Kısa Olsun, Kısası da Makbul

Bazen kısacık bir cümle bazen kısacık bir şiir bazen de kısa bir şarkı nakaratı… Hayatımıza kısacık bir anda yoğun birikimler getirip yeni bir pencere açabilen ürünlerle karşı karşıya kalabiliyoruz hepimiz. Kesif bir dile sahip bu ürünler, mutlak bir birikimin ve zekanın da izlerini taşıyor elbet. Kısa filmler de bu saydıklarım gibi yoğunluğu olan ve kaleme alanların şiirleri misali çok kısa bir sürede bizi kendine bağlayabiliyor. ''Yani uzun metrajlı filmlerin yanında kısa kalsalar da kısası da makbul diyebiliriz.''

Kısa Olsun, Kısası da Makbul

Kısa filmlere dair üçüncü matine ya da üçüncü suare diyebileceğim bu paylaşımımda bahsettiğim yoğunluk ve zeka oyunlarıyla sizi içine çekebilecek seçimler yapmaya çalıştım yine. Şimdi sitede bulunduğunuz şu dakikalarda kısacık bir ara verin kendinize ve aşağıda enteresan içerikleriyle size perdeler ardından göz kırpan kısa filmlere bir göz atın derim, şimdiden keyifli seyirler.

1) Inside:

Günlük hayatta karşılaştığımız durumlara göre tavırlarımız farklılaşıyor. Kimi zaman gülerek kimi zaman ağlayarak kimi zaman da kızarak beklenmedik tepkiler gösterebiliyoruz. Asıl mesele duyguları neye göre ve içimizdeki hangi maskelere göre ortaya çıkarıyor olduğumuz. Bu kısa film de çoklu kişilik bozukluğunu ön plana çıkarırken alt metninde insanların takındığı maskelere gönderme yapıyor. İzlerken kendinize şunu sorun: Sizin bu hayatta kaç maskeniz var? (Alt yazı kapalıysa açmayı unutmayın.)


2) Jinxy Jenkins & Lucky Lou

Şanslı mısınız, yoksa uğursuzun önde gideni mi? Bu kanılara nereden vardınız peki? Hayat, bazen nereden baktığımıza göre değişebiliyor. En olmadık zamanlarda yüzümüzü güldüren ya da olmadık şekilde canımızı sıkan durumlarla karşılaşabiliyoruz. Asıl dikkatlerden kaçan nokta ise içinde bulunduğumuz hayata bakarken yaşadığımız anı nasıl değerlendireceğimize karar veremeden yanlış pencereden bakmak belki de. Bu animasyon da her iki bakış açısı ve bu bakış açılarının yakaladığı dengenin bizi nereye götüreceğinden dem vuran eğlenceli anlara bizi davet ediyor.


3) Next Floor

Yiyin efendiler, yiyin; bu hân-ı iştihâ sizin;

Doyunca, tıksırınca, patlayıncaya kadar yiyin!

Zamanında bunları söyleyen Tevfik Fikret, dünya düzeninin tarih boyunca değişmemiş kaderini bir kez daha dile getirdiğinin farkındaydı mutlaka. Dünya bir masaysa eğer, başında da masa dışında kalanları düşünmeden ve asla doyuma ulaşmadan yiyen, yedikçe de daha fazlasını isteyen kalantorlar vardı. İşte, bu kalantorlar, yediklerinin ağırlığını nasıl taşıyacak ve sonları ne olacak, sorularının cevabını vermeye çalışan bu harika yapımın şairleri de Tevfik Fikret’ten habersiz olsalar bile yıllar sonra onunla aynı pencereden bakıyorlar.


4) The Chase

Günümüzde çok gelişen ve gelişmeye de devam eden grafikleriyle ele aldıkları farklı türde konu ve içerikle insanları içine çeken oyun dünyası, sanal da olsa gerçeğe bir hayli yaklaşmaya çalışırken hakkını yemeyelim eğlendirmeyi de çok iyi beceriyor. Saatlerce kendine tutsak eden bu eğlence araçları sadece yaşça küçük olanları değil, her yaştan insanı da kendine bağlamayı başarabiliyor. Hem hangimiz film sahnelerinde bir kahramanın yerinde olmayı bir an dahi olsa düşünmedik ki? Bu fırsatı tanıyan ve eğlendiren sanal dünyaya eğlenceli bir bakışı anlatıyor izleyeceğiniz bu minik animasyon da. (Alt yazı kapalıysa açmayı unutmayın.)

5) Bedtime

Bir anne, kızını yatırmadan önce ona hikaye okumaktadır. Hikaye bittikten sonra odanın dağınıklığına dair hafif bir sitemde de bulunur ve odadan ayrılırken küçük kız, ışıkların açık kalmasını ister.

Türkçe alt yazısı olmasa da neler konuşulduğu rahatlıkla anlaşılabilecek, uzun metrajlı filmlerdeki korku motiflerinden birini başarılı şekilde yansıtan amatör bir yapımla karşı karşıyayız.

Diğer kısa film bence’lerimde olduğu gibi finali yine bir korku yapımıyla getirmek eğlenceli olacak. Haydi, sesi biraz daha açarak izleyin.


Son filmi de izlediğinizi düşünerek söylüyorum ki umarım, eğlenceli vakit geçirmişsinizdir; görüşmek dileğiyle...


1|0
53

En İyi Kız Görüşü

 • Inside, izlerken sadece doktor olan maske vardı sanırım ama bu bir maske değil işte :D Maske olsa sürekli böyle enerji patlaması yaşayamazdım :D
  Jinxy Jenkins & Lucky Lou :D Bu kadar şanslı olamasam da fena sayılmam :D
  Next Floor, günümüz insanı ve siyasi yapıyı çok iyi anlatmış. Yemek yeme şevkimi kaçırsa da harikaydı. Favorim bu oldu :D
  The Chase, bu kızlara bayıldımm adeta :D Sanırım bu dijital oyunlara yaşlanınca merak saracağım :D
  Bedtime, gerçekten kötü oldu. Tam da telefondayken izledim ve karşıdan gelen konuşmayı kaçırdım olayı yakalayacağım diye :D

  1|2
  0|0
  • Benim de favorim Next Floor kesinlikle. Artık kebap yerken bir kez daha düşünürsün😄
   Korku olmasa olmazdı yine bu listede.😊

  • Hepsini Göster
  • Bunu göreceğiz :D

  • Kesinlikle😏😄😏😕😏😡

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 4

Erkekler Ne Diyor 2

Yükleniyor... ;