''Türk'' Kelimesinin Farklı Kaynaklara ve Şahıslara Göre Anlamı

Türklerin tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Türkler, göçebe bir yaşam tarzı benimsediklerinden dolayı yazıya diğer kavimlere oranla daha geç geçmiştir. Bu sebeple Türk ismine ilk olarak Çin kaynaklarında rastlıyoruz. Çin yıllıklarına göre Türk isminin anlamı ''miğfer'' demektir.

Topluma ses getirmiş bazı uygarlıklar ve şahıslar Türk kelimesini farklı yorumlamışlardır. Peki bu uygarlık ve şahıslara göre Türk kelimesinin anlamları nelerdir ? Gelin, beraber okuyalım.

İsrail kaynaklarından Tevrat'a göre Türkler

''Türk'' Kelimesinin Farklı Kaynaklara ve Şahıslara Göre Anlamı

Hz.Nuh'un üç oğlu vardır. Bunlardan birisinin ismi Yafes'tir. İsrail kaynaklarına göre Türkler, Hz.Nuh'un oğlu Yafes'in soyundan gelmedir. Çoğu kaynaklara göre Türkler, Yafes'in oğulları olarak kabul edilir.

Araplara göre Türkler

Türk ismi, Çin'den sonra en çok Arap kaynaklarında geçer. Araplar, cahiliye döneminde bizzat yazdıkları şiirlerde Türklerden bahsetmişlerdir. Ayrıca Araplara göre Türk ismi, ''olgun, çağına erişmiş'' kişidir. Bizdeki ''hıyar'' kelimesi ''salatalık'' anlamında kullanılır. Hıyar kelimesi Arapça'da ''yetişmiş, olgunlaşmış'' anlamına gelmektedir.

Sahih olup olmadığı tam bilinmeyen bir Hadis-i Şerif'e göre Hz.Peygamber, Türkler için; ''Türkler size saldırmadan siz sakın Türklere saldırmayın; çünkü onlar gelecekte İslamiyet'e çok hizmetleri bulunacaktır.'' buyurmuşlardır. Diğer bazı Arap kaynaklarında Yafes'e bırakılan toprak sahasında kimsenin olmayışı sebebiyle Türklere ''terk edilmiş'' anlamına gelen ''Terek'' adı verilmiş ve zamanla Türk adının buradan geldiği kabul edilmiştir.

Göktürk yazıtlarında Türkler

Göktürk kaynaklarına göre Türk ismi, ''Yükseklere çıkaran Tanrı'' anlamına gelmekte. Günümüz tabiriyle ''Allah yukarıda, O görüyor.'' manası da Göktürklerden gelmedir. Çünkü Göktürkler Müslüman olmasalar da tek bir yaratıcının varlığa inanıyor ve onun da göklerde olduğunu düşünüyorlardı.

Türk kelimesi Bilge Kağan ve Kül Tigin yazıtlarında ''Türük'', Tonyukuk Yazıtları'nda ise ''Türk'' şeklinde geçmektedir.

Eski Yunan kaynaklarına göre Türkler

Bilinen ilk Türk boyu İskitler'dir. Bilinen ilk Türk devleti ise Büyük Hun İmparatorluğu'dur. Yunan tarihçileri Karadeniz'de yaşayan Türklere ''İskit'' adını vermişlerdir. Yunan kaynaklarının en eskilerinden olan Herodot'un kaynaklarında Türk ismi bizzat Avustralyalı bilginler tarafından araştırılıyor. Esere göre bazı bilginler, Herodot tarihinde sözü edilen Saka Türklerinin dillerine göre Türk isminin anlamı, ''Deniz kıyısında oturan adam.'' anlamına gelmektedir.

Bizans kaynaklarına göre Türkler

Bizans kaynaklarında Türk kelimesinin sıkça geçtiği görülmektedir. Bizans kaynaklarında Türk kelimesi ''Türkos'' şeklinde geçmektedir; fakat Osmanlıları, Göktürkleri ve Hazarları ''Türk'' olarak anmışlardır. Hunlara ise ''Tourkoi'' adını vermişlerdir. Bizans kaynaklarında Türk ismi, ''kudretli, güçlü'' anlamlarına gelmektedir.

Bazı şahıslara göre Türk isminin anlamı

Türklerin sürekli göçebe bir yaşam sürmeleri ve İslamiyet'i kabul ederek devamlı fetih sürecine girmeleri isimlerinin hızla yayılmasına neden olmuştur. Türk ismi ilk defa Çin yıllıklarında geçer ve ilk inceleyen de Macarlı Arminius Vambery'dir. Vambery'e göre Türk adı ''türemek'' fiilinden gelmektedir ve Türk isminin anlamı ''türeyen'' demektir.

Ünlü şairimiz Ziya Gökalp'e göre Türk isminin anlamı ''töreye bağlı'' demektir.

Kaşgarlı Mahmud'a göre Türk ismi milletine Tanrı tarafından verilmiş olup ''olgunluk çağı'' anlamına gelmektedir.

Türk kelimesi farklı kaynaklarda ve topluluklarda farklı şekilde telaffuz edilir. Daha birçok şahıs ve topluma göre Türk adının anlamı değişmektedir fakat şu anlık bildiklerimin hepsi bu kadar. Buradaki bilgiler uydurma bilgiler değildir. Bizzat birinci elden kaynaklardan alınan verilere göre belirtilmiştir. Türk isminin bazı anlam ve değişik hikayeleri de mevcut fakat kesin olarak doğru oldukları saptanamadıkları için buraya yazma gereksiniminde bulunmadım.

Umarım bilgilendirici olmuştur. Hoşça kalın.


2|1
33

En İyi Kız Görüşü

 • Her bencene gelen şu "25-29" yaş arası gizliyi ciddi ciddi merak etmeye başladım :D emeğine sağlık ciğerim

  0|1
  0|0
  • Ona artık +1 vermiyorujm teşekkür de etmiyorum. :D
   Son Bencelerime de geliyor o artık eksi veriyorum benceleri okuduğundan bile emin değilim :D

  • Ahahaha her bencende var ya, eksimi basim dur asd

En İyi Erkek Görüşü

 • Böyle benceler görmek işin açıkçası umuduma bir kıvılcım daha ekleyip, gönlümde ki koru daha da alevlendiriyor.

  Bana göre Türk, Ziya Gökalp beyefendinin de dediği gibi töreye bağlı kalan, töreli anlamına gelmektedir.

  Paylaşımın için teşekkürler.

  #TanrıTürküKorusun

  0|1
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

 • Çok beğendim. Tebrik ederim.

  0|0
  0|0
 • Cok güzel bir paylaşım, emeğine sağlık

  0|0
  1|0

Erkekler Ne Diyor 2

 • İtalyayı kuran Etrüsklerin de Türk olduğu ispatlanmış durumda ama hala literatüre girmedi.. Aslında kimin ne olduğu ve nereden geldiği kadar ırkların nasıl oluştuğu durumu önemli..3 Milyon ötesinden yaşayan bir sürü insan formu var iken homo sapien insan formu 40 bin yıl önce birden ortaya çıkmıştır.. Acaba uzaydan gelenler klonlama yaparken bizleri her gelen kendine mi benzetti? Güzel çalışma ellerine sağlık.. Ama bildiğim bir şey varsa Türk kelimesi bir hırçınlık yaratıyor tüm dünya da anlamadığım o.

  0|2
  0|0
  • Aynı fikirdeyim. Hatta Sümerlerin Türk olduklarını iddia eden birçok araştırmacı var. Kanıtlar ortaya konulsa da bunu gün yüzüne pek çıkarmıyorlar. Sebebi; yazıyı Türklerin bulmak istememeleri. Hani yazıyı ilk olarak Sümerler buldu ya. Sümerlerin Türk olması başkalarının zoruna gider.

  • Çünkü o zaman tüm ülkelerde yaşayanların orta asyadan gittiği gerçek oluyor.

 • Güzel paylaşım, teşekkürler

  0|0
  0|0
Yükleniyor...