Amerika'nın Bir Zamanlar ''Devlet Sırrı'' Olan Ortaya Çıkmış Askeri Projeleri

Amerika'nın Bir Zamanlar ''Devlet Sırrı'' Olan Ortaya Çıkmış Askeri Projeleri

Bu konularda pek çok tartışma olmuştur her zaman. Bazıları bunlara komplo teorisi olarak bakmıştır bazıları ise inanmıştır. Ancak zaman ile kamuya açıklanan belgeler ile perde arkasındaki olayların bir kısmı aydınlatılmıştır. The Black Vault sitesi aracılığı ile kamuya açık/açılmış bir çok belgeye erişebilirsiniz.

1794 Projesi

2012 yılının sonlarında Amerika Hava Kuvvetleri gizli bir programın bir kısmını kamuya açıkladı. Daha doğrusu belgeleri gizli olmaktan çıkardı. Bu programın amacı disk şeklinde tasarlanmış bir hava aracı yaparak Sovyet'lere ağır bir darbe indirmekti. 1950'li yıllarda başlatılan bu proje 1961 yılında sona erdi. Doğal olarak neden gizli sınıfından çıkartıldığını artık anlamışsınızdır. Proje iddia edilene göre başarılı olamadı ancak projenin amacı kısaca şuydu; yüksek rakımlara süpersonik hızlarda seyahat etmeyi sağlayan, ses hızından yaklaşık 4 kat daha hızlı ve 100.000 feet yüksekliğe ulaşabilen bir araç tasarlamayı hedeflemişlerdi. Projenin maliyeti hesaplananın çok üstüne çıktığı için bu projeyi iptal etme gereği görmüşler. Yapılan testlerde uçan daire tasarımının denge konusunda kararsız olduğu ve süpersonik hızlarda herhangi bir kontrol sağlanamadığı söylenmiş. Ancak bu uzaylı hikayelerinin ve uzaylı gören pilotları açıklayabilir. Yani aslında görülen uzaylı değil yalnızca Amerika'nın yaptığı deneyler olabilir. Çünkü süpersonik hızlarda kontrolsüz hareket ediyorsanız nereye gideceğinizi ya da varacağınızı bilmiyorsunuz demektir.

Area 51

Aslında bu konu hakkında herkesin bilgisi vardır. Herkes en az bir kez duymuştur ya da filmler yolu izlemiştir. Uzaylılar hakkında pek çok komplo teorileri üretilmiş hatta bizzat 51. bölge'nin komplo teorisi olduğunu iddia edenler olmuştur. Temmuz 2013'de CIA bazı belgelerini kamuya açma kararı aldı ve 51. bölgenin doğruluğunu kabul etmiş oldu. Ancak bu tüm komplo teorilerini kabul etmiş olduğunu göstermiyor elbette. Yalnızca kendilerinin böyle bir tesisi olduğunu burada U-2 keşif uçağı da dahil olmak üzere pek çok casus uçakları ve teknolojik silahların testini yaptıklarını kabul ettiler. Yani 51. bölge'nin varlığı kanıtlanmıştır ancak uzaylılar konusunda bir açıklama yok. Elbette 51. bölgeye komplo teorisi diyenler bugün sessiz kalmışlardır ancak uzaylılar konusuna komplo demeye devam etmektedirler.

Paperclip Operasyonu

İkinci Dünya Savaşı sonrasında Almanya'nın kaybetmesinin ardından Amerika Paperclip operasyonunu başlattı. Operasyonun amacı kaybetmiş olan Almanya'daki bilim adamlarını Amerika'ya yönlendirmekti. Böylece teknolojik bilgiler başka ülkelerin eline geçmeyecekti. CIA'in öncülük ettiği program da Amerika büyük bir beyin göçü elde etti. Ayrıca Nazi Almanya'sının teknolojisini ve savaş gücünü elde etmiş oldu. Bu operasyona en büyük örnek olarak Nasa'nın Ay'a gitme görevi gösterilir. Yani beyin göçü Amerika'ya pek çok şey kazandırmıştır.

Northwoods Operasyonu

Aslına bunun tuhaf bir hikayesi var size Amerika'nın bunu kabul ettiğini söyleyemem. 1998'de Bilgi Edinme Yasası aracılığı ile Ulusal Güvenlik Arşivinde gizli olamayan belgeler halka sunuldu. Bunların içinde gizli olması gereken belgelerden biri de halka açıklanmış oldu. Nortwoods operasyonu halktan büyük tepki toplayınca hükümet bunun gerçekliğini reddetmiştir. Bu operasyon soğuk savaş döneminde Küba yönetimini hedef alan taktikler ve planları içeriyordu. Bu planlara göre Fidel Castro'ya suikast girişimleri, ABD ve Küba sivillerine yönelik şiddet eylemleri yapmak ve bu eylemlerden Küba hükümetini suçlamak, uçakları kaçırmak, ABD'ye göç etmek isteyen göçmenlerin teknelerini batırmak ve Küba ile başlayacak savaşı haklı çıkarmayı amaçlıyordu. Elbette böyle bir planı Amerika hükümetinin kabul etmesi mümkün değildi o yüzden tamamen reddedildi. Bu diğer belgeler gibi gizliliği kaldırılan bir belge değil yayınlanmayacağı bilinerek gizli ibaresi vurulmayan bir belgeydi. Ancak bir şekilde yayınlanınca gerçekliği asla kabul edilmedi.-zaman farkı olduğu için hükümet derken o zamanki o hükümeti kastediyorum-

Gladio Operasyonu

Ülkemizde de pek çok kişinin duyduğu bir isim olsa gerek. Diziler aracılığı ile ismi pek çok kez duyuldu. Soğuk savaş döneminde Amerika Sovyetler birliğini bastırmak amacıyla silahlı savaş hariç tüm yöntemler ile savaşmış ve pek çok önlem almıştır. Pek çok ülkeye antikomünizm propagandası yapması amacıyla milyonlarca dolar hibe verilmiştir. Elbette bunun karşılığı olarak Sovyetlerin Avrupa'yı işgalini önlemek amacı ile NATO ülkelerinde gizli ordular oluşturulmuştur. Bu orduların amacı herhangi bir komünist devralma gerçekleştiği anda silahlı direnişe öncülük etmeleri ve antikomünist propaganda yapmalarıydı. Bu amacı gerçekleştirebilmek için gerekli ''casusluk'' ve ''mühimmat'' Amerika tarafından temin edildi. Yani Amerikanın Dünya'nın pek çok ülkesinde o ülkelerin yöneticilerinden bile gizlenmiş bir ordusu ve cephanesi olmuştu. Bu hazır kıta ordulara ihtiyaç kalmadığında elbette farklı şekilde değerlendirilme potansiyelleri vardı. Bazıları hükümetin fark etmesi ile dağıtıldı ve yok edildi bazıları o ülke içinde çok fazla güç kazanıp istedikleri gibi yönlendirme şansı yakaladı. Türkiye'de bu oluşumu fark edemeyen ülkeler arasındaydı ya da fark etse bile bunu yok etmek için çalışma yapmayı kendi çıkarlarına uygun görmeyen ülkeler arasında.

Akustik Kitty

Belki çok saçma gelecek ama Amerika'nın Sovyetlere karşı duyduğu korku ve nefreti en açık şekilde gösteren bir belge daha. 1967 yılı tarihli yayınlanan bu belge de Amerika'nın Sovyetlerde casusluk yapması amacıyla kedileri kullanma amacını gösteriyor. Kedilere eklenen elektronik casusluk ekipmanları ile Sovyetlerden bilgi kaçırma planını amaçlıyordu. Bu amaç uğruna milyonlarca dolar harcanmış ancak sonuç hiç bir zaman yayınlanmamış.

Doktor Zhivago

Soğuk savaş aynı zamanda bir ideoloji savaşıydı ve ideolojiler ile savaşmak ancak kitaplar ile mümkün olabilirdi. Bilgi bazı beyinler için virüs gibidir özellik o beyinde antivürüs yok ise. Amerika da bu açıklığı çok iyi kullandı. Sovyetler birliğinde yasaklanan kitaplar ''Doktor Zhivago'' başta olmak üzere ''Pnin'' gibi kitapları halkın komünizm karşıtı görüşlerini arttırmak için Vatikan'ın yardımıyla basılmış ve gizlice Sovyetlere sokularak halka dağıtılmıştır. Savaş yalnızca silahlar ile olmaz ideolojilerde savaşır bazen.

Açıklanan daha bir sürü belge ve proje olmasına rağmen fazla uzatarak can sıkıcı hale getirmek istemedim. Projelerin çoğunluğu neden Sovyetler Birliği ile ilgili diye soracak olursanız o zamanlar hedefte o vardı. Günümüzde de bu tür projeler muhakkak vardır ancak hedef yok edildiği zaman açıklanır. Karşıt görüş oluşturmak istemez kimse. Ve çoğunlukla tarih kazananlar tarafından yazılır. İyi adamın ve kötü adamın kim olduğunu kazanan taraf belirler.

#Wimpy


6|3
44
Wimpy KizlarSoruyor'da Fenomen
Fenomen kimdir?

En İyi Kız Görüşü

 • Area 51'i illuminati üyelerinin kullandığı yer olarak da biliyorum. Emeğinize sağlık.

  0|1
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • "Bunlar hep Amerikanın oyunları" deyimi boş yere söylenmiyor
  Emeğine sağlık iyi hazırlamışsın

  0|1
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 3

 • Harika bir bence konusu olmuş, beğeniyle okudum nihayet güzel ve farklı bir yazı gelmiş.

  0|1
  0|0
 • Maşallah iyi olmus:)

  0|1
  0|0
 • Emeğine sağlık

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 3

 • şu an ki tek hedefi İslam ülkelerini yok edip israili büyütmek.

  1|1
  0|0
 • amerika nın genel politikası böyle belli bir gizlilik seviyesinin altındaki her konuyu 50 yılın sonunda kamuoyuna açıklar

  0|1
  0|0
 • Amerika hiç doğrudan savaşmıyor içten çökertme çabaları var devamlı. Keşke onlarınki kadar güçlü istihbarat örgütlerimiz olsaydı.

  0|0
  0|0
  • Güzel bence bu arada :D

  • Teşekkürler :) Aslında en güçlü yanlarını kullanıyorlar işte doğrudan savaşta çok iyi değiller ben bunu anlıyorum.

  • Aynen abi doğrudan ne kadar teknolojileride olsa, artık savaşlar operasyonel olduğu için çok zorluyor. Bu şekilde daha kolaylarına geliyor. Önce bölüyorlar, sonra terör örgütlerini kuruyorlar. Sonra barışı getiriyoruz diye dağılmış ülkeye rahatça giriyorlar. Böl, Parçala , Yönet :) 70 yıldır aynı politika.

Yükleniyor...