay zamanı kendi içine doğru tamamen bükerek sonsuz değerlerde kütleçekim etkisi yaratan ve bunun kütleçekim sınırlarından (olay ufkundan) ışığın bile kaçmasına olanak vermeyen yoğun uzay bölgeleridir, ancak her kara deliğin de kütlesi ve yoğunluğu aynı değildir. Küçük kütlelü, büyük kütleli ve çok büyük (galaktik) kara delikler vardır. Mesela bizim güneş sistemimizde güneş kütleli bir kara delik var olursa gezegenlerin yörünelerinde hiçbir değişiklik olmayacaktır. Ancak güneş kütlesinden büyük bir karadelik Schwarzchild alan denklemine göre doğru orantıyla daha büyük bir olay ufkuna sahip olur. Olay ufku dediğimiz yer, bir kara deliğin çekim alanıdır yani oradan geriye dönmek artık olanaksızdır üstelik orada neler olup bittiği de hiçbir şekilde bilinmemektedir (birtakım teoriler hariç) ve son olarak madde ''tekillik'' adını verdiğimiz kara deliğin merkezine ulaşır ki burasını günümüz fizik yasaları kesinlikle kavrayamamaktadır. Olay ufkunun içinde yavaşlayan zaman burada durma noktasına gelir ve kara deliğin ezici gücü sayesinde Plank boyutuna kadar (10 -33 cm) parçalanır ve ardından solucan deliğine gönderilir. Solucan deliği işte paralel evrenler arası geçiş köprüsüdür yani 4. boyutun 3. boyuta katlanmasıdır. Bütün solucan deliklerinin bağlantı noktası ise 9. boyutu oluşturur. Madde, burayı sıfır zamanda sonsuz hızla atlatarak "bebek evren" dediğimiz yere gelir. Burada devasa yıldızların 10 saniyede yok oluşu mümkündür yani maddenin burayı atlatıp alt paralel evrene gidebilmesi için ışıktan çok daha hızlı yani düşünce dalgaları hızında olması gerekir... İşte yutulan maddelerin tekrar ortaya çıktıkları yerler de "ak delik" olarak adlandırılır. Yani kara delik hep çeker, ak delik ise tam tersine hep iter. Ancak ak delikler her zaman paralel evrene açılmayabilir, bizim evrenimizin başka bir noktasına da açılabilirler... Bu konunun sonu gelmez şimdilik bu kadar..

0|1
    0|0
    • Zaten ben de özet olarak bu bilgileri vermiştim sen de detaylı şekilde yazmışsın teşekkürler. Ben uzun uzadıya kafa karıştırmak istemedim. Olay Ufku ve tekillikteki zaman-mekan-boyut tamamen başka bir aleme özgü kavramlar oluyor bir nevi. Zaman-mekan bükülümünün sonsuz olduğu bir zaman-mekan noktası yani. İşte bu tekillik noktasında madde bizim bildiğimiz madde olmaktan çıkıyor ve bambaşka bir alemin kuralları egemen oluyor. Bizim bunu şu anki teknoloji ve fizik yapısıyla açıklayabilme olasılığımız imkansız. Kısacası insanlığı aşan bir durum söz konusu orada. Olay ufku'nun ötesi bilinemiyor. Burası ya başka zamanlara bir kapı, ya başka alemlere bir geçit ya da tamamen büyük bir çöplüğe açılan yıldız yutan mahzen. Ben herşeyin bir amacı olduğunu, rastlantısal birşeyin olmadığını düşünüyorum. Elbet karadeliklerin de bir görevi/misyonu vardır. Lakin bizim kavramamıza izin verilmiyor gibi.

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 17

• beyaz deliği hiç duymamıştım. ama karadeliklerin öyle bir mistik tarafları olduğunu bende düşünüyorum.

0|1
    0|0
    • Hemen her gezegen hakkında görünürde olduğundan araştırma yapabilirsin ama karadeliğin olay ufku ve tekillik bölgesi tam bir muamma... O yüzden de gizemini hep koruyacak, çünkü fizik kanunları alt üst oluyor bir nevi.

• Bence sen Interstellar filminden fazlaca etkilenmişsin. Kara delikler uzaydaki pek çok niteliksiz cismin bir araya gelince oluşturduğu yutan bir nesne gibidir. Ama tabi bilinmeyen bir durum. içinde pek çok başka alem var elbette yutulmus cansiz niteliksiz alemler.

0|1
    0|0
    • Yok Interstellar'dan çok daha önce ilgiliydim zaten, beni pek etkilemedi hatta olay örgüsünü zayıf buldum. Beni en çok etkileyen diğer arkadaşlarla da konuştuğum gibi Contact olmuştur, popüler kültürü pek sevmem :) Ben hiçbir şeyin rastlantı eseri olmayacağına inananlardanım. Big Bang'in oluşumunun da kara deliğe dayandırılması gibi bir görüş de hakim.

• Elbette ve dunyadaki ortaama gore canlilar sekillenebiliosa belkide hiçlik sandığımız gezegenlerdede karadeliktede ortama gore sekillenecek canli formlari vardir. Konu derin 😊

• Aynen boyut farkı da olabilir. Bizim gözümüz dahi miyop olup 2 metre önünü göremeyecek duruma geliyor. Anatomik olarak hasarlı varlıklarız vesselam.

• Beyaz delik bilgisinden haberim yoktu. Bilgi icin tesekkurler. Ben baska bir zamana acildigina inaniyorum.

0|1
    0|0
    • Evet öyle bir ihtimal de mevcut. Hawking de buna paralel birşeyler söylüyor. Lakin boyut farkı da olabiliytesi var. Karadeliklerde zaman duruyor, uzay zaman bükülmesi zamanda değişiklik yaratabilir elbet.

• Bir atronom olarak şunj soyleyebilirim ki evrene dair çom şey bilioruz ve hiçbirsey bilmiyoruz bu sorunun tek bir cevabı evren deherşey olabilir.

0|2
    0|0
  • Düşününce mantıklı
    Bir girip bakmak gerek ama imkansız o. o

0|1
    0|0
  • Evet başka alemlere açılan kapılar

0|0
    0|1
  • İlginçmiş gerçekten.

0|0
    0|0
  • Gecenlerde bununla ilgili bir film izlemistim, kara deliklerlerden belki o kadar fazla deginmesede olusum surecleriyle ilgili bilgiler var. Zaten stephen hawkingin hayatini anlatiyor ama biraz daha duygusal boyutuyla

0|0
    0|0
    • Kozmos var onu da tavsiye ederim. Hatta kitabı da bayağı bilgilendirici. Interstellar filminden önce izlenilmesi gereken bir belgesel. Film daha yutulur ve zevkli hale geliyor.

• Bakarim ona da bos zamanimda

• Mümkün olabilir gel gidip arastıralım

0|0
    0|0
    • Beraber gideriz de karadelik karakedi gibi aramıza girer ayrılırız :))

• Sen farklı ben farklı yerden çıkar sonra buluruz birbirimizi :)

• Kütle çekiminden lastik gibi oluruz, insan olmaktan çıkarız; aynı arabada yola devam eder asfalt aşındırırız artık :))

• Bilemem

0|0
    0|0
  • Düşündürücü

0|0
    0|0
  • ilginç

0|0
    0|0
  • Kabirazabına giden yol var mı?

0|0
    0|0
  • belkide öyledir

0|0
    0|0
  • aynen öyleeeeeeeeeeeeee

0|0
    0|0
  • bir içine girde mesaj at öğrenelim bizde kanka

0|0
    0|0
    • Olur ufaklık

• hepiniz bir ben tek! bekliyorum ahahah :D

• mesaj sinyallerinide yutuyor.
      giriş var çıkış belli değil.
      mafya gibi.

• Mantıklı

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 42

• Zamanla ömrünü tamamlamış gezegenlerin küçülmesi ve belli bir hacme indiği zaman meydana gelen tepkime ile patlama yapmasından sonra etrafa dağılan parçalardan ortaya çıkan çekirdeğin ısınması ve yeniden faaliyete geçmesi esnasında oluşuyor diye biliyorum ben. Fakat daha kara dekiğin içinde ne olduğunu içine girenlerin nereye gittiği saptanamamakla birlikte içerdeki ışık akışının yavaşmı hızlını yoksa durağanmı olduğu bilinmemekte. Bir karadelik kendinden 20 kat büyük bir gezegeni dahi yutabilecek güçte olduğunu biliyorum. Belkide dünyanın sonunu bu karadelikler getirebilir. Hiç bir karadelik ölümsüz değildir. Kapanan deliğin yerine evrenin herhangi bir yerinde yenisi açılmaktadır. Kimbilir belkide dünyanın sürekliliği ya da zarar görmemesi için alınan bir tedbirde olabilir... çok derinlemesine ve çok yönlü bir olay.

0|1
    0|0
    • Yıldızlar ömrünü tamamlama süreci var tabii. Gaz ve toz bulutuna dönüşüyorlar. Kara delikler ise tam bir yıldız katili.. Zaten bilinmesine imkan olmamasından ötürü tekillik bölgesinde ne olduğu belirsiz ve varsayımsal bir sürü teori üretiliyor. Uzay zamanını bükme bir nevi kendi zamanını kontrol altına almaya olanak sağlar. Lakin paylaştığımız görüşler de sadece varsayımlardan ibaret. İnsan beyni tozutabilir düşününce hak veriyorum.

• Ben karadeliklerin aslinda solucan deligi olduguna ya da baska boyuta acilan kapi oldiguna inaniyorum..

0|1
    0|0
    • Einstein-Rosen köprüsü şu an için %100 kanıtlanmadı, lakin varlığı teorik olarak mümkün kabul ediliyor. Tam olarak karadelik değil solucan deliği, ak delik ve kara delik arasındaki dar boğazı tasvir ediyor. ortasındaki çekim gücü inanılmaz. Zaman yolculuğu fikrinin de ana öğesi. Lakin boyutu atom altı parçacığı kadar ise o da imkansız. Ben de başka bir aleme açılan kapı olduğu kanaatindeyim. Çünkü evrenin başka bir uzay zamandaki kara delikten çıktığı görüşü var ki ak delik açılınca evren de meydana gelmiş diyorlar teoride.

• Kara deliğin çıkışı ak delik diyorlar. Oradan giriş yok. Kara delik yutan, ak delik fırlatan oluyor. Yalnız ak delik anında kapanıyor. Bu da sanki karadelikten girişin insan fizyolojisinde değil başka bir bedensel hacmi olmayan bir şekilde geçilmesine olanak tanıdığı fikrini uyandırıyor bende. Tabii ki biz varsayım yapıyoruz, lakin böyle bir çekim kuvvetinde, böyle bir anatomide ve bunların yıldızları bile öğüttüğü düşünülürse; zaman yolculuğu fikri de uygulamada fail olur. Gelecek ne gösterir bilemeyiz ama hayalde kalır gibi.

• Fizikotesi sekilde lastik gibi uzatip cikista normal ve saglikli sekilde de firlatabilir.. ve , karadrlik surekli cekerken karamaddeyi de cekiyor sonucta , o ak delik de surekli acik durmali o zaman...

• solucan olayı ile U yu yol gibi düşünün U yu takip etmiyor da kestirmeden ortadan açılan bir kapı anlatamadım şimdi neyse o olay gerçek ve doğru

bu U nin iki kolu paralel evren ve bu evrenlerde başka canlıların başka zamanların ( geçmiş gelecek )

yaşandığına inanılan tezler mevcut en zoru geleceğe hitmek UUUUUUUU tarzında birsürü evren var ve birinden birine geçerek geçiliyor askldslfjslkjsflksdf

neyse hiç anlatamadım devam edin siz :D

0|1
    0|0
    • Sorma yahu ben de buradan anlatamadım pek arkadaşa :D Reelde olsa bir çizimle 2 dk.'da analatırım kağıt üzerinde de bazen buradan zor oluyor.

• aynen ya U falan mal oldum beynim yandı :D:D

• Bir küre düşün ona uzay de
    Kürenin içine minik çehreler koy onlara galaksi de
    Kürenin içine minik boncuklar koy onlara gezegen de
    Kürenin içine küçük taşlar at onlara astreoid (yıldız) de
    Küreyi ikiye ayır iki farklı bölgeye Evren ve Paralel Evren de
    Kürenin içindeki ayrılmış bölgeleri 1 kamışla birleştir ona solucan deliği de
    Kürenin bir kısmını yuvarlak olucak şekilde del ona kara delik de
    Peki sence uzay ve bilim bu dediklerimden ibaretmi sence?

0|1
    0|0
    • Metaforik anlatımında verdiğin küre bir sınırsa eğer, bunlardan ibaret olmadığına inanıyorum. Aynı zamanda Çoklu Evren olayına da pozitif bakıyorum.

