Arabesk Eskimeyecek Kadar Değerlidir

Yeni neslin ön yargı sebebiyle günden güne uzaklaşmaya başladığı fakat tüm bunlara rağmen dinleyen herkesi etkisine alan, herkesin derinlerinde hissettiği, duyguyu hiç çarptırmadan yansıtan arabesk bir Türk müziği türüdür.

Arabesk eskimeyecek kadar değerlidir

Eskiden olsaydı duygularını açamamış kroların basit tesellisi sanırdım. Uzun süre bu düşüncem değişmemişti.Ta ki sevdiğim kız tarafından terk edilene kadar. Normalde kötü durumların etkisini atmak için hareketli müzik dinleyen biriydim. O an anladım ki insanlar boşuna dinlemiyormuş bu müzikleri. İnsanı uyuşturduğu bağımlısı yaptığından şüphem yok. Fakat insan olduğumuzu hatırlatacak en keskin müziklerden biri arabesk.

Sürekli değişen ve ortaya çıkan müzik tarzları da arabeskin üzerine eklenmiş ve arabesk müzik günden güne kendini geliştirmiş, ilerlemiştir. Bu ilerleme arabesk müziğin yeni müzik türlerinin etkisiyle birtakım alt başlıklara ayrılmasına neden olmuştur. Arabesk-rock, arabesk-pop, arabesk rap-elektronik arabesk bu alt başlıklar altında sayılabilir.

Duygu yoğunluğunu arabesk kadar içten yaşatacak müzikleri artık göremiyorum. İşte bu yüzden arabesk ölümsüz diyorum. Müziğin tınısı sıcaklığı samimiyeti aradan kaç yıl geçerse geçsin değişmeyecek gibi duruyor. Çünkü en çaresiz anlarımıza denk geliyor.

Arabeskin Türkiye’de oluşması ve gelişmesi 1950’li yıllara dayanır. Nuri Sesigüzel, Haydar Tatlıay gibi isimlerle başlayan arabesk müziği birtakım sansürlere uğrasa da gelişimini Adnan Şenses, Hafız Burhan, Abdullah Yüce gibi isimlerle sürdürmüştür. İlk olarak Arap esintilerini sezdiren arabesk eserleri, zamanla farklı renklere bürünmüş, Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, Müslüm Gürses, İbrahim Tatlıses, Gökhan Güney ve benzeri birçok isimle duygulara tercüman olmuştur.

İsyan tarzı söyleyişleri ve yeni nesil genç arabesk sanatçılar dışında aşırıya kaçmamak şartıyla bütün arabesk müziklerini seviyorum. Arabesk öyle bir kültür ki Türkiye dışında İsrail Arap ülkeleri Yunanistan Ermenistan yasak bile olsa İranda çok popüler olduğunu ve bunların birbirlerinden çalıntı müzik yaptığını duymuştum.

Arabesk kelimesinin kökeni Fransızca’ya dayanır. Arabeskin kelime anlamı, “Arap tarzı” anlamına gelse de arabesk Türkiye’de oluşmuştur ve Türk müziğine aittir. Arap tarzı denmesinin nedeni ise arabesk müzik oluşturulurken Arap ezgilerinden etkilenip bu ezgilerin Türk müziğine uyarlanmasıdır.

Arabesk müzik yapan ortadoğu ve yakın ülkelerinden bazı sanatçılar

Türkçe

Bergen - Yıllar Affetmez

Arapça

Feyruz - Bent el Chalabeya

Yunanca (sağlam sanatçıları olduğunu düşünüyorum)

Giota Lydia - Alla Xtes Kai Alla Simera

Bulgarca

Çaresizim ( Bulgarca ) Valentina - Obicham Te

İbranice

Haim Moshe

Bonus Azerice

Sefa - Sevgi Qatari


0|0
22

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 1

  • arabesk arap müziği sanılsa da arap müziğine benzeyen bir türk müzik tarzıdır eline sağlık

    0|1
    0|0
Yükleniyor... ;