MİT ve MİT Ajanlığı hakkında bilginiz nedir?

Gizli Üye
Evet arkadaşlar çoğu kişinin hiç bir bilgisi yok.Öncelikle MİT Türkiyenin gizli servisidir.Mit'de ajanlar vardır ancak adları istihbarat uzmanıdır.Mit kendi içindede yönetim kademeleri teknik kademeler vs olarak ayrılır.Genelde insanlarımız Mitdeki mit memurlarını veya koruma görevlilerini ajanlarla karıştırıyor.Hatta bazıları sokakta simitçi vs kılığına girenleri mit ajanı sanıyor.Hayır efenim onlar sivil polistir.Ajanlar(asıl adı istihbarat uzmanı) yoğun ve zor bir eğitim alırlar.Bazı dilleri ana dil bilmeleri gerekir.Lisans mezunu olmalıdırlar.Kimliklerini açıklamazlar.MİT tarafından sadece ihtiyaç olduğunda sınav duyurusu yapılır başvurabilinir ancak alınacak kişiler genel olarak bellidir.Mülakatlar dizisi uygulanır.Gerçekten yapılan istihbarat operasyonuna göre kimlik ad değiştirebilir farklı hayatlara bürünebilirler.Bu maddi kaynağı devlet sağlar.Yurtdışında görev yapanlarıda oldukça fazladır.Örgüt içindede vardır.Görevleri haber uçurmaktır silahlı operasyona girmezler.Bayanların sayısı yüzde 18dir ama mit bayanları güvenilir bulmaz.Nedenini 2011 sınavlarında erkek şartı konmasıyla açıklanmıştır:'Tepkilerini kolay belli edip, açık veriyorlar” denilmiştir.Yani sandığınız gibi güçsüz değildir gerçekten gizli servistir ajanda gerçekten vardır.Bayan ajanlar sevgili vs. kılığına bile girebilmektedir.Benim bilgilerim bunlar(babam bürokrat) sizin bilgileriniz?
MİT ve MİT Ajanlığı hakkında bilginiz nedir?
9 Cevap