Kimsenin Hiçbir Zaman Sahip Olamayacağı Gökyüzüne Aşık Olmuştu

Yazar olmak isteyen biri olarak aşağıdaki yazı çıktı geçenlerde kalemimden. Sizce bu yolda ilerlemeye devam etmeli miyim?

Gökyüzü, siyahın en karanlık tonuna bürünmüştü

Ay, gecenin karanlığına tezat olan kuvvetli beyaz ışığıyla parlıyordu. Ay ışığının önünden su buharı dolu gri bulut toplulukları ilerliyordu. Ayın ışığı bulutların arasından sızarak yağmurun yağacağından haberdar ediyordu insanları.

Şiirin yaşamını sıkıca sardığı bir insana, karanlık olan bu gökyüzü göğüs kafesinin içine sıkıştırdığı acılarını hatırlatmıştı. Bu acılardan kurtulması için gerekli olan ilhami karanlığa inat parıldayan aydan alacağına inanıyordu.

Sırtının üstte olan kısmını deri yatak başlığına yaslamış, dizlerini kendine çekerek atmış dereceye yakın bir açıyla kırmıştı. Çok yazmanın etkisiyle oluşan kaslı ve biçimsiz parmakları, karalamaktan ve yazmaktan ucu körelen kalemi tutuyordu. Sol bacağının üstüne yerleştirdiği defterin üzerinde hareket eden kalem, sol göğüs kafesinin içinden gelen duyguları dolduruyordu her bir satıra.

Beklenmedik bir anda pencerenin camından içeri sızan beyaz bir ışık; odanın pencereye yakın her köşesine, yazmakta olan ruhun her bir hücresine işledi

Şimşek çakmıştı birbirine sarılan yağmur bulutlarının arasında. Fotoğrafı çok kez çekilen bu doğa olayını kendi gözleriyle birkaç kez daha görmek, acımakta olan ruhunu hafifletmişti.

"Hâlâ doğal olan bir şeyler var," diye mırıldandı dudaklarını hafifçe oynatarak...

Bu mırıldanışın ardından derim bir şekilde iç çekti. Üst bacağında duran deftere birkaç saniye baktığında yazdığı cümlelerin doğanın büyüleyiciliği altında ezildiğini hissetmişti. Bir Nâzım Hikmet, bir Cemal Süreya anlatabilirdi ancak, bu hep baktığımız ama asla göremediğimiz manzarayı.

Düşüncelerini daha da derinleştirecek şekilde hızlı düşmeye başlamıştı yere, yağmur damlaları. Düşen her bir yağmur damlasının kalbine dokunduğunu hissediyor, kalbindeki acının sönmeye başladığını fark ediyordu. O yaralı ruh, hava durumu spikerlerinin "yağmurlu" diyerek sıradanlaştıracağı böylesine bir gecede büyülenmişti. Kimsenin hiçbir zaman sahip olamayacağı gökyüzüne aşık olmuştu...


0|1
41

En İyi Erkek Görüşü

 • Bencenin başlığı ilgi uyandırıyor, güzel. Benzetme yapmayı seviyorsun belli ki. Ancak bunu yaparken bazı şeylere dikkat etmek gerekiyor: Benzetmeler yazının süsü olduğu kadar, aynı zamanda da anlatılmak isteneni kafada canlandırarak tarifi kolaylaştırır. Ancak bu süslemeler kimisine kafa yorucu gelir. Pek düşünmek istemeyen, sabun köpüğü edebiyatı sevenlere özellikle. Benzetmeler bir nevi "kulak" demek yerine sağ elle kulağı göstermek gibidir. Anlatır ama direk söylemez. Bu benzetmeleri yaparken de olabildiğince akıcı, sade olmak gerekir ki okuyucunun dikkati dağılmasın.

  İşte bu yazıda da bu konuda bir sıkıntı var. Gereksiz yere karmaşık ve uzun cümleler kurulmuş. Akıcılık eksik. Sol kulağı sağ elle tutmaya çalışır gibi zorlanmış cümleler. Koyu renkte yazılan kısımlar ne kadar kendiliğinden çıkmışcasına doğal, hoş görünüyorsa; sonraki üç paragraftaki cümleler de o kadar zorlama görünüyor.

  Benim fikrime göre burada, daha yazının başında birçok okur elenecektir. Kimisi üşengeçliğinden, derinlere gelemediğinden. Kimisi de bu hali zorlama görüp, devamı hakkında beklentisi kırılarak.

  Yazar olmak istemek, bir hedef koymak bir başlangıç güzel. Yazmak da zaten sürekli ilerleme gerektirir. O yüzden sen de ilerlemeye ve gelişmeye devam etmelisin.

  Eleştirdim evet, ancak toparlanmayacağını düşünsem buraya da yazmazdım.
  Bol bol kitap okumalı ve yine bol bol yazıp belirli aralıklarla bunları elden geçirmek faydalı olacaktır. Bu arada dil bilgisi, noktalamalar da zamanla gelişir.

  Karikatürde Oğuz Aral'ın "gereksiz karalamalardan kaçınmalı" demesi gibi, Rodin'in "taşın fazlasını atıp heykeli ortaya çıkarması" gibi yazıda da gereksiz sivriliklerden temizlenmeli cümleler.

  1|0
  0|0
  • Bu bilgilendirici görüşün için teşekkür ederim 🙏 Normalde benzetmeye çok fazla başvuran bir insan değilim ancak okuduğum bir kitaptaki anlatımdaki benzetmelerden bayağı etkilenmiştim. Sanırım biraz bu yüzden bu kadar zorlama oldu cümleler

  • Rica ederim.
   Olabilir. Denemekten zarar gelmez. Öyle öyle gelişir.

En İyi Kız Görüşü

 • Çok güzel ozetlemissin herşeyi yanı hayalinde hayat bulan olaylar çok akıcı anlatılmış benzetmeler de bazıları çok iyi ama fazla başvurulmuş bazıları gereksiz duruyo ama devam et kesinlikle kitabını okumayı çok isterim😊

  1|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Kızlar Ne Diyor 3

Yükleniyor... ;