Goodreads Okur Ödülleri 2016 Kazananları

“Bir ülkede okumaya karşı istek arttmadıkça, gaflet ve bu gafletten doğacak felaketler azalmaz. Benjamin Franklin.

Pek de hatırlamak istemeyeceğimiz olaylarla dolu, acı bir seneyi geride bırakıyoruz. Okumanın insan duygularına etkisini bilen ve okumaktan asla geri kalmayan Goodreads okuyucuları, her sene olduğu gibi bu sene de En’leri seçti. Tüm dünyadan 3 milyondan fazla okur-sever oy kullandı ve 2016’nın her alanda en iyi 20 kitabı belirlendi. Ben de sadece kazananları yazmayıp konularından da az da olsa bahsederek, birilerine okuma sevgisi ve ilgisi kazandırabilirsem ne mutlu. Ama çeviri konusunda bu sene biraz geri kaldık maalesef. Sizler için elimden geldiğince çevirdim henüz çevrilmemiş olanları. :)

En iyi fantastik: Harry Potter ve Lanetli Çocuk- J.K.Rowling

Rowling “Bitti!” demeden bitmez! Ne efsane seriydi ama! Fanatiklerinin yanı sıra Potterhead’ler çıkmıştı. Bittiğine üzülmüştük ki Rowling bizi 19 yıl sonraya götürdü. Harry ve oğlu Albus Severus ile farklı bir maceraya atılıyoruz. Ne kadar bilinmez ama ilgi çekici olduğu kesin.

En iyi bilim kurgu: Sabah Yıldızı – Pierce Brown

Okur-severler seri kitapları daha çok seviyor olmalı. Kızıl İsyan serisinin 3. Kitabı “En İyi” ödülünü alıyor. Geçen sene serinin 2. Kitabı da ödül aldığı için şaşırtmadı. Huzur içinde yaşamak varken karısını ve halkını kaybeden Darrow, iç savaş başlatıp devrim yapmaya kararlıdır. Ancak, beklemediği anda sırtından vurulur. Yıldızlararası iç savaşa katılmaya ne dersiniz?

En iyi anı/ otobiyografi: Son Nefes Havaya Karışmadan – Paul Kalanithi

"Yaşayan her şey ölmeye mahkûmken, hayatı anlamlı kılan nedir?"

36 yaşında başarılı bir beyin cerrahı, daha düne kadar insanları ölümden kurtarırken, kanserin dördüncü evresinde olduğunu öğreniyor. Eşi ile kurdukları huzurlu hayat bir anda yatağa mahkum olmayla sonuçlanıyor. Bu kitap size hayatınızı anlamlı kılan şeyleri sorgulatacak.

En iyi gizem/ gerilim: End of Watch (Nöbetin Sonu) - Stephen King

Gerilim diyince ilk aklıma gelen isimlerden Stephen King’in roman’ı Bill Hodges Üçlemesi‘nin son kitabı tabi ki ödülü kapınca şaşırmadım. Yakın zamanda çevirisi olacak olan bu kitabı heyecanla bekliyorum. Eğer Bill Hodges ve Holly Gibney, düşmanlarını intihara sürükleyen Bay Mercedes Killer’ı durduramazlarsa, bu onların sonu olacak.

En iyi korku: The Fireman (İtfaiyeci) - Joe Hill

Baba ödül alır da oğlu eksik kalır mı? King’ciğimin oğlu da yakın zamanda çevirisi olacak romanı ile 2016’nın en korkutucu kitabını yazmış görünüyor. Boynuz kulağı geçer mi dersiniz? Dünya esrarengiz bir yangınla küllere mi dönecek? Sizce İtfaiyeci olarak bilinen gizemli bir adam ve onu tanıyan bir grup insan buna engel olabilir mi? Yoksa ateş bizi mi çağırıyor?

En iyi çizgi roman: Adulthood Is a Myth (Yetişkinlik Bir Efsane) – Sarah Andersen

Sarah’nın illustrasyonularına denk gelmişsinizdir Ks’de ya da başka sitelerde. Yetişkin bir kadın olmak üzerine yazdığı, son derece mizahi içerikli ve yerinde tespitleri olan bu çizgi romanı hangi yayınevi çevirir bilinmez ama ellerini çabuk tutsalar iyi olur. Okuyup gülmeye ihtiyacımız var.

En iyi aşk romanı: It Ends With Us ( Bizimle Son Bulur) Colleen Hoover

Yayınevleri bu sene ciddi anlamda vasat kalmış. Ne çevirdiler bu sene bilmem. Ödül alan çoğu kitabı çevirmemiş oldukları kesin. Romantik kitaplar pek tercihim değil. Geneli birbirinin aynısı oluyor. Bu kitabı farklı kılan ne merak ediyorum. Konusuna bakalım; Lily için hayat kolay olmasa da o kendi ayaklarının üstünde durup başarılı olabilmiş bir kadındır. Başarılı ve kibirli cerrah Ryle ile tanışınca aklını ondan alamıyor. “Randevu yok!” kuralını yıkan kişi olsa da ilk aşkının ortaya çıkışı, hayatlarını ciddi bir tehdide dönüştürüyor.

En iyi kurgu: Truly Madly Guilty(Gerçekten Delice Günahkar) – Liane Moriarty

6 yetişkin, 3 çocuk, bir köpek ve bir haftasonu. Hiçbir şey ters gidemez sanırım? Ebeveynlik, cinsiyet, aile ve dostluk üzerine yazılmış, suçun en güçlü ilişkileri bile nasıl etkileyebileceği üzerine kurgulanmış bir roman. Çevirisi yapılırsa okuruz. :)

En iyi kurgu dışı: Hamilton: The Revolution – Lin-Manuel Miranda, Jeremy McCarter

İngilizlerle savaşan, anayasayı savunan, Birleşik Devletlerin kurulmasına yardımcı olan zavallı Karayip’li çocuğun hayatını müzikal bir dille okumaya ne dersiniz? Eşsiz bir devrime ek olarak, Hip Hop, pop, R&B ve tiyatronun en başarılı geleneklerini bir araya getirmek ve Brodway’e yön vermek o kadar kolay olmasa gerek. Rap’in öykü anlatma gücünü ve bu koca emeği okuyunca pişman olmayacaksınız. Bilgi dağarcığınızı genişletmek için eşsiz bir kitap…

En iyi genç yetişkin fantastik: A Court of Mist and Fury ( Sis ve Öfke Mahkemesi) Sarah J. Maas

George R. R. Martin kitaplarını seviyor musunuz? O zaman bir de Dikenler ve Güller serisini okuyun. Hayatınız boyunca dehşetle dinlediğiniz perili diyarın kapıları size açılıyor. Grev ise, Feyre ile üstüne karanlık çöken ve onu yok edecek olan karanlıkla savaşmak. Hem belki siz serinin ilk kitabını okuyup bitirene kadar, ikincisinin de çevirisi yapılmış olur?

En iyi genç yetişkin kurgu: Salt to the Sea(Denize Tuz) – Ruta Sepetys

Vatanları farklı, yaşayışları aynı! Her biri trajedilerle ve yalanlarla dolu, büyülü bir dünyada avlamak ve savaşmak için var. Binlerce çaresiz mültecinin, bir Sovyet ülkesinin kıyısında, güvenlik ve özgürlüğü vaat eden bir gemi olan Wilhelm Gustloff'a binmek için verdikleri amansız savaş. Ancak, verilen sözler karşılıksız kalıyor ve 2.Dünya Savaşı’nın çok az bilinen ve son derece şok edici yüzü, biz okuyuculara sunuluyor.

En iyi çıkış yapan yazar: Rebel of the Sands (Kum Tanelerinin İsyanı) Alwyn Hamilton

Yaptığın işlerin takdir edilmesi güzel bir şey. Hele o iş ilk işinse ve milyonlar beğenmişse, tadından yenmez. Ölenlerin yönettiği, cinlerin ve efsanevi canavarların hüküm sürdüğü, insanlar için affedilemez bir yer; Çöller... Üstelik zavallı, yetim bir kadınsanız...

Tüfek kullanmada üstün yeteneğe sahip Amani Al'Hiza, kız olduğu için yaşasığı evden ve kasabadan dışarı çıkamıyor. Derken deli dolu bir yabancı olan Jin'le tanışır ve hep hayalini kurduğu kaçışı gerçekleştirip kendini amansız çöllerdeki gizemli dünyada bulur.

Ve diğer kazananlar;

En iyi tarihi roman: Underground Railroad (Yeraltı Demiryolu) - Colson Whitehead

En iyi mizah: The Girl with the Lower Back Tattoo (Alt Sırt Dövmeli Kız) - Amy Schumer

En iyi tarih & biyografi: Leonard: My Fifty-Year Friendship with a Remarkable Man ( Muhteşem Bir Adamla Elli Yıllık Dostluğum) - William Shatner, David Fisher

En iyi bilim & teknoloji: Are We Smart Enough to Know How Smart Animals Are? ( Hayvanların Nasıl Zeki Olduğunu Anlayacak Kadar Akıllı mıyız?) - Frans de Waal

En iyi yemek & tarifler: Cravings: Recipes for All the Food You Want to Eat ( Özlem: Yemek İstediğiniz Tüm Besinler İçin Tarifler) - Chrissy Teigen

En iyi şiir: The Princess Saves Herself in this One ( Prenses, Kendini Bundan Kurtardı) - Amanda Lovelace

En iyi çocuk kitabı: The Hidden Oracle ( Gizli Kehanet) - Rick Riordan

En iyi boyama kitabı: The Thank You Book ( Teşekkür Kitabı ) - Mo Willems

Okuyun, okutun sevgi pıtırcıkları. 2017'de bol okumalı günler dilerim. <3


4|2
34
TuhafDüşünce KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Erkek Görüşü

 • Bir ülkede okumaya karşı istek arttmadıkça, gaflet ve bu gafletten doğacak felaketler azalmaz (Benjamin Franklin). Alıntının bu şekilde yazılması gereklidir, güzel bir paylaşım olmuş emeğine sağlık. :)

  0|0
  0|0

En İyi Kız Görüşü

 • Çevirisi olmayanları çok beklemiştim hala çevirmediler , ingilizce okumuştum 2 tanesini :(
  Emeğine sağlık

  0|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 3

 • Çok güzel bir paylaşım olmuş

  0|0
  0|0
 • Hikaye kitapları okumuyorum. Bu kitaplar gaflete sokmaktan başka bir şey değil.

  0|0
  0|0
 • Ne güzel yazmışsın öyle ellerin dert görmesin keşke okuma alışkanlığım olsaydı 😊

  0|0
  0|0

Kızlar Ne Diyor 2

 • Ellerine sağlık, bana da öneri gibi oldu bunlar :) Türkçe yazmadıkların Türkçe'ye çevirisi olmayanlar mı?

  0|0
  0|0
  • Çevirisi olanlar sadece ilk 3ü. :) Stephen King ve Joe Hill'in kitapları da çok yakında çevrilecek Altın Kitaplar tarafından. Diğerlerine dair bir bildi yok henüz. Çok uzadığı için sondakilerle ilgili bir şey yazmadım :)

  • En son 7 King kitabı aldım, daha 4. sündeyim. Ben onları okuyana kadar yenisi çıkar herhalde :)

 • Simdi yayinevleri kapisir bunlari cevirmek icin.

  0|0
  0|0
Yükleniyor...