En Güzel Film Müzikleri

Taktir edersiniz ki müzik bir filmin en önemli öğelerinden biri. Filminden daha çok ön plana çıkan müzikler olduğu gibi; bir filmin daha çok beğenilmesini sağlayan müziklerde var. Beğendiğim film müzikleri arasında eleme yapmak zor oldu ama bir şekilde toparladım ve benim kişisel listem şu şekilde:

1-TABUTTA RÖVAŞATA: Derviş Zaim'in yönetmenliğini yaptığı, bir evsizin yaşamından bir kesiti konu alan, çok beğenilen ödüllü film. Müziği ise Baba Zula ve Yansımalara ait.


2-SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM: Atıf Yılmaz'ın efsane filmi.Kırgız romancı Cengiz Aytmatov'un aynı adlı eserinden uyarlama filmin müziği Cahit Berkay'a ait.Defalarca izlediğim filmin şu an kitabını okuyorum ve kulağımda hep bu müzik var. "Sevgi neydi? Sevgi iyilikti, dostluktu, sevgi emekti..."

EN GÜZEL FİLM MÜZİKLERİ

3-REQUİEM FOR A DREAM: Bizlerin anahaber bültenlerinde sıkça duyduğumuz için aşina olduğumuz, düzenlemesini Clint mansell ve Kronos Quartet'in yaptığı Mozart'a ait bir beste.Filmin etkileyiciliğinin önemli bir sebebi de müzikleri. (SUMMER OVERTURE)

4-ONCE UPON A TİME İN AMERİCA: Sergio Leone'un western türünün dışındada başarılı olduğunu ispat ettiği yaklaşık dört saatlik filminin, çoğu filminde olduğu gibi, müzikleri 20.yüzyılın en çok taktir edilen film müzisyenlerinden olan Ennio Morricone'a ait. Benim en beğendiğim bestesi budur ama bunun dışında "İyi,kötü ve çirkin", "Bir zamanlar Batıda", "Dokunulmazlar" gibi filmlere yaptığı bestelerde müthiştir.

5-İN THE MOOD FOR LOVE: Wong Kar-wai'nin en beğendiğim filmlerinden olan naif,hüzünlü ve sahici bir aşkın konu edinildiği yapımın müziği Japon besteci Shigeru Umebayashi'ye ait.

6-UNDERGROUND: Emir Kustirica'nın savaşın aldatıcılığına ve insanların çıkar ilişkilerine dikkat çektiği, çoğu filmlerinde görülen mizahi tavrının yanında; yarattığı kişiyi derinden etkileyen hüzünlü ve karamsar havanın insanı düşürdüğü ikililik eşliğinde izlenen filmin müzikleri Goran Bregovic'e ait. Goran Bregovic bizler arasında daha çok Sezen Aksu'nun da coverladığı şarkısı "Kalashnikov" ile biliniyor. Benim seçtiğim "Mesecina" bestesi dışında yine yönetmenliğini Emir Kustirica'nın üstlendiği Arizona dream,Çingeneler Zamanı filmlerinin ve Can Dündar'ın "Mustafa" adlı belgesel filmininde müziklerini yapmıştır.

7-ROSEMARY'S BABY: Roman Polanski'nin yönetmenliğini yaptığı korku klasiklerinden olan filmin müziği, en az filmin geçtiği mekanların atmosferleri kadar kasvetli bir ninni. Bir ninni ne kadar karanlık ve kasvetli olabilir ki diyorsanız filmi izlediğinizde yanıldığınızı görürsünüz. Film müziklerinin bestecisi Krzysztof Komeda.


8-FARGO: Kara mizahın en iyi örneklerinden biri olan filmin müzikleri Coen Kardeşler filmlerinin değişmez bestecisi Carter Burwell'a ait.

9-KİLL BİLL: Quentin Tarantino'nun en sevdiğim filmi.Bol kanlı abartılı dövüş sahneleri, zekice dialogları ve karakter yaratımındaki başarısıyla muhteşem bir intikam filmi. Müziği ise panflüt ustası Gheorghe Zamfir'e ait.Ayrıca aynı müziğe Kemal Sunal'ın bir filminde rast gelmiştim. "Bir yerlerden hatırlıyorum ama nereden" diye kıvranmıştım. Tarantino'nun Pulp Fiction filminde "Girl you'll be a woman soon" ve "Misirlou" şarkılarıda çok hoştu.Genel olarak müzik seçimleri çok iyidir zaten. Son olarak: "İntikam soğuk yenen bir yemektir."

10-BLUE VELVET: David Lynch'in filmin senaryosunu oluştururken esinlendiği, film ile aynı adı taşıyan şarkı Bobby Vinton'a ait. Ayrıca yıllar önce Lana Del Rey "h&m" reklamında Lynchvari tarzda tasarlanmış bir odada bu şarkıyı seslendirmişti.


11-BİN-JİP: Sıfıra değer kazandıran bir aşkın şiirsel sessizliğini konu edinen bu filmin yönetmeni Kim Ki-duk. Gürültüler içinde yaşamaya çalışan iki hayaletin izdüşümünü Natacha Atlas'ın "Gafsa" adlı şarkısı eşliğinde izlemek çok zevkliydi. Her ne kadar hüzünlendirse de...


12-RAİN MAN: Raymond, nam-ı diğer Rain Man'in kardeşiyle olan serüveni ve birbirlerini tanıma süreci filmin konusu. Yetenekleriyle insanı dumurlara uğratan bu otistik deha tiplemesini usta oyuncu Dustin Hoffman canlandırıyor.Filmin yönetmeni "Good morning vietnam" filminin de yönetmenliğini yapmış olan Barry Levinson.Müziği ise Hans Zimmer'a ait. Alman besteci İnception,Sherlock Holmes, Melekler ve şeytanlar, The dark knight, Da vinci şifresi, Karayip korsanları, Son samuray ve Gladyatör gibi birçok filmin müziklerine imza atmış vakti zamanında.

13-LOST HİGHWAY: Yine David Lynch'in iktidarsızlık sorununun kendinde yarattığı aşağılık duygusuyla baş edemeyen bir adamın başından geçenleri anlatan bir filmi. "Başından geçen" derken mecaz değil ciddi anlamda başından,kafasının içinden geçenleri kastettim. Filmi izleyenler demek istediğimi anlayacaktır. :) Filmin müziği David Bowie'nin en çok sevdiğim şarkılarından biri olan "I'm Deranged".

14-LA VİTA E BELLA: Filmin yönetmeni Roberto Benigni, aynı zamanda başrol oyuncusu ve filmin senaryo yazarı. Nazi almanyasında geçen film, Yahudilere yapılanlardan oğlunun etkilenmemesi için kurmaca bir hayat yaratarak yaşadıkları tüm korkunç olayları eğlenceli bir oyuna çevirmeye çalışan baba ve oğlunu anlatıyor. Filmin muhteşem müziği ise Nicola Piovani'e ait.


15-OLDEUBOİ: Yönetmeni Park Chan-wook olan film başlarda sıradan bir intikam filmi olduğunu düşündürtürken hiç beklenmedik şeylerle karşılaşıyorsunuz. Film bittikten sonra kendinize gelmeniz için bir müddet beklemeniz gerekebilir. Filmin başarısı sürprizli bir gidişatı olmasından ziyade mutluluk hakkında çok derin bir analiz yapmasından ileri geliyor bana kalırsa. Filmin müziği Yeong-Wook Jo'ya ait.5|3
50149

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 148

Kızlar Ne Diyor 49

Yükleniyor...