Kitap kültürü sadece roman okumak olan tipler?

abinizgeldiaçılın3
bakın çok çok önemli bir detay ve sorudur.

ne düşünüyorsunuz bu kişiler hakkında? ben düşündüklerimi yazarsam kırıcı olabilirim ama ilim ve sohbet ortamlarında hep geride kalmaya mahkumlar diyorum. geçen bir arkadaşımın arkadaşının evine gittim ve adam hiç gocunmadan bana işte kitaplığım bu demez mi övünerek? bakın haşa küçümsemiyorum olabilir o da öyle seviyor kültürü o ama yahu beyler bir insanın kitaplığında hiç mi araştırma inceleme türü olmaz hiç mi felsefi siyasi ağır kitaplar olmaz. hiç mi dini kitaplar risaleler olmaz. adam paso roman ve öykü almış arada da bir de ramses serisi mi ne öyle bir saçmalık vardı. hakkını yemeyeyim bir iki de deneme kitabı vardı. bu nasıl bir kitap okuma kültürü akıl alacak gibi değil. samimi olmadığım için laf etmedim ama içten içe de çok üzüldüm durumuna.

ben şimdi bu adamla oturup semerkantın zengin kültürel tarihini tartışabilir miyim? tasavvufu tartışabilir miyim?

pascalı tartışabilir miyim. bakın beyler lafı geldi pascal der ki düşünceler'de, tanrı kimilerinin gözünü kör eder kimilerini ise aydınlatır. yani allahı inkar edenler bile o inkarı aslında allahın inayeti ve dahlinde gerçekleştiriyor haberleri yok.

kafka diyince bu sadece davayı dönüşümü bilir. acaba kafkanın 700 küsür sayfalık günlüğünü bilir mi?

sartre deyince camus deyince aklına romanları gelir ama varlık ve hiçlikten haberi var mıdır.

bakın romanlarda da güzel bilgfiler fikirler var ama ciddi ortamlarda sadece roman okuyan biri geri landa kalır ortamda dönen felsefi siyasi dini konula biraz ağırlaşınca bunlar geride kalacaktır.

elbette roman da okuyalım ama bilgilendirici araştırmna inceleme türüne de yabancı kalmayalım. sadece roman okumak insanın daha çok ifade gücünü dağarcığını geliştirir ve bir de tabi hayal gücünü.

bakın örnek :

soru 1 : imanuel wallersteinin dünya sistemleri teorisini merkez ve çevre bağlamında edward said ile birlikte okuyunuz?

sadece roman ve kurgu okuyanlar cevap veremedi. biraz ekonomi politik okusalardı keşke.

soru 2: vascollenosun ördeği ve kuğusunu , descartes felsefesindeki kartezyenizm açısında irdeleyiniz?

sadece roman ve kurgu okuyanlar bu soruya da cevap veremedi. biraz felsefe okusalardı edecek sözleri olurdu.

amacım farkındalık yaratmak 1 kişide bile olsa yeter lütfen polemikle gelmeyelim fikrimizi sunalım.
Güncellemeler
+1 yıl
kaliteli soru yok diye bik bik edenler neredesiniz bekliyorum?
Kitap kültürü sadece roman okumak olan tipler?