• Benim burada anlatmak istediğim uzay sınırdan ibaret demek değildir
      Anlatmak istediğim şey, hani dedim ya bir küre düşün diye işte o kürenin bir sınırı olmasın
      ve o kürenin içi ve dışı camdan olsun (sonsuz olduğu için dışı olamaz, cam=kara madde)
      işte o iç camda bir boşluk yaratırsan dairesel bir şekilde bir delik açılır değilmi? etrafı camla kaplı bir dairesel boşluk yani, işte bu anlatımda uzayın sonsuzluğu ve kara delikler ise uzayın ağırlığının bir yan etkisi olarak verilmiş.. aslında bir çok anlamı var demek istediklerimin..

• Çok güzel ve ilgi çekici bir teori.
    Mantıklı geliyor aslında.
    Yakın olsa girerdim.

0|2
    0|0
    • Ben de girer kendi zamanımı kontrol ederdim, güzel hayaller aslında :)

• güzel bir düşünce büyük ihtimale Interstellar izleyip buraya geldin ben 1 ay önce izlemiştim ama fizik açısından bakarsak şuanki tüm fizik kuram ve kavramlarını çöpe atıp üstüne birde benzin döküp yakmak demek oluyor böle bir şeyin söz konusu olması için ilk önce yaşadığımız boyutu deyiştirmemiz lazım veya anladığımız tüm kavramların olmadığı bir evrende bir gerçeklik veya başka bir kavramlar boyutunda olmamız gerek.

0|1
    0|0
    • Yo hayır Interstaller'ı izleyeli oldu bayağı, ben hep ilgiliydim bu konulara. Üstüne Contact'ı yıllar önce izleyince bende deprem etkisi yarattı. Aynen öyle boyut ve zaman kavramı bizim anladığımızdan çok farklı başka bir aleme özgü bir nevi orda.

• Kütle çekimi o kadar fazla ki uzay zamanının dokusunu yırtıyor ve evrenin başka ucundan ortaya çıkabiliyor.

0|1
    0|0
    • Aynen öyle. Uzay zamanı büküyor, galaksiler arası yolculuğa imkan sağlama olasılığı var. Solucan Delikleri (tam olarak kanıtlanamasa da teoride) zaman yolculuğu için kritik nokta.

• evet öyle olduğu düşünülüyor ama kara delik bir zaman kısalmasıdır eger kara delige girersen zaman durrar gibi yavaş işler 1dk girip 1dk çıksan zaman 50 yıl bile geçmiş olabilir başka aleme açılmaz ama evrende oluşan bir bükülmedir dünyada bir ışınlanma makinesi olduğunu düşün bir nevi onla aynı işi görüyo yani ışınlanabilmenin mümkün olduğunun kanıtıdır ;)

0|1
    0|0
  • daha dünyadaki paranolmallikleri açıklayamıyoruz uzay bizizm için engin bir deniz uzayla ilgili herşey bize acayip şu an zaman kavramı fizik kuralları ölcü birimleri bile zamanla ilerleme kaydedileceğini düşünüyorum

0|1
    0|0
    • Kesinlikle insanoğlu daha yolun başında bile değil. Güneş sistemimizi bile tam anlamıyla keşfedemiyoruz, galaksimizi tam olarak kavrayamıyoruz.

• e ayaklarımız hala yere basıyo orada ilerleme kaydede bılmek için alışıla gelmişin dışında düşünmek lazım burada belirli değerler verdiğimiz şeyler orda etkisiz eleman oluyor

• Evet zaten bahsettik, Olay Ufku'nun ötesinde tekillik bölgesinde fizik kuralları geçerliliğini yitiriyor. Gizemli olan da bu bir nevi.

• bir yerde okumuştum. kuranda geçiyo bu. hatta bazı ayetleri direk bu konuyla ilgili. şimdi tam hatırlayamıyorum hangi ayetti ne diyodu ama çıkan sonuç şu. kara deliklerin ötesi bizim ahiret olarak adlandırdığımız yer olabilir.

0|1
    0|0
    • "Karadelikler Uzak Uzaya Açılan Kapılar mı?" yazısı olabilir, ben de okumuştum. Ayetlerle desteklenen bir yazıydı.

• Sanmıyorum orası daha çok bir hiçlik olmalı.

0|1
    0|0
    • Tabii ki olabilir. Bizim anlamadığımız şekilde bir hiçlik de olabilir. İnsanoğlu bu konuda son derece zayıf bir düşünme kabiliyetine sahip veri olarak.

• Valla girebilsem girmeyi isterdim gercekten cok garip ve gizemli. Cennet cehennem olayindada bende evrende bir yerlerde oldugunu dusunuyorum. Bigbang den önce neredeydi bu maddeler mesela? Allah a hamd olsun yoktan var etmis herseyi

0|1
    0|0
    • Kara delikten pörtleme şeklinde Big Bang olduğu şeklinde bir görüş var. Yani Kara deliğin diğer ucu beyaz delikten Big Bang meydana geliyor. Kıyamet de karadeliğin tekrar yutması. Bununla ilgili ayetlere dayandırmalar var da ne kadar doğru yakıştırmalar bilemeyeceğim tabii. Herşeyin bir başlangıcı varsa sonu da vardır.

• Solucan delikleri ile asilmasi imkansiz mesfelein aşılabileceğini ortaya attılar. Zamanda katlanma denilen olay. Ben anlamakta gucluk cekiyorum.

0|1
    0|0
    • Bir nevi tünel olarak algıla. Aslında reelde daha iyi anlatabilirim de... Kağıt var diyelim 1 tane, en üstü ve en altı arasındaki mesafe uzun. Karadelikler bu kağıdı büküyor ve mesafe kısalıyor.

• Iyi makale. onlar zaman kavramının geri evrenden farklı olduğu çöplüğe açılır. aynı çöplüğe..

0|1
    0|0
    • Karadelikte zamanın durması da buna işarettir zaten.

• Zaman durmaz. Asr suresi kanıtıdır. zaman yön ivme ve hız değiştirebilir. lakin durmaz.

• Başka alem filan yok.. Kainatın uç noktalarına seyahat etmenizi sağlar bu kara delikler. Ama siz o mekanlara başka alem derseniz o başka tabii.. Bilim zamanla bu yolculuğu da gerçekleştirecektir.

0|0
    0|0
    • Bir arkadaşla tartıştık burada. İnsan fizyolojisinin bu kütle çekimine karşı acizliği bu noktada bana negatif baktırtıyor. Ha öyle bir uzay aracı yaparsın gelecekte onu bilemem, lakin yıldız yutan bu deliklerden kurtuluş için ışık hızını da aşmak gerekiyor.

• Uzay paralelinde izlemişsindir mutlaka 2001: A Space Odyssey başyapıt. Yine Close Encounters of The Third Kind da güzeldir. Event Horizon, Sunshine bunlardan biraz daha alt, yalnız izlenebilir.

• tekrar saol..

• Bir ara gittiğimde yorumlarım. Böyle uzaktan ahkam kesmek yakışmaz bize ;-)

0|0
    0|0
  • Abi boyle konulara cok merakliyim da tm ciyim anlamiyoruz boyle seyleri :D

0|1
    0|0
    • Biz de Hawking değiliz tartışıyoruz zaten :D Belgeseller izle, kitaplar oku, beyin de açıyor hakikaten.

• Hani belgesel falan izliyorum da ogrenci adamiz son yılımiz derse mi bakalim bunlarla mi ugrasalim. Belki üniversite de tavsiyelerini uygularim :)

• Girmediğim için bilemeyeceğim :)

0|0
    0|0
  • Kara delik kuralları zateb sadece teoriden ibaret kimse içine girmedi ya da yanından gözlem yapmadı yapamazda benim düşüncem kara delikleri 5. Boyuta geçersek anlayabiliriz yani zamanın kontrolü bizde olursa

0|0
    0|0
    • Tabii ki zaten biz de burada sadece mantığa dayalı bir düşünce üzerinde tartışıyoruz. Kesin diye birşey söylemek yersiz ve haddimiz değil. Yine de mantıksal çerçevede fikir alış verişi memnuniyet verici :) Boyut olayına katılıyorum. Ayrıca zamanın bükülmesi de kontrolü konusunda bir olasılıktır.

• İnsan bulmak kolay çoğu kişi başvurur sorun şu ki 20 kişi geri dönüş yok sadece 20 kişi öyle özenle seçilmeli ki orda kafayı yemeyip birbirini öldürmesinler bence büyük bir problem :)

• Aynen öyle, insanoğlunun psikolojisi dünyada bile kırılgan ise orada nasıl olur bilinmez. Seçemece karpuz olayına girilirse yine kesin başarılı olunur diye birşey yok."Mars'ta Zaman Kayması" kitabını bulursan oku bak, şimdi sen söyleyince direkt aklıma o geldi :)

• Mümkün olabilir

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    22
Yükleniyor... ;