Abracadabra ile Karşılaşabileceğiniz Dört Yer

Abracadabra sözü bugünlerde yalnızca tek bir yerde geçse bile karşınıza pek çok yerde çıkabilir. O yüzden zaman sıralamasına göre yazmaya çalışacağım belki daha anlamlı olur böylece.

1- Efsanelerde

Geçmişten günümüze gelen pek çok efsane vardır. Bir efsaneye göre bir mağara da yüz yıllar boyunca yaşamış bir adam varmış. Bu adam sürekli olarak aynı sözcükleri bağırırmış. ''Abracadabra, Abracadab, Abracada, Abracad, Abraca, Abrac, Abra, Ab'' Çevreden insanlar bu adamın bilge olduğuna inanırlar ve tüm dünyadan insanlar onu dinlemeye ve görmeye gelirlermiş. Bu sözcük ise ondan geriye kalmıştır. Tabii bu bir efsane sonuçta.

2- Tarih sayfalarında

Tarihte ilk olarak Roma imparatorluğunda görülmüş. Ancak bir şiir şeklinde kendini göstermiş. Bu üçgen bir parçanın üzerine yazılır ve kişinin boynuna muska gibi asılırmış. Hastalıklara iyi geleceği düşünülürmüş. Ve ayrıca yaşlanmaya da iyi geleceğini düşünürlermiş. Aslında en azından bu kısım efsaneyi biraz olsun doğruluyor. Çünkü mağara da yaşayan adamın da yüzyıllarca yaşadığı söyleniyordu.

3- Din kitaplarında

Aslında kelime kökeni olarak pek çok tartışma mevcut. Aramice'den ''söylediğim gibi yaratacağım'' anlamı en çok bilineni ama bunun yanında İbranice'de ''kutlu olanın adı'' anlamına geldiği de söylenmektedir.13. ve 17. yüzyılları arasında bir çok el yazmasında görülür ve şeytanlardan koruması amacıyla bir çok eşyanın üzerine kazınmıştır. (haç gibi)Din kitapları derken üç büyük kitabı düşünmeyin o yüzden daha çok o dinin ünlü adamları tarafından yazılan kitapları düşünün. Yazılış şekli itibari ile farklı amaçlara hizmet ettiği söyleniyor. Bir taraf iyilik için bir taraf kötülük için. Bunun için ortaya pek çok teori atılmıştır.

4. Sihirbazlar ve filmlerde

Günümüzde ise bu kelime daha çok filmlerde kullanıyor. Sihirbazlar ise gösterilerinde kullanıyorlar gerçi onlarda artık çok fazla kullanmıyorlar gibi sanırım. Bu kelimenin farklı türleri de mevcut ancak onları pek günümüzde göremiyoruz tabii ki.

Bonus

Bu sitede de bol bol Abrakadabra ile karşılaşabilirsiniz. Bu site hakkında pek çok tartışma ve teori var aslında. Neden kurulduğu neye hizmet ettiği bilinmiyor zaten okunması da bir o kadar güç daha çok bir şifreli mesaja benziyor. Bazıları uzaylıların mesajı olduğuna inanıyor bazıları sihir ile olduğunu düşünüyor bazıları ise komplo teorileri üretiyor.


0|0
11
Wimpy KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Kız Görüşü

  • ilginç teşekkürler :)

    0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

  • Güzel bir paylaşım olmuş

    0|1
    0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor...