Arp Nedir ve Nasıl Çalınır?

Arp telli bir müzik aletidir. En ilkel ve eski müzik aletlerinden biridir.Yunan ve Roma mitolojisinde en etkin müzik aleti arptır. Tanrı apollon ok ve yay kullanmayı seven lirik bir tanrıdır, arp ı onun bulduğu söylenir. Yine celtics ler zamanının folklörik aleti arptır. Arp 3 köşeli bir suntaya bağlı tellerden oluşan bir müzik aletidir.

Arp ve yalayan en büyük arp ustalarından celtics tween sisters

Arp nasıl icat edilmiştir?

Arp söylentilere göre ok ve yay kullanmayı çok seven Mitolojik Tanrı Apollon un oku fırlatmadan önce yayı her gerişinde germe derecesine göre çıkan değişik seslerin hoşuna gitmesiyle bulduğu bir müzik aletidir. Söylentilere göre kafasında ok ve yayın çıkardığı uyumlu tınıları canlandıran Apollon çok yorulur ve uzandığı yeşillikler arasında boş bir kaplumbağa kabuğu bulur. Onu ceviz gibi 2 ye ayırır ve yaylardan söktüğü telleri gererek üzerine takar. Böylece arp ı icat etmiş olur. Fakat adı kithera yani lir dir. Zamanla geliştirilerek günümüz arp şeklini alır. Aşağıda apollo ve kithela(lir) müzik aletinin heykeli bulunmaktadır.

Arp nasıl çalınır?

İlk fotoğrafta görebileceğiniz gibi arp değişik renkli tellerden oluşur. Bu değişik renkli tellerin her biri bir notayı temsil eder. Her bir nota birden fazla ve sıralı bir şekilde dizilidir. Kalın do ince do gibi varyasyonlarla çevrilidir. Basit gibi görünür her elini değdiren bir kaç nota verse de çalmak sanıldığı kadar basit değildir. Electronic arp klasik arptan daha da zordur.

Arp günümüzde pek çok müzik türünde kullanılır.İskoçlar,yunanlar, galliler ve irlandalılar yoğun bir şekilde müziklerinde arpa yer verirler. Yine pek çok folklörik Metal ve doom metal müzik grupları arasında da populerdir.

Şarkının girişinde çalınan arp elektronik arptır. Ortalarına doğru klasik arp e geçilmiştir. Folklörik Metal e örnektir.


Doom metal de ise Lacrimas ğrofundere gibi genelde Alman metal grupları arpa fazlaca yer vermişlerdir.

Britanya bölgesinde ise etkisi böyledir;

Günümüz gençliği ise komutan logar sayesinde arp ile tanışmışlardır :) Yani Türk müziğinde zerre yeri yoktur denilebilir :)

Mitoloji çalışmamın bonus bölüm niteliği taşıyan yazısının da sonuna geldim. Mitoloji ile kalın hoşça kalın.


1|0
48

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 3

Erkekler Ne Diyor 7

Yükleniyor... ;