Turizm'de Yapılan/Yapılmayan Politikalar ve Sonuçları (İtalya Örneği)

Merhabalar Dostlar,

Hepimiz biliyorsunuz ki, bu yıl gerek ülkemizde, gerek komşu ülkelerde yaşanan terör saldırıları ve yürütmüş olduğumuz yanlış politikalar sebebiyle Turizm sektörü can çekişmekte.

Bunu Turizm sektörünün içinden biri olarak söylüyorum. Herhangi bir basın yayın grubunda okuduğum ya da yanlı-yansız haber kaynaklarından aldığım bilgiler değildir. Bilhassa birçok Turistik bölgeyi denetime gittiğimde, oradaki en üst düzey çalışandan, en alt düzeyde çalışanına kadar sohbet etme şansı bulunduğumdan bunları söyleyebiliyorum.

Her gün işçi sayısı azaltmaları ve/veya uzun süredir çalışan ve maaş anlamında yüksek meblağlar verilen personelin (emekliliği gelen vb.) işten çıkarılması olaylarının o kadar sık duyuyoruz ki, şaşırmayı bile unutuyoruz artık.

Bilen bilir, Antalya bölgesinde (Özellikle Kemer, Çamyuva, Belek vb) birçok irili ufaklı otel bu sene açılış bile yapmadı!

Elbetteki Turizm'in kötülüğünden bahsetmeyeceğim size bugün ama neden kötü gittiğini ve yıllardır çeşitlendiremediğimiz Turizmin belli bir süre sonra kısır döngüye dönmesinden kaynaklı patlak vermesinin sebeplerine değineceğim, dilimin aklımın yettiğince.

İki yıl önce Italya'ya gittiğimde şunları gördüm ; İnsanlar turiste ve turizme o kadar saygılılar ki, müzelerinden tutun da, açık hava müzeleri, sanat galerileri, halka açık alandaki ünlü mimarların eserleri ilk gün ki gibi sağlam ve gezilmeye değer yerler.

Neden ? Gittiğim her 3 yerden 2'si UNESCO tarafından miras listesinde yer alıp, ciddi bir restorasyon sürecinde, "tarihi kalıntının orjinal yapısına zarar vermeden en doğal halini insanlara nasıl sunabiliriz ?" telaşındalar.

Çalma yok, ihaleye fesat karıştırmak yok, yandaşa peşkeş çekip nemalanmak yok! İnsanlar biliyor ki, biz doğru bir iş yaparsan insanlar buraya gelip ziyaret ederek zaten para kazanacağız anlayışındalar.

Bize gelecek olursak, tarihi yapılarımızın durumu ortada! Ya yangın çıkar, ya içinde tinerciler kalır, ya da sokakta yaşayan insanların umumi abdesthanesi haline gelir ve yok olur gider!

Aksini söyleyen varsa buyursun, beri gelsin!

Gelelim, Italya'daki güncel bir etkinliğe

İtalya’nın kuzeyindeki Iseo Gölü’nde Bulgar sanatçı Christo Vladimirov Javacheff’in projesi kapsamında yüzen küpler kullanılarak 3 kilometrelik yürüme yolu oluşturuldu.

Ülkenin kuzeyindeki Lombardiya bölgesinde yer alan Iseo Gölü, “Christo” adıyla bilinen 81 yaşındaki Bulgar sanatçı Javacheff’in son çalışmasına ev sahipliği yaptı.

Javacheff’in son projesi kapsamında, Iseo Gölü kıyısındaki Sulzano kasabasından, gölün ortasındaki Monte Isola ve San Paolo adaları arasına 200 bin adet yüzer küp kullanılarak 3 kilometre uzunluğunda yürüme yolu yapıldı.

Yürüme yolu, Parlamentoyla İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Maria Elena Boschi ve Lombardiya Bölgesel Yönetim Başkanı Roberto Maroni ve öteki ilgililerin katılımıyla açıldı.

Iseo Gölü’ndeki yürüme yolu 4 Temmuz'a kadar ziyarete açık kalacak.

Nasıl ama ? Göl normalde gezilmeye görülmeye layık bir yer iken, böyle bir ekstra ilgi çekici rekrasyon faaliyeti ile gelecek turist sayısını katlamayı hedefliyor!

Turistik faaliyetin çeşitlendirilmesi var, sanat var, bilim var, akıl var ve getiri var!

Bence bizim herşeyden önce, milli değerleri içeren (koftiden milli değil, harbi milli ) düzenlemeler ile sahip olduğumuz zenginlikleri dünya kamuoyuna sunabileceğimi akıl ve zihin yapısına sahip insanlar yetiştirerek ve o insanları sektörün söz sahibi oldukları mevkilere getirecek adımlara ihtiyacımız var!

Göl'den bazı fotoğraflar

Turizm'de yapılan/yapılmayan politikalar ve sonuçları (İtalya Örneği) ?

Maddi durumunuz olsa burayı ziyarete gitmeyi istemez misiniz ?

Ben kesinlikle değerlendirmek isterim!


1|1
01

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor...