29 Harf, 7 Nota, 1 İsim: Dillerde Nağme Adın

Haluk Levent - Elfida

Kanser hastası 16 tane çocuğun bakımı üstlenen Haluk Levent, bu çocuklar içinden 9 yaşında olan Elfida'nın vefatıyla derin bir hüzne boğulmuş ve bu şarkıyı yazmıştır. Ona dinletmeyi çok istese de bu mümkün olmamıştır.

Aysel Gürel - Ünzile

Aysel Gürel'in yazıp Sezen Aksu ve Şebnem Ferah'ın yorumuyla ayrı bir anlam kazanmış bu şarkı, Aysel Gürel'in Anadolu turnesinde Ünzile adında bir kadınla tanışıp onun hayat hikayesini dinlemesi ile başlar. Ünzile çok ufak yaşta, görücü usulü, bir kaç koyun karşılığında evlendirilmiştir. Bu hikaye Aysel Güreli öylesine etkilemiş olmalı ki, adeta bir isyan, bir yakarış olan bu şarkının sözleri dökülmüştür kaleminden.

Barış Manço - Sarı Çizmeli Mehmet Ağa

1800'lü yıllarda KKTC'nin Göçeri köyünde yaşadığı söylenen Sarı Çizmeli Mehmet Ağa'nın köyün toprak ağası olduğu ve köyün tüm bekarlarını evlendirdiği, aynı zamanda fakirlere yardım ettiği de söylenenler arasında. Sarı çizmelerini hiç çıkarmazmış Mehmet Ağa. Göçeri köyü muhtarı Mustafa Göçeri, Barış Manço’nun 1971 yılında Kıbrıs’a geldiğini ve Göçeri köyünü gezdiğini ifade ederek, Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’nın hikayesini dinleyip bu şarkıyı yazdığını 1982 yılında da mezarını yaptırdığını söylüyor.

Aşık Arap Mustafa - Zahidem

Fakir ve yetim olduğu için bir türlü Zahide'ye duygularını dökemeyen Arap Mustafa 20'sinde askere gitmiş ve aklı deliler gibi sevdiği Zahide'de kalmıştır. Köydeki yakınlarına mektup yazarak Zahide'den haber almaya çalışan Mustafa, Zahide'nin bir başkası ile evlendirildiğini ve bir hafta sonra düğünü olacağını öğrenir ve yüreğinden bu sözler akıp gider. Zahidem'i ilk olarak Neşet Ertaş seslendirip kaydetmiştir.

Abdurrahim Karakoç - Mihriban

Bilindiği üzere edebiyatımızda aşık olduğu kadın takma isimler takarak onlara şarkılar, şiirler besteleyen şairimiz oldukça boldur. Abdurrahim Karakoç'ta onlardan biri. 1960'ta yaşadığı büyük aşkının gerçek adını gizleyip ona Mihriban diye seslenmiştir bu sözlerle.

Köyde düğün olacaktır ve civardan misafirler gelmiştir. Gelen misafirlerden güzel mi güzel, şefkatli mi şefkatli bir kıza gel zaman git zaman gönlünü kaptırır Karakoç ve aralarında bir aşk başlar. Düğün biter, Karakoç, Mihriban adını verdiği sevdiğini ziyaret etmek üzere Mihriban'ın misafirlikte olduğu eve gider ki ne görsün, Mihriban ve ailesi gitmiştir. Karakoç öyle derin hüzne boğulur ki; bu haline dayanamayan ailesi kızı bulmak için Kahramanmaraş'a doğru yola çıkar. Kızı bulurlar, isterler. Önce ailesi kızın küçük olduğunu söyler. Bakarlar ki, Karakoç'ların pes etmeye niyeti yoktur ve doğruyu söylerler. Kız nişanlıdır... Karakoç, bir daha ismi anılmayacak bu evde, der ve konuyu sözde kapatır ki aradan 7 yıl geçtikten sonra bile unutulmadığı anlaşılacaktır. Türkü olup dilden dile dolaşır Zahide, tabii kendisi de duyar ve bir mektup yazar Karakoç'a: "Unutmak Kolay değil.".

Abdurrahim, ikinci bir şiir yazar Mihriban'a...

“Unutmak kolay mı? ” deme,
Unutursun Mihriban’ım.
Oğlun Kızın olsun hele,
Unutursun Mihriban’ım. (...)

Sezen Aksu - Tuana

Paco De Lucia'nın şarkısından esinlenmiş ve Sezen Aksu'nun sözleri ile 90'ların Türk Pop Müziği tarihe geçen, Levent Yüksel'in seslendirmesiyle ayrı bir hava kazanmış, insanı yaklaşık 5 dakika içinde her türlü duyguya sokabilen şarkı oluyor kendisi. Burada Tuana kandırılıyor, "Sana söz baharlar gelecek." Tuana'ya çılgınlar gibi sözler veriliyor, büyük ihtimal Tuana ölüm döseğinde acı çeken bir kızdı sanırım. Neyse hikaye uydurmayayım şimdi. :)

Hakan Yeşilyurt - Piraye

Hepi topu 20 kelimeyle şarkı yapmış adam ve ilginçtir ki insanın içine dokunuyor. Piraye'nin hikayesini bilmeyen var mıdır ki? Nazım Hikmet'in büyük aşkı Piraye. Uğruna şiirler yazan bir tek Nazım olmamış anlaşılan. Nazım Hikmet'in de şiir yazdığı tek kadın değildi ya zaten. Ödeşmiş olsunlar o zaman...

Bulutlar geçiyor;
Haberlerle yüklü, ağır.
Buruşuyor
Hâlâ gelmeyen mektubun avucumda.
Yürek kirpiklerin ucunda.
Benim bağırasım gelir,
"Piraye! Piraye! Piraye!" diye.

MFÖ - Sude

Bu şarkıyı anlayanlar şöyle gelsin bir. Pek kimsenin anlamadığı ama hala bir çok kişinin en sevdiği şarkıdır kendisi. Sude kimdir nedir bilinmez. Bu şarkının müdavimi en çok da Sude'lerdir.

Daha bir çok şarkı var isme yazılmış ama ne varki hepsini yazıp sıkmak istemiyorum. Bir başka Bence'de görüşmek dileği ile başlığımıza uygun şarkıyı da şöyle bırakalım kenara.


Sevgiler... :)1|4
45

En İyi Erkek Görüşü

 • Elfida, Zahide, Mihriban

  Baya duygulandırdı beni
  Teşekkür ederiz bu faydalı benceniz için.

  Not: Mihriban kısmında zahide geçiyor orada bir karışıklık olmuş galiba :)

  1|0
  0|0
  • Ah yeni farkettim, düzenleme yaparken isim karışmış olsa gerek :) teşekkür ederim

  • Rica ederim, başarılarınızın devamını beklerim.

En İyi Kız Görüşü

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 4

Kızlar Ne Diyor 3

 • Harika olmuş ellerine sağlık 💜

  1|0
  0|0
 • Ünzile hep duygulandırır beni, adı olmayan kadınlara götürür

  1|0
  0|0
 • Emeğine sağlık

  1|0
  0|0
Yükleniyor...