Yaşayan Şehir, Yaşanacak Şehir: İzmir

Gamla kederi sildim attım
Aşkla yattım aşkla kalktım
Sevdam elde bir oyuncak
İzmirli sevdim ne olacak

Yaşayan Şehir, Yaşanacak Şehir : İzmir

Zeytinyağlarıyla, Gevreğiyle, Boyozuyla ve adı söylendiğinde güzel kızlar ve yakışıklı erkeklerin bulunduğu şehir, İZMİR

Eski adıyla (Smyrna) ve günümüzde meydanı da bulunan (Smyrna Meydanı, Bayraklı) İzmir düşman işgalinden son kurtulan şehirdir.

Diğer şehirlerde bulunmayan ve söylendiğinde İzmirli olmayanlar dışında herkesin merak ettiği ve sadece İzmir'de bulunan kahvaltılık bir hamur işi bir yiyeceğimiz var, Boyoz.

Boyoz

1492'de Türkiye'ye yerleşen Sefaradlar tarafından Anadolu ve özellikle İzmir mutfağına katılmış, İzmir damak tadı ile özdeşleşmiş, mayasız bir hamur işidir. İzmir dışında ise hiçbir şehirde ticari olarak piyasaya sunulmadığı için ise İzmir'in böreği olmuştur. Olur da İzmir'e yolunuz düşerse en güzel boyozu Alsancak Dostlar Fırını'nda yiyebilirsiniz.

Çok farklı bir şehir olmasının sebebi ise bazı tüketilen ürünlerin üstteki gibi İzmir Lugatı'nda söylenişleridir aslında.

(Bunun gerçekten farklı olduğun askerdeyken simide gevrek deyişimi garip gören arkadaşlarımdan farkettim)

Her şehrin kendi içinde iki tane karşı karşıya gelen takımları elbet vardır. Adana'da Adana Demir Spor ile Adana Spor gibi İzmir'de de Karşıyaka ve Göztepe birbirlerinin ezeli rakibidir.

Karşıyaka

Bir ucu Bostanlı'ya kadar giden Karşıyaka kalabalık çarşıyla, sahiliyle ve boydan boya gezmesiyle en çok gezmek isteyenler tercih ettikleri yerlerden birisidir. BİSİM adlı ücretli ve süreli olan bisikletlerle de bisiklet yolundan gezintiye çıkmanıza olanak sağlıyor.

Çarşısı ise tam olarak olmasa da İstanbul/Taksim gibidir. Bir ucundan öteki ucu bir yere bağlanmasa da iskeleye doğru denizi her zaman bulabilmek mümkündür.

Bir İzmirliye hangi takımı tutuyor diye sorduğunuzda 35,5 der ise bilin ki o kesin Karşıyakalıdır. :)

(Spor kulübünün kuruluş tarihi, 1 Kasım 1912)

Göztepe

Pasaport'a giderken altından geçmekte olduğunuz ve sarı kırmızı renkleriyle de kendini belli eden köprü ise Göztepe Köprüsü'dür.

14 Haziran 1925 yılında kurulan Göztepe Spor Kulübü ise Karşıyaka Spor Kulübü'nün aksine "Tam 35" olarak bilinir. Her iki takımın en kötü maçı ise 2003 yılında TSYD Ege Dostluk Kupası maçında taraftarların yol açtığı kavgada Karşıyaka taraftarı Murat Kongu (23) kaldırıldığı Alsancak Devlet Hastanesi'nde ameliyat edilerek yoğun bakıma alınmıştı. Tüm müdahalelere rağmen Kongu saat 2.30'da hayatını kaybetmiştir.

(Futbol bir spor oyunudur, bunu ciddiye alıp kavga çıkartanlar ise takımına zarar veren holiganlardan başkası olamaz.)

Nerelere gezebilirsiniz...

Bir günlük ya da bir haftalık gezinti için geldiğiniz İzmir'de toplu ulaşım en kolay ve en hızlı yöntemdir aslında. Eğer yoksa bir kentkart (İzmirim Kart) ile toplu ulaşım araçlarında 90 dakikalık aktarma ve rahat ulaşım ile dolaşabilirsiniz. (Tabii kimse sıcak havada toplu ulaşım aracını tercih etmez orası ayrı)

Gezilebilecek en güzel yerler ise İzmir'in içinden başlar dışına doğru gider. İlk durağınız Balçova'dan teleferik keyfi yaparak İzmir'e kuş bakışı göz atmak. Selçuklu'da bulunan ve 2012 yılında Maya Takvimi'ne göre kıyametin uğramayacağı yer olarak bilinip büyük bir turist akınına uğrayan Şirince köyüdür.

(O yıl orada bir dükkanım olsaydı turistler sayesinde paraları sayıyor olurdum)

Tarih ile aranız iyiyse eğer Bornova merkez çarşının bulunduğu caddedeki açık alan içinde restore edilen Peterson Köşkü'nü ve İtfaiye Restoran - Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi'ni ziyaret edebilirsiniz.

Hayvanlarla aranız iyiyse de Çiğli'de bulunan Sasalı Doğal Yaşam Parkını ve Sasalı Piknik Alanlarında yaz ayında piknik keyfi yapmanız için tavsiye ederim.

Çeşme

Deniz keyfi yapmak için Çeşme-Altınkum sahili ise akla gelen ilk deniz alanlarından biridir. Masmavi denizi ve Alaçatı'da bulunan tarihi sokaklarda gezinip trafik kargaşasından uzak temiz bir hava soluyarak sokaklarında arasında kendinizi ferah ve rahat hissedebilirsiniz.

"Eee.. o kadar gezdik dolaştık, son bir kez İzmir'e bakayım" derseniz eğer Konak'ta bulunan Kadifekale'den de son bir kez genişçe bakabilirsiniz.

42 metre olan Atatürk Maskı'nı da Gaziemir-Buca yolunda havalimanına giderken sol tarafta görmek mümkündür.

(İzmir Lugatı'nı da şuraya bırakmazsam olmaz 😊)

Bir başka bencemde görüşmek üzere, kendinize iyi bakın.

#streç

#izmir #karşıyaka #göztepe #boyoz #kumru #gevrek #çiğdem #bardacık


2|1
22

En İyi Kız Görüşü

  • Yalnız o Atatürk büstü Buca-Gaziemir yolu üstünde değil, yeşildere (tepecik) yolu üzerinde.

    0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

  • Doğup büyüme izmirliyim iyikide burda doğmuşum burda büyümüşüm allahım sana çok şükürler olsun müthiş bir şehir İstanbul ve ankaradanda güzel bence insanlarıda ayrı bir hoş kesinlekle gitmeniz lazım

    0|1
    0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...