İstanbul'da 1 Gün Ne Yapılır?

Mevzu bahis İstanbul olunca elbette 1 güne sığmaz, hatta 1 aya bile belki az sığar ama bazıları vardır ki İstanbul'da sadece 1 gün kalabilirler ve bu 1 günü iyi değerlendirmek isterler.

Genelde Yurt dışına gidiş geliş yapacak olanlar, başka bir yere giderken yolu düşüp 1 gün İstanbul'da mola vereyim diyenler, Toplantısı ya da iş ile ilgili görüşmeleri olanlar bu işin öncesi veya sonraki 1 gününü ya da bir tanışma faslı için İstanbul ziyareti yapanlar genelde bu ilde 1 gün konaklıyor.

O zaman işte o 1 günde İstanbul'da neler yapılır, İstanbulu'un keyfine nasıl varılır gelin hep beraber sanal bir tura çıkalım.

Istanbul'da 1 gün ne yapılır?

Öncelikle bir açıklama yapayım ki günübirlik rotalar İstanbul'da oldukça fazla. Fakat İstanbul'u İstanbul gibi yaşamak isteyenler için benim en fazla tavsiye ettiğim alan Sultan Ahmet ile Taksim arasını içine alan Tarihi yarım ada bölümü. Belki başka bir bence'de diğer günübirlik rotaları da yazabilirim.

1) Konaklama :

Belirlediğim rotada kalınacak yerleri İster İstiklal'de ( Taksim ) isterseniz Sultan Ahmet'te seçebilirsiniz. Bu bölgede Booking de yapacağınız aramalarda her bütçeye uygun otel bulunur. Ekonomi sınıfı oteller de çok iyi ve rahat oluyor. Bu konuda bilgi almak isteyenler ekstra danışabilirler. Bir kaç tavsiyem olabilir. Konumuza dönersek kalma yeriniz İstiklal ya da Sultan Ahmet olsun. Her iki konum arasında vakit geçireceğiz ve ben bu konumlar arasında zorda kalmadıkça veya zaman sıkıntısı çekmedikçe asla araç kullanmıyor ve yürüyorum. Ben rotam gereği gün sonunda kalacağım otelin İstiklal'de olmasını tercih ederim. Sizler bir gün öncesi konaklayıp ertesi günü gezecekseniz Sultan Ahmet'te konaklayın. Yok gezip akşamına konaklayacaksanız, İstiklal'i tercih edin.

2) Sabah Kahvaltısı :

Güne erken başlamamız şart. Zira İstanbul'un her saatinin ayrı bir zevki var. Kahvaltı için 3 tavsiyemiz var.

1) Otelin kahvaltısı

2) Gülhane parkı

3) Eminönü

Malum kahvaltı otelde yapmak isterseniz ücretsiz. Gülhane parkı ekonomik orta sınıf, Eminönü ise daha ucuza mal edebilirsiniz.

Eğer gülhane de yapmak isterseniz temiz bir hava, huzurlu ve doğal bir ortamla güne başlarsınız. Parkın tarihi-otantik yapısı, rengarenk çiçekler ve kuş sesleri iyi gelecektir.

Yok eğer biraz daha ucuz ama bir o kadar daha zevkli bir kahvaltı istiyorsanız. Eminönü ( Galata Köprüsü ) taraflarını seçin. Gidin oturun denize nazır bir banka. Çayınızı ve simidinizi alın. Bir yandan atıştırırken bir yandan da martıların vapurlara olan sevdasını izleyin. Bu aktivitelerimizin gerçekleştirilme saati 8:30 - 10:00 arası olsun.

2) Süleymaniye ve Ağa Kapısı

İster Eminönü ister Gülhane parkı sonrası, yürüyerek gideceğimiz ikinci rota Süleymaniye. Zannedersem Gülhane'den 15 dakikaya Emin önünden 10 dakikaya çıkarsınız. Tarihi çarşının içinden biraz tırmandığınızda Süleymaniye'ye varmış olursunuz. Yolunuz düşmüşken camii yi ziyaret edin. Ama burada dikkat çekeceğim nokta caminin arka sokaklarındaki cafe'ler. Arkadaşlar Tersalı ve yüksek kafelerin hemen hemen hepsinde Olağanüstü bir manzara mevcut.

İstdiğiniz kafede oturup, istediğiniz içeceği yudumlayarak bu eşsiz manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Tavsiye isterseniz Ağa kapısına gidin. Bu mekan üst katları çok güzel bir manzaraya sahip olmasıyla birlikte, doğal şerbetleri ve bitki çayları mutlaka tadılmaya değer. Gidin tadın görün. Asla pişman olmayacaksınız. Süremiz 10:00-11:30

3) Galata kulesi :

Hazır enerjimiz varken sizi biraz yoracağım :) Bir kaç git gel yapacaksınız, arkadaş buradan zaten geçmiştik diyeceksiniz ama siz benim rotaya güvenin. Şimdi Süleymaniye yokuşundan kendimizi aşağıya salıyor ve galata köprüsünü geçiyoruz. Önümüze galata yokuşu çıkıyor. Yokuşu tırmanmaya başlayıp galata kulesine varıyoruz. Çok değil bu yol en fazla 15-20 dakikanızı alacak. Ağır ağır yavaş yavaş gidin. Galata yokuşunu çıkmak istemeyenler Tunel'de raylı sistemle yukarı çıkabilirler. Galata kulesinin giriş ücreti sanırım 15 lira falandı. en üste kadar çıkın. Hem kuleyi hemde kulenin dört bir yanından İstanbul'u inceleyin. Bol bol resim çektirip, bol bol manzara seyredin.

Bu rotada geçireceğimiz süre 12:00 - 14:00 arası. Yavaş yavaş yorulduğunuzu ve acıktığınızı hisseder gibiyim. E tabii akşama da enerji lazım. Şimdi önümüzde inecek son bir yokuş var ve sizi hem doyurup hemde dinlendireceğim. Taa ki akşama kadar :)

4) Öğlen Yemeği / Eminönü

Bu bölgede olup ta emin önünde balık ekmek yemeden gitmek olmaz. ( Balık sevmeyenler için Galata köprüsü altında farklı alternatifler sunuluyor tabii ki ) Ama balık yemenizi tavsiye ediyorum. Önümüze iki alternatif çıkıyor. Hemen galata köprüsü ayağında tarihi Eminönü balık ekmek tekneleri veya Köprünün alt kısmında iki tarafa dizili balıkçı restoranları. Seçim tabii ki sizin. Ya balık ekmek teknesinde sıraya girip kalabalıkla beraber tadına doyulmaz bir canlılığa şahit olun. Ekmeğinizi alıp yanına turşu ya da şalgam suyu ile beraber ilk bulduğunuz müsait köşeye oturun. ya da gidin restoranlarda yiyin. İlk defa yapacaksanız kalabalığa karışın. Daha önce tekneden balık ekmek yemenin zevkinin tattıysanız restoranlara geçin. Sanırım restoranlarda biraz daha fazla para ödeyebilirsiniz. ( menüye göre ). Ben biraz da boğaz manzarasına nazır oldukları için restoranların teras katını tercih ediyorum.

Bu civardaki süremiz 1- 1,5 hatta iki saat olabilir. Karnınızı doyurun, çayınızı için, manzarayı ve İstanbul'u izleyin. Ve saat 4 e doğru yavaş yavaş toparlanın karşıya geçiyoruz :D

5) İkindi aktivitesi : Üsküdar

Eminönü'nü noktaladıktan sonra hemen yakınınızda Üsküdar iskelesine geçiyoruz. İskeleden vapurla karşıya Üsküdar'a geçiyoruz. Bu arada dinlenmemize devam ediyoruz. Üsküdar sahiline vardıktan sonra sahil boyu oturma yerleri mevcut. Alın kız kulesini karşınıza ve oturun. Düşünün, yazın, muhabbet edin, müzik dinleyin. Burada yapılan her şey ayrı bir keyf verir. Çekirdeğinizi alıp çitleyin. Dilerseniz hafif alkol alın. Dalın kız kulesine ve boğaza. Dinlenin serinleyin v.s.

Şu an bir yandan akşam için enerji topluyor bir yandan da İstanbul'un en güzel noktalarından birinde keyif çatıyoruz. 2 - 2,5 saat vaktimiz var. Çevreyi keşfedebilir, sahil boyu yürüyebilir ya da öylece oturabilirsiniz. Seçim sizin. Burada Konaklama yerimizin İstiklal olması yavaş yavaş önem kazanıyor. Artık yavaş yavaş akşama hazırız ve dinçiz. Hadi o zaman 18:30 civarlarında yavaş yavaş Marmaray Üsküdar durağına doğru gidelim. Sonra buraya kadar geldik Marmaray'a binemedik demeyin.

Marmaray la önce karşıya oradan da metro ile Taksim ya da şişhaneye gideceğiz. Nasıl gideceğiz ? E artık onu da sormayın. Haritalardan çıkarın :D Azıcık araştırın Hadi hadi kalkın otele gidiyoruz :D

Yollar uzun, günler uzun, benim bence daha uzun. Neyse sabredin az kaldı :)

Otelimize vardıktan sonra bir duş alıp aynada az şekil veriyoruz saça başa :) saat 21:00 gibi atıyoruz kendimizi İstiklalin kollarına.Önce bir kaç mağaza dikkatimizi çekiyor. Kendimizi çok yormadan geziyor belki alış veriş yapıyoruz. Sonra acıktığımızı hissedip birşeyler atıştırıyoruz. 2 saate yaın takılıyoruz sağda solda. Saatler 23:00 oluyor ve yavaş yavaş gece hayatına göz atmaya başlıyoruz. Yok ben almayayım diyenler biraz daha takılıp uyusun. Benimle beraber takılacak olanlar okumaya devam etsin :)

6) Gece hayatı

Tabi ki orta sınıf gece hayatının en canlı olduğu noktalardan birindeyiz. Burada o kadar alternatif var ki. Seçim tamamen sizin ne istediğinize bağlı. Alkollü mü alkolsüz mü ? Clup mı nostalji mi ? Kafe mi bar mı ? Yoksa galatanın meşhur meyhaneleri mi ? Canınız ne isterse onunla ilgili çok güzel yerler mevcut. Tavsiyelerime gelince... Neyse ben tavsiyelerimi yazmayayım. Sizin canınız ne isterse onu yapın :)

Evet gençlik. Son olarak söylemeliyim ki sadece bu rotada bile yazmadığım onlarca aktivite ve daha var. Ben sadece bilmeyen, ilk defa yolu düşenler için simgesel ve geleneksel olmazsa olmazları yazdım. Bunları yaparsanız; evet 1 gün bile olsa Istanbul'u kısmen yaşadım diyebilirsiniz. Çok gününz varsa bende rota da plan da çok. Eminim altta yorumlarda çok daha farklı ve güzel ara tavsiyeler de olacaktır.

Yorumlarınızla hem okuyucularımıza hemde bana bir şeyler katmayı lütfen ihmal etmeyiniz.

İlginizi çekebilecek bir kaç bence (üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz )

👉 AŞK

👉 CİNSELLİK

👉 KOMEDİ

👉 KAHVE

Hepinize iyi seyirler

👉 #qolokisP 🇹🇷


3|1
53

En İyi Erkek Görüşü

 • Buralar güzel yerler gerçekten. Herkese tavsiye ederim :)

  0|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 5

 • Emeğine sağlik.

  0|2
  0|0
 • Türkiyeye gelirsem ilk istanbula gelicem bu bencede işime yariyacak. 😎😂
  Güzel olmuş.
  ~Emeğine sağlik~

  0|0
  0|0
 • Emeğine sağlık canım

  0|0
  0|0
 • çok iyi bir başlık olmuş sağlam bir benceye benziyor emeğine sağlık şimdi okuyacağım bakalım :)

  0|1
  0|0
 • Çok güzel olmuş 👌👌

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 2

 • Birkaç gündür İstanbuldayim henüz birşey yapmadım.

  0|1
  0|0
 • sıkıcı

  0|0
  0|0
Yükleniyor...