Türk diye bir ırk var mıdır yok mudur ?

Bazı tarihçiler vardır diyor, bazıları da yoktur diyor.

Siz ne düsünüyorsunuz ?

Güncellemeler:

0|0
310

En İyi Kız Görüşü

• hiçbir şey düşünmüyorum, nasılsa benim yerime de düşünenler var

0|4
    0|1

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 2

• Tür: İnsan

Alt tür: Beyaz, sarı, zenci vb

Irk: Türk, Arap, İngiliz vb.

Türk diye bir ırk vardır.

0|0
    0|2
  • vardır

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• Irk, kafatası yapısı ve renk ile ilgilidir. Dolayısıyla kültürel ve toplumsal bir olgu değil, biyolojik ve fizyolojik bir olgudur. Mamafih, dünyanın en ilkel ve en eski sınıfsal yapısıdır. Çünkü, kurbağaların, örümceklerin sınıflandırma biçimlerinde kullanılan ölçüt ile ırk sınıflandırmasında kullanılan ölçüt neredeyse aynıdır. Millet ise kültürel, sosyolojik, psikolojik ve ekonomik bir yapıdır. Irklara nispeten kısa sürede değişiklik gösterebilir. Oysa ırklar binlerce yıllık süreçte küçük değişimler geçirir. Irk, biyoloji, antropoloji gibi bilimlerin konusu iken, millet tarih, sosyoloji, hukuk gibi bilimlerin konusudur. Milletler için kendi içinde tutarlı bir yapıya sahip olan iletişim aracı dil araştırmalar için önemli bir ölçüt olabilir istisnalar haricinde. Ancak, ırk için iletişim aracı olan dil değil de iletişim ''organı'' olan oynak et parçası olan dil daha önemlidir. Yoksa, konuşma dili ırk için neredeyse hiçbir anlam ifade etmez. Bundan dolayı, millet olan Türk kavramını ırk olarak ele alamayız. Ancak, her millet gibi Türk milletinin de farklı farklı ırkların kombinasyonu olduğunu söyleyebiliriz. Ha, millet kavramını ırk gibi ilkel bir ayrıma indirgersek, Nazizm, Aryanizm gibi Orta Asya milletlerini böcek türüyle eşit gören Irksal Sınıflandırmacıların ekmeğine yağ sürmüş oluruz. Dolayısıyla İngiliz ırkı, Türk ırkı, Amerikan ırkı diye birşey yoktur. Bunlar farklı farklı ırkların birleşerek oluşturdukları kavimlerin birleşerek oluşturdukları halkların birleşerek oluşturdukları kültürel, sosyolojik, tarihi ve ekonomik yapılardır. Bunun yanında ırkların da milletlerin de a.q.

1|0
    0|0
  • dövlet bize bağmiyii diye sağda solda gezenlerin attığı bir çamurdur.ırkı olmayan köpekleri herkes biliyor tartışmasız.

0|0
    1|0
  • sallamasyon tarihçileri dikkate almayın hayatlarında metotlamadan gerçek çeviri yapmayan başka kaynaklardan alıntılarla eser oluşturup konuşanları dikkate almıyorum..

Göktürk yazıtlarında Türk'lük kelimesi geçmekte, bizans,rusya,araplarda kaynak eserlerinde tahlillerinde geçmekte yani var ırk başka birşey Milliyet başka birşey

0|0
    1|0
  • türk diye bir ırk var çünkü ayrı bir dili var diyor. örnek, amerikalı bir ırk yok çünkü amerikanca diye bir dil yok. avusturalyaca olmaz ama almanca , fransızca olur, çünkü kökeni bir ırk'a dayanır. fark budur. gidip ırk olmayan bir toplumun yönetim biçimine öykünmeyelim, onlarla biz farklıyız gibi bilimsel bir açıklama yapıyor ilber ortaylı hocam

0|0
    1|0
  • ırk ezik insanların sınıflandırma mantıgıdır

ve bence ırklar yoktur.

1|4
    2|0
    • Kitap okumayan bir insan nasıl her mok hakkında böyle atıp tutar anlamıs değilim. Bilgili oldugunu sanıyorsun ama cahilsin.

• fark değil ki bu birader herkes cahil :)

• o zaman ilkelliğimi seviyorum

• Neyiz biz mal mıyız?

1|2
    1|3
    • Olabilirsin evet

• Türk değilsek neyiz? bu

• Link attım. Celal hoca ve Fatih Altaylı türk oldugumuzu söylüyor ama diğer bazı tarihçiler türk diye bir ırk yok diyor. Onlar da herhalde ya asyalı ya kafkas oldugumuzu falan düsünüyorlardır

• var

.

1|3
    1|0
  • Türk diye bir ırk yok diyen ite sor bakalım hiç yabancı bir devlete gitmişmi orda pasaport kuyruğuna girmişmi? o zaman anlar anasının şeyini var mıyokmu.

0|0
    1|0
  • boşver dostum sen kafana göre takıl lan kafanmı iyi senin osmanlı soyundan geliyoruz ya.

0|2
    1|0
    • Türk diye bir ırk var mıdır diyorsun kesin

• ırk dil dostum türkler herkesin bir araya gelmiştir mesela ne desem sana şimdi osmangazi kitabını oku daha iyi anlarsın.

• Türk diye bir ırk yoksa, ırk diye bişey yoktur

1|0
    1|0
Yükleniyor... ;