Farklı şiveler değişik atasözleri beddualar?

sabırsızinsan
Finallere çalışıyorum konumuz çok eğlenceli sizin de bildikleriniz varsa kültürümüzü geliştirelim istedim. Değişik Atasözleri deyimler beddualar dualar varsa :) torpak başına, vık diye gidesen, yer bebegi olasın, eşşek cennetini boylayasın, erim erim eriyesin çürüm çürüm Çürüyesin soksun seni yılan çıyan, ana gezer kiz gezer bu ceyizi kim duzer, misafir misafiri istemez ev sahibi ikisini istemez vs. Sizlerin de var mi boyle güzel örnekleriniz :)
Güncellemeler
+1 yıl
Güncelleme huyum yoktur ama su 2 mani geldi aklıma onlari da söylemek istedim :)
Kara kara kazanlar
Kara yazı yazanlar
Iki gözü kör olsun
Yari asker yazanlar
2. Mektubunu yaz gönder
Sitem sözü az gönder
Bu mektubun üstüne
Bir ferahlık söz gönder :) mani de paylasabiliriz halk kültürümüz yasiyor ne mutlu bize :) hiii bu arada degisik bilgilerde olur kahvenin yaninda neden su verilir neden ölü evinde helva yakilir gibi halka ait seyler kültürlenelim :)
Farklı şiveler değişik atasözleri beddualar?