Kadınlara İthaf Edilmiş Birbirinden Güzel 25 Şarkı

Merhaba,

Yabancı ve Türkçe şarkılardan oluşan karışık bir müzik listesi yapmak istedim. Hepsinin birbirinden farklı bir hikayesi ve geçmişi var. Kimi hüzünlü, kimi sitem içeriyor, kimi çok mutlu ve aşık.. Arka planları birbirinden farklı olsada her melodinin tek bir ortak noktası var: kadın!

Kadınlara İthaf Edilmiş Birbirinden Güzel 25 Şarkı

1. Rezso Seress- Gloomy Sunday

Eski sevgilisine ithafen bu şarkıyı besteleyen Rezso Seress oldukça hüzünlü bir şarkı bestelediğini ve nelere yol açacağını nereden bilebilirdi? Macaristan'da intihar şarkısı olarak bilinen bu şarkı oldukça esrarengiz.. toplum tarafından hemen benimsenip sevilen şarkı bir çok intihara da sebep olmuş, kasvetli havası yüzünden. Neredeyse 50 farklı isim tarafından seslendirilen bu şarkıyı ben Elvis Costello'nun güzel okuduğunu düşünüyorum. Siz başka isimlerden de dilerseniz dinleyebilirsiniz.

2. My Chemical Romance- Helena

Grubun vokali Gerard Way bu şarkıyı büyük annesi Elena Lee Rush için bestelemiş. Büyük annesi ona resim çizmeyi, şarkı söylemeyi öğretmiş. Ayrıca ona ilk arabasını almış, yani onda emeği çok. Şarkı büyük annesinin ölümüyle ilgili.. ''Beni duyuyor musun, yanımda mısın?'' gibi sözleri olan şarkı aslında bir teşekkür ve veda amacıyla yazılmış.

3. Paul McCartney- Maybe I'm Amazed

The Beatles üyelerinden Paul McCartney var sırada. 1970 yılında eşi Linda McCartney için yazdığı şarkıda ona ne kadar destek olduğunu ve hep yanında olduğunu anlatan cümlelere yer vermiş. Beatles dağıldıktan sonra zor günler geçiren McCartney'e kanserden dolayı erken yaşta ölen eşi şüphesiz en büyük gücü ve desteği vermişti. Şarkı bu durumla ilgili bir teşekkür niteliğinde..

4. Tanju Okan- Kadınım

Kadınım adı altında pek çok şarkı olsada benim aklıma tek gelen Tanju Okan'ın kadını..

Neredeyse pek çok işin ve sanatçının arkasında olan Mehmet Teoman'ın ricası üzerine şarkıyı hayata geçiren Tanju Okan gerçekten harika bir iş çıkarmış.

5. Bill Dees & Roy Orbison- Oh, Pretty Woman

Roy Orbison ve Bill Dees tarafından bestelenen şarkı, piyasaya çıktığı zaman haftalarca müzik listelerini alt üst etmiş! Şarkının sözlerinde yolda yürüyen güzel bir kadının dikkat çekiciliği ve adamın onu merak edip seslenmesi üzerine kurgulanmış.. Şarkının ilham kaynağı ise Orbison'ın eşi Claudette Orbison.

Güzel kadın, biraz dur
güzel kadın, biraz konuş
güzel kadın, gülüşünü bana ver.


6. Feridun Düzağaç- Lavinia

Sözleri Özdemir Asaf'a ait şarkıyı Feridun Düzağaç bestelemiş. Böylece güzel bir şiirden güzel bir şarkı doğmuş..

Kim bu Lavinia? diye merak ettim ve araştırdım. Önce hayali bir kadına yazıldığını düşünmeme rağmen altından gerçek bir kadın çıktı! Meğer Özdemir Asaf'ın Lavinia'sı Mevhibe Beyat'mış..

Bir dönem bütün ünlü şairler ve yazarlar Mevhibe Beyat'ı çok beğenmiş. Sadece Özdemir Asaf'a değil, başka şairlere de şiirler yazdırmış. Örneğin, Oktay Akbal'a da Hisya şiirini yazdırmış.

7. Neil Diamond- Girl You'll Be a Woman Soon

Şarkının sözleri bir davet ve dertleşme havasında geçiyor. Bir erkeğin istediği kadına içinden geçenleri anlatması söz konusu. İlişkilerine engel olabilecek insanlara karşı da kadını uyarıyor..

Şarkıyı Pulp Fiction filminde duyup sevmiş biri olarak ilk kez Urge Overkill'in sesinden dinledim. Sonradan sözlerin Neil Diamond'a ait olduğunu öğrendim.. Her ikisi de oldukça güzel seslendirmiş, oldukça hoş bir şarkı.

8. Eric Clapton & Jim Gordon- Layla

Layla.. Biraz düşünün, herhangi bir çağrışım yapıyor mu? Hani büyük aşklar, efsaneler.. Leyla ve Mecnun! Clapton ve Gordon'un ilham kaynağı bizimde çok iyi bildiğimiz bu Arap efsanesine dayanıyor. Klasik bir aşk hikayesinden yola çıkarak, Leyla'ya ithafen yazılmış masal gibi bir şarkı..

9. Anathema- Angelica

Angelica, o hayali bir kadın. O ulaşılmaz, mükemmel.. beklenen ama bir türlü gelmeyen. Anathema adeta ağıt yakar Angelica için.. Bazısı dinlerken ağlar, bazısı sevdiğine ithaf eder, bazısının en sevdiği Anathema şarkısıdır. Özeldir.

10. Necip Celal Andel- Sevdim Bir Genç Kadını

İlk Türk tango bestecisi Necip Celal Andel tarafından aslında Özleyiş olarak bilinen bu eser, şüphesiz onun en önemli çalışmalarından biri.. Secaattin Tanyerli ve Esin Engin tarafından sıkça seslendirilen bu parça bence en güzel tango eserlerimizden biri.

11. Aysel Gürel- Ünzile

Sezen Aksu ve Şebnem Ferah'ın sesinden duymaya alıştığımız bu şarkıyı Aysel Gürel yazmış. Gürel, Anadolu'da bir turne sırasında Ünzile diye bir kadınla tanışmış.. Onun hikayesinden o kadar çok etkilenmiş ki, duyduklarını şarkı sözüne çevirmiş. Sözler bir tek Ünzile'ye ait değil, pek çok kadının acı hikayesini anlatır nitelikte. Son derece gerçek, acı ve çaresizlik içeriyor. Türkiye'nin çocuk gelin sorununa karşı da kayda değer bir toplumsal mesaj içerdiğini düşünüyorum bu şarkının.

Yağmuru kim döküyor
Ünzile kaç koyun ediyor
Dayaktan uslanalı hiçbir şey sormuyor

12. Cat Stevens- Lady D'Arbanville

Patti D'Arbanville'e ithafen yazılan bu şarkı, onunla ilgili. Cat Stevens eski sevgilisinin ölüm senaryosunu anlatırken en bilinen ve tanınmasını sağlayan şarkısını da yazmış oldu. 1970 yılında single olarak yayınlanan şarkıyı, Elton John'da söyleyip düzenlemiş.

Kadınım D'Arbanville, neden bu kadar hareketsiz uyuyorsun?
Seni yarın uyandıracağım
..ve sen benim eşim olacaksın, evet, eşim olacaksın

13. Santana- Maria Maria

2000'li yıllarda haftalarca müzik listelerini alt üst eden bu şarkı bence ölümsüz. Maria adlı bir kadına yazılan şarkı, başarıya ulaştıktan sonra Santana'ya arka arkaya beş tane Maria Maria adı altında restaurant açtırmıştır.. Ayrıca, en iyi latin şarkılarından biri olarak görülüyor.

14. Bob Marley- No Woman No Cry

Sırada reggae efsanesi Bob Marley var! Her ne kadar çoğu kişi şarkıyı 'işte kadın yoksa, ağlamak yok demek istemiş' olarak anlasada, sözleri bu şekilde değil. Marley'nin demek istediği şey çok daha romantik, ağlama kadınım..

Şarkı getto hayatını anlatırken bunun yanı sıra kadınları da teselli edip ağlamamaları konusunda ricada bulunuyor.. her şeyin yoluna gireceğine dair bir mesaj veriyor.

15. Toto- Rosanna

Şarkının bir çok kadına yazıldığı görüşü yaygın olsada, en yaygın görüş Toto üyelerinden Steve Porcaro ile beraber olan Rosanna Arquette'ye yazılmış olduğu.. şarkı çıktığı zaman büyük yankı uyandırmış ve sekiz hafta kadar müzik listelerinde kalmayı başarmış.

16. Can Gox & Gülce Duru- My Woman

Bizden böyle bir şarkı çıkması açıkçası beni çok mutlu ediyor, enfes bir şarkı. Kaybedenler kulübünü izleyenler de bilirler, şarkı filmde de soundtrack olarak kullanılmıştır.

Kadınım derken sesi derinden, çok derinden geliyor Can Gox'un.. Şarkının bestelenmesinde bir kaç farklı kişinin katkısı var, Gülce Duru ile başarılı bir düet olmuş.

17. Beethoven- Für Elise

Bu listeye bir klasik eser eklemesem olmazdı. Sözsüz olsada notalar özel. Beethoven'ın ölümünden seneler sonra ortaya çıkan bu eserin ilham kaynağı, Elisa Barensfeld.

Evlenmek istediği kadının komşusunun öğrencisi olan Elisa Barensfeld için bu eseri bestelerken tek amacı sevgilisini etkilemekmiş!

18. Mazhar Alanson- Yandım

Türkiye'yi daha önce bir kaç kez Eurovision'da temsil etmiş olan MFÖ grubunun bir üyesi olan Mazhar Alanson'un Türk Lokumuyla Tatlı Rüyalar albümünden gelen bu parçanın sözleride müziğide çok güzel.

Yandım yandım, ah ki ne yandım
Bana yeniden şarkılar söyleten kadın

19. Leonard Cohen- Chelsea Hotel No 2

Leonard Cohen bu şarkıyı Janis Joplin'e ithafen yazdığını belirtmiştir. Chelsea hotel kaldıkları bir otelin adı ve bir barda tanışmışlar, Joplin'in ölümünden kısa bir süre sonra bu şarkıyı yazmış. Yüklü bir özlem duygusunu anlatan parça oldukça cesur sözlere de sahip. Lana Del Rey'de nostaljik bir video klip eşliğinde şarkıya cover yaptı daha sonra.

20. Elton John- Candle in the Wind

Halkın prensesi olarak bilinen ve halk tarafından çok sevilen Galler Prensesi Diana'ya yazılan bu şarkı en çok satan single'lardan biri oldu. Elton John tarafından yazılan şarkı Lady Diana'nın cenazesinde söylendi, korkunç bir kazada ölen prenses için tüm ülke yasa boğuldu. Sözleri oldukça anlamlı olan şarkı gerçekten özel. England's Rose olarak da bilinen şarkı, İngiltere'nin Gülü demek.

21. Charles Aznavour & Herbert Kretzmer- She

Charles Aznavour ve Herbert Kretzmer tarafından bestelenen şarkı ilk önce dizi müziği olarak kullanılmış.. daha sonra Elvis Costello güzel yorumuyla şarkıya tekrar hayat vermiş ve Notting Hill filminin, film müziklerinden biri haline gelmiş.

O, belki de unutamadığım bir yüz
Belki memnuniyetin, belki de pişmanlığın izi

22. Chris de Burgh- The Lady in Red

Beğenmeyeni bir hayli çok olsada benim sevdiğim bir şarkıdır. Chris, eşi Diane için bestelemiş şarkıyı ve ilk tanıştıkları günden ilham alarak sözlerini yazmış. Bir röportajında çoğu erkeğin böyle özel günleri unuttuğunu belirtmiş. Şarkıda eşinin güzelliğinden ne kadar etkilendiğini anlatmış genellikle.

23. John Lennon- Woman

John Lennon bu şarkıyı hem eşine hemde bütün kadınlara ithaf etmiş. Grup arkadaşı Paul McCartney'de aynı dönemlerde aynı isimle bir şarkı bestelemiş.. fakat ben John Lennon'un şarkısını daha çok seviyorum. Eşi Yoko Ono ise, bu şarkıya karşılık Beautiful Boys adlı şarkıyı bestelemiş.

Kadınım, lütfen açıklamama izin ver
kederlenmene ve acı çekmene sebep olmak için demedim
sana yeniden, yeniden ve yeniden söylememe izin ver
seni seviyorum, evet.

24. Muzaffer İlkar- Şarkılar Seni Söyler

Muzaffer İlkar tarafından bestelenen bu Türk sanat müziği eserini aslında çoğumuz Huysuz ve Tatlı Kadın olarak biliyoruz. Şarkının Yeşim Kaygusuz diye bir kadına yazıldığı düşünülüyor. Müzeyyen Senar, Zeki Müren ve Behiye Aksoy gibi değerli isimlerce seslendirilmiş..

Şarkılar seni söyler, dillerde nâme adın
aşk gibi, sevda gibi, huysuz ve tatlı kadın

25. Stevie Wonder- Isn't She Lovely

Listemi bitirirken farklı bir şarkıyla noktalamak istedim. Şimdiye kadar yer verdiğim bütün şarkılar 1-2 tanesi hariç hep eşe/sevgiliye yönelik yazılan şarkılardı.. Fakat Stevie Wonder bu şarkısını kızı yani Aisha için yazmış. Bir babanın en güzel hislerini anlatan sözlere sahip. Kızının ne kadar güzel olduğunu ve bir baba olarak ne kadar şanslı olduğunu dile getirmiş.

Umarım okurken ve dinlerken eğlenmişsinizdir.. Klasik müzikten, Türk sanat müziğine kadar uzanan geniş çaplı bir liste yaratmaya çalıştım. Bu liste erkeklerin de işine yarayabilir, sevgilinize gönderecek şarkı mı arıyorsunuz? John Lennon'dan Women'a ne dersiniz? Veya Anathema'dan Angelica?

Edit: Başlık atarken besteci/söz yazarlarının isimlerini yazmayı daha uygun buldum. Şarkıyı seslendiren kişileri detay kısmına ekledim.


26|7
2927
Wishdropper KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Erkek Görüşü

 • Güzel olmuş. Çok araştırmışsın çok emek vermişsin.

  Başlığı okuyunca benim aklıