Farklı İki Yabancı ve Bir Aşk: In The Mood For Love


Bugünün bencesinde çok sevdiğim ve kendine has bir çekim tekniği ile pek çok ödülü de toplayan ve şu an dinlediğiniz müziği ile insanda garip hisleri bir arada yaşatan In The Mood For Love filmini paylaşmak istiyorum.

Farklı İki Yabancı ve Bir Aşk: In Mood For Love

Her zaman olduğu gibi önce filmin perde arkasına bakalım. Orijinal adı Fa Yeung Nin Wa, küresel bilinen künyesi In The Mood For Love ya da Türkiye'deki vizyona giren adıyla Aşk Zamanı, senaristliğini ve yönetmenliğini Wong Kar-Wai'nin üstlendiği 2000 yapımı filmdir. Farklı bir aşk hikayesi barındıran ve gerçekten de takdire şayan niteliktedir. Müzikleri ise Mike Galasso'ya ait...

Konunun ardından şimdi oyuncuları tanımaya geçelim. Filmin kadrajında zaten iki muazzam isim var ve bunların dışında kalan kişileri tanıtmaya lüzum yok. İşte filmin bir bütünü oluşturan iki yarısı...

Kim demiş, Çinlilerden güzel kadın çıkmaz diye?

Hero filmiyle tanıdığım, "Çin'den de güzel hatunlar çıkar" dememin sebebi olan güzel ve fazlasıyla yetenekli oyuncu Maggie Cheung filmde duru güzellikteki Mrs. Chan karakterini canlandırıyor. Bu arada belirteyim, ben bu filmi Hero'dan yaklaşık iki sene sonra izlemiştim. Cidden güzel kadın...

Yine Hero filminden gözümüzün ısırdığı Tony Chiu Wai Leung ise filmde Mr. Chow olarak çıkıyor karşımıza... Doğrusu ben her iki filmde de gösterdiği oyunculuk performansını takdir ediyorum. Ama, bu filmde hissettirdiği duygular daha yakın ve daha kuvvetli geldi bana...

Peki, ya konusu?

In Mood For Love, hem aşina olduğumuz hem de Türk toplumunda pek de hoş karşılamadığımız bir konu ihtiva ediyor. İki evli insan arasında yaşananlar!

Durun! Hemen sinire kapılmayın... Film her ne kadar bu konu üstünde dursa da aslında olayın buraya gelmesine sebep olan diğer etkenler de önemli. Bu etkenler filmin içeriğini oluşturduğu için ve filmin tadını kaçırmadan beğeninizi kazanmak için spoiler vermek istemiyorum. Bayan Chan ve Bay Chow arasında yaşanan bu çekim önce tesadüfi bir anla başlıyor. Ardından aralarında bir arkadaşlık oluşuyor. Aynı apartmanda da bulunmaları ve "asıl" meselenin öğrenilmesi ile birlikte ikisi de kendini bir aşkın içinde buluyor.

Aşkın tonlarına dair...

Olan oldu ve bir yolculuğa çıkıldı. Ama, bu iki farklı insan kendilerine verdikleri söze ve ilkelerine bağlı kalarak bambaşka bir aşk yaşamaya başladı. Zaten yönetmen Wong Kar-Wai işte filmde bunu özene bezene gözümüzün önüne sunuyor.

Kimi zaman sadece bir bakışla...

Kimi zaman da bir nefes dolusu sigara dumanı ile çıkıyor karşımıza...

Ve aslında o sigara dumanında neler neler saklı...

Bu film akıp gider mi? Yoksa katıp gider mi?

Her zaman dediğim gibi eğer belirli bir sinematik zevk anlayışınız yoksa ve durgun işleyen filmlerden sıkılıyorsanız bu emin olun sizlik bir film değil... Ancak, bakmayı değil görmeyi bilen kişilerdenseniz eğer...

İşte, In Mood For Love tam da sizin için ideal bir yapım!

Zira, bu filmde anlatılan aşk hikayesi bugüne dek dizilerde veya filmlerde bize lanse edilen türden içerikler ile çıkmıyor önümüze... Dokunamadan, kokusunu alamadan ve yanında olup öpemeden yine de sevenlerin içtenlikle anlayabileceği ve sevebileceği bir film bu!

Hele o finali...

Tek küçük bir sahneye sığdıran yığınla duygunun içinizi burkması garip bir şey! Küçük bir deliğe tüm suskunluklarınızı, acınızı, hüzünlerinizi fısıldıyor ve üstünü kapatıyorsunuz. Ne demek istediğimi filmi izledikten sonra daha net idrak edecek ve hissedeceksiniz.

Umarım bence gibi film de hoşunuza gider.

Sağlık ve esenlikle kalınız...


2|3
113
Mandarinia KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Kız Görüşü

 • Bu filmin Avustralya asıllı görüntü yönetmeniyle tanışmıştım. Ki şahsen In The Mood For Love'ın gücü bence o harika kamera ve ışık kullanımından geliyor en başta. Sonrasında da Won Kar-Wai'yle devam etti çalışmaya Doyle. Tam bir sanatçı.
  Ama bunu söylerken Won Kar-Wai sinemasına haksızlık etmiş gibi hissettim. Şiir gibi anlatımın sahibi, bu kadar zor bir filmi zevkle izletmeyi başaran kişi elbette ki filmin yönetmenidir.
  Dediğiniz gibi müzikler de şahaneydi. Ömür boyu unutulmayacak, tam bir millenium klasiği bu film. Tadı damağımda kalmış bir eser, yazdığınıza çok sevindim. Bir kez daha teşekkürler.

  0|1
  0|0
  • Filmin görüntü yönetmeniyle tanışmak...
   Siz ne şanslı bir insansınız yahu!:)
   Şaka bir yana evet benim için derin anlamları olan nadir filmlerden biridir. Zihnimdeki film arşivimden sunasım geldi ve sundum. Rica ederim :)

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 10

Erkekler Ne Diyor 2

 • Yabancı film izlemem, emeğine sağlık.

  0|1
  0|0
 • Çok nadiren bu tür yazılar gerçekten bir filmi izlemeyi istememe neden olur. Bunu başarabilmişsin.

  0|1
  0|0
Yükleniyor... ;