Farklı Dünyalara Açılan Kapılar: Kitaplar

Her kitabın kendi dünyası vardır

Elinize aldığınız her kitap bir dünya ya da bir ev gibidir. İçine girdiğinizde ona kapılırsınız kendi dünyanızdan uzaklaşırsınız. Orada ne bulacağınız ise her zaman değişir. Bazen huzur, bazen bilgi, bazen aşk, bazen savaş. Çoğu zaman bulduğunuz şeyi seversiniz sevmeseniz bile size yakın gelen bir şey bulursunuz. Kitaplar çok iyi birer ev sahibidirler tüm misafirlerini çok iyi ağırlarlar tabii ki misafir olarak kalmak istediğiniz sürece.

Herkese hitap eden bir kitap vardır

Çoğu kişi kitap okumaya çalışır ve başarılı olamadığını düşünüp bırakır. Oysa dünyada binlerce kitap vardır. Ve bir sürü de kategori vardır. Önemli olan size uygun kitabı bulabilmektir zaten. Binlerce yıldızın arasından yapılan bir balık avı gibi. Ama bulduğunuz şeye değecektir.

Bir kere lezzetini aldığınızda artık kitapları bırakamazsınız

Bir kere kendinizi kaptırdığınızda artık kitap okuma alışkanlığı kazanmışsınızdır demektir. O hikaye sonlanana kadar sürekli olarak oraya dönmek istersiniz. Bittiğinde başka hikayelere aç olursunuz. Belki de dünyada en kolay bağımlılık yapan şeydir.

Bazen hayalleriniz olur bazen pişmanlıklarınız

Her yaştan insan her kitabı okuyabilir ancak her yaş o kitapta farklı bir şey görür. Genç olan biri hayallerini görürken yaşlı olan biri pişmanlıklarını görür. Kitaplar herkese farklı şeyler anlatır. Ya da çoğu zaman biz nasıl anlamak istiyorsak öyle anlarız. Çünkü bir kitap okumak kendini okumaya çalışmaktır çoğu zaman. O kitapta kendinden parçalar aramaktır.

Kitaptaki hayatlar daha cazip gelir bazen

Oradaki hayatlar senin hayallerin daha cazip gelir bazen. Yanlış yerde olduğunu düşünürsün. İstediğin hikaye bu değildir. Ancak yalnızca beynin ile sınırlısındır. Hayal gücünü hiç bir şey engelleyemez bu yüzden bir kitap okuduğunuzda muhakkak sizi hayallere sürükleyecektir. Hayaller güzeldir ancak bazen tehlikeli olabilirler.

Kitaplar iyi birer yol göstericidir

Özellikle kişisel gelişim için önemli birer adım sağlarlar. Size her durumda yol gösterirler. Ancak doğru kitapları seçtiğinizden emin olun. Aşk kitaplarından ya da fantastik kitaplardan yolunuzu bulmaya çalışırsınız sonunuz çıkmaz sokak olur. Onlar ders almak için vardır yol gösteren kitaplar hikaye anlatmazlar size sizi anlatırlar.

Her kitapta saklı bir hazine yatar

Her kitabın içinde saklı bir hazine vardır bu bazen bir cümledir bazen kitabın tamamıdır. Bunları gözden kaçırmak demek yazarı hiç anlamamanıza neden olur. Kitap okurken hayal gücünüz kadar kelimelere de dikkat din mümkünse sonradan üzerinde düşünün. Size çok şey öğretecek ve katacaklardır.

Dış dünya ile bağınızı kesmeyin

Her ne kadar bunu yapmayın desem de yine de kitap okumaya başladığınız zaman buna karşı koyamayacaksınız. Yaşadığınız dünyadan kitabın dünyasına geçeceksiniz. Orası size daha mutlu daha huzurlu gelecek. Kitapların dünyasında dolaşmak iyidir ancak kendinizi gerçek dünyadan soyutlamadıktan sonra.

Kitapları gerçekliğe tercih etmek tehlikelidir

Gerçeklik mutlu edemeyince tamamen kitaplara kaçmak tehlikelidir. Hayatınızı yaşayamazsınız. Belki hayal dünyanızda binlerce yaşama başlar bitirirsiniz ancak hiç biri gerçek bir yaşam gibi olmaz. O yüzden gerçek dünya ile hayal gücünüzü harmanlamaya çalışın size mutluluk getirecektir. Tüm hayallerinizi gerçekleştiremiyorsanız oradan ufak bir şeylerin katın hayatınıza.

Eğer kitapları seviyorsanız size söyleyecekleri çok şey vardır

Kitapları seviyorsanız onlardan pek çok şey öğrenebilirsiniz. Bazen hayatınızın en eğlenceli, en hüzünlü, en mutlu, en komik zamanlarını yaşatırlar size. Eğer hayatınıza hiç girmemiş iseler çok şey kaçırıyorsunuz demektir.

Bonus

Bu kadar kitaplardan bahsettikten sonra bir kitap tavsiye etmeden bitirmem doğru olmaz. Laurent Gounelle'nin kitapları hikaye ile oluşturulmuş kişisel gelişim kitaplarıdır. Psikolojik ve ruhsal olarak neyi neden yaptığımızı ve nasıl düzeltebileceğimize dair öneriler sunmaya çalışır. ''Seni her şeyin mümkün olduğu bir yere götüreceğim'' adlı kitabında da yaşadığımız dünyadaki sebepler ve sonuçları anlatıyor. Belki bu sayede çevrenize farklı bir gözle bakarsınız belki kendinizde değiştirmeniz gereken şeyler görürsünüz.


2|1
21
Wimpy KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • Kitaplar farklı bir dünyadır ya.

  Ben bir ara kendimi insanlardan o kadar çok soyutlamıştım ki bir karakteri rol model alarak onun gibi yaşamak istemiştim.

  1|1
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

 • bende cok seviyorum okumak :)

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor...