Mısır'a Damga Vuran Mitolojik Tanrılar

Bu mitolojik Tanrılar'ın pek çoğunu duydunuz.Ve nedense hepsinin de birbirleriyle akrabalıkları vardır.Mısır da yaklaşık olarak millattan önce 14.yüzyıl da Güneş Tanrısı olarak anılan Antac hariç yaklaşık 6. yüzyıla kadar bu tanrıların etkileri devam etmiştir. Tanrıların devamı olarak firavunlar saygınlık kazanmış ve halkı etkilemeye devam etmişlerdir. Yunan mitolojisi ve viking mitolojik Tanrıları ise yine millattan önce 16 ve 17. yüzyıllara kadar dayanır ve öncesi için henüz herhangi bir bulguya rastlanılmamıştır. Toplumlarda çok tanrılılığın düzen ve refah getiridiğine inanılan zamanlarda ortaya çıktığı kabul edilen bu tanrıların her birinin bir görevi var. Kimisi toplumları korumak kimisi öldükten sonra rehberlik etmek ve kimisi de dünya hayatından sonra ki zaman da insanlara rehberlik etmek için ortaya çıkmışlardır. Ben bugün Mısır tarihinde önemli yerleri olan Tanrıları ele alacağım.

HORUS

Horus Antik mısır zamanlarında toplumu koruma ile görevlendirilmiş olan Tanrıdır. Eski mısırda ''Hor'' olarak adlandırılsa da siz onu hor görmeyin :) İnsanlarnı koruyan bu tanrı en sevilen tanrılardan biridir. Meşhur Horus un gözü söylemi buradan gelmektedir. Göz aslında Ra nın gözü diye tabir edilir ama Horos a aittir. Hiç uyumayan vicdanı temsil eden horus un gözü bu dünya da olup biten her şeyi görmekte ve bilmektedir.İnsanların iç dünyasında yaşadıklarını ve real hayatta neler yapıp ettiklerini gören ve yargılayan hep açık kalan gözdür. Horus aynı zamanda bu dünyanın rabbi anlamına da gelmektedir.Horus Ra nın çocuğu Osiris ve İsis in oğludur. Firavunlar kendilerini Horus un yeryüzünde ki cisimleşmiş halleri olarak tanıtırlardı. Horus Ra nın dünyaya kendisinden sonra hükmedecek Tanrı olarak atadığı Osiris in tahtın varisi olan tek oğludur. (resmi olarak bilinen Anubis bir söylentidir)

OSİRİS VE SETH

Dünya da ki görevini tamamlayan RA (tanrıların tanrısı-bazı kaynaklara göre kralı bazı kaynaklara ise Atası)Artık evrende Dünyaya karşı tehdit oluşturan varlıklar ile savaşmaktadır. Dünya da kendisi yerine oğullarından Osiris i hükümdar ilan eder.Osiris iyiliği Seth ise kötülüğü temsil eder. Ra nın oğulları olan ikili sürekli olarak birbirleriyle didişir ve savaşır.Mısırın kalan bütün Tanrıları Osiris'i sever ve onun yürürlüğe koyduğu kanunlara uyarlardır. Seth ise Osiris ten daha güçlü olduğunu ve babasının neden tahta onu geçirdiğini sorgulayıp sürekli kendisine savaş ilan ederdi. Netice de Osirisin tahtı oğluna bırakmasına yakın sinsi bir plan ile Osirisi ortadan kaldırıp tahtı kendisinden devralsa da yeğeni Horos tarafından öldürülürmüştür. Meşhur ölüler diyarı rehberi Anubis in oğlu olduğu söylense de karısı Neypthys Osiris in karısı isis e çok benzerdi. Bir gün onun kılığında Osiris ile işi pişirir ve dünyaya getirdiği oğlu Anubis i Seth in oğlu diye tanıtır. Osiris'in karısı isis ile diğer bütün tanrılarını desteğini almış Mısırda Ra dan sonra ki refah dönemini devam ettiren ve sürekli olarak Mısır ın gelişmesini sağlayan Tanrı olarak da bilinir. Ölümünden sonra tahtı zorla devr alan seth Mısır a kaos ve kargaşa getirir.(resimde sol tarafta ki horus'tur.Osiris klasik fravunlar gibi resmedilmiştir. Savaş zırhı oğlu Horos un ki ile aynıdır.)

ANUBİS

Rehber Tanrı olarak bilinen anubis aslında yaşamı en dramatik olan yarı Tanrı sayılan ve daha sonraları Tanrı sıfatı almış bir Tanrıdır. Babasının Seth olduğu söylense de gerçek babası Osiris'tir.Annesi Nephythy's in Osirisin karısı kılığına girerek onu kandırması sonucu dünyaya gelmiştir. Babası Seth in ölümünden sonra rehber yarı tanrı olarak görülen Anubis, daha sonraları Yer altı, ölüm ve cenaze tanrısı olarak Mitolojide yer almıştır. Yalnızda hükümdar Tanrı ve Tanrı ya itaat eder ve emirlerini dinler. Ölen insanların ruhunu alır ve cennet cehennem kapısında ki yargı terazisine kadar onlara eşlik eder. Kardeşi Osiris in babasını öldürmesinden sonra Horus a kinlense de Ra nın emriyle başkaldırışını çok büyümeden bitirir ve af edilir. Mitolojiye göre daha sonra hem rehberlik görevini sürdürür hem de gizliden gizliye Osirisi al aşağı etmek için ordu toplar. Ama hiçbir zaman faaliyete geçememiştir. Tarihte Osirise bağlı bir Tanrı olarak varlığını sürdürmüştür.

SFENKS

Mısır Tanrıları arasında en sevdiklerimdendir. Sfenks savaşmak yerine değer verdiği şeyleri bilmeceler sorarak korurdu. Ama bilmecesine doğru yanıt veremiyorsan 2 son ile karşılaşabilrdir.

1-)Kaçmak ki bir tanrıdan kaçmak zordur

2-)Bilemediğin bilmece sonrası ölüm.

Adil bir tanrı olmasıyla bilinen Sfenks bilmecelerine doğru yanıt verenleri öldürmeyeceğini söyleyip sözünü de tutarmış. Çünkü bilmecelerini bilen tek kişi Bilge Tanrısı Toth idi. Sfenks hem yunan mitolojisinde hem de Mısır mitolojisinde yer almıştır. Fakat ilk olarak Mısır mitolojisinde yer alan Sfenks in var olduğu yunanlıların bu düşünceyi beğenerek kendine uyarladığı söylenir. Sfenks Horos u temsil ederdi. Onun korumasını istediği her şeyi korurdu. En bilindik bilmecesi ise ''sabah dört ayaklı,öğlen iki ayaklı,akşam üç ayaklı olan hayvan nedir..? Sorusudur. Yunan mitolojisinde ki sfenks bilmecenin bilinmesiyle çılgına dönerek kendini kayalıklardan aşağıya atarak intihar eder. Zaten kalleşin tekidir babasını öldürerek annesiyle evlenir. Böyle tanrı mı olurmuş tanrı dediğin bizim sfenks gibi olur.Bİr mısır firavunu tarafından çok sevilen sfenksin hepimizin bildiği aslan cuvutlu o heykeli yaptırılmıştır. Gerçi Hz.Mehdi nin gelmesiyle Sfenks heykelinin sırlarının çözüleceği de yeni yüzyıl din adamlarımızın ortaya attığı düşüncelerden biridir.Acaba biz de mi işin içindeyiz diye düşünmeden edemiyor insan.

AMON RA

Gelin sizi en başa döndüreyim. Mısır'ın bilge ve her şeyi bilen Tanrısı Toth'a göre Dünyanın başlangıcında 8 Tanrı var idi. (Amen, Amenet, Heq, Heqet, Nun, Naunet, Kau, Kauket)Bunlar ötenin de ötesi denilen ve hiçbir uygarlıkta bulgularına rastlanamamış tanrılardır. Biri hariç Amen.

Yeni karllık boyunca Amen’in eşi Mut, “Anne” idi ve bunun Mısır’lı eşi “Büyük (ulu) anne” olarak görülmektedir. Amenin rahipleri bir araya gelir ve Amenin sadık rahibi Amon Ra yı dünyanın (o zaman tabi dünyanın merkezi teb şehri olduğu için bütün bu mitolojide bahsedilen yer Teb şehridir ya da hükümdarlığıdır). Merkezine yani teb şehrine gönderir. Mitolojide Amen kendi kendini yaratmıştır. Çocukları olmasına rağmen dünyayı amon ra ya bırakmışlardır.Amon ra aslında fiili başlangıç olarak kabul edilir. Bizim bildiğimiz yunan mitolojisinde diğer 7 başlangıç tanrısı pek bilinmezHatta Amen bile pek bilinmez çoğumuz genellikle Ra yı biliriz anubis ve sfenksi de bir yerlerden duymuşuzdur muhtemelen. Ama kimin ki,m olduğuna gelince çoğumuz çuvallıyoruz. Yukarıda k itanrılardan bahsederken Ra ya dokundurmuştuk. Ra Dünya ce vennet hayatının hükümdarıdır. En son evrende uzayın derinliklerinde azılı düşmanlarıyla uzaylı canavarlarla savaşarak dünyayı dış tehtidlerden korumak amacıyla dünyevi işlerini oğlu osiris e devretmiştir. Uzaylılarla tanışmıştır. Mısır mitolojisinde ki uzaylı etkisinin de buradan geldiği söylenir.

Umarım beğenmişsinizdir. Diğer bilindik büyük mitolojilerde ki tanrılara daha sonra kafama eserse dokunacağım. Talep olursa belki süreci hızlandırabilirim. Na buraya kadar okuyanlara teşekkür ederim.


4|0
25

En İyi Kız Görüşü

 • Mitolojiyi severim, merakla okudum. Şimdiye kadar hep Roma ve Yunan mitolojisi hakkında bilgim olmuştu. Ilk defa bu bence sayesinde Mısır mitolojisindeki bazı karakterleri tanımış oldum. Emeğine sağlık!

  0|1
  0|0
  • Teşekkür ederim onları da yazacağım inşallah kafama eserse :) viking mitolojisi ce inkaların inanışlarını da yazmak istiyorum inkalar mitolojik değil ama çok ilginç inanışları var. Okuduğunu için ben teşekkür ederim.

  • Viking mitolojisi pek ilgimi çekmedi ama inkalar hakkında bir bence yazarsan mutlaka okurum.

En İyi Erkek Görüşü

 • misir tanrilari diye bir film var onu izledim ;) orada bunlardan bahsediliyordu

  0|1
  0|0
  • Aynen zaten yazmamda ki sebeplerden biri de odur. Onlarca mitoloji filmi izledik ama hiçbiri onun kadar net anlatamamış. Yine de onlarca bilinmedik tanrı var ve mesela Çoğumuz Amon Ra yı en büyük sanırız halbu ki durum farklı bunları falan belirtmek istedim.

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 4

Yükleniyor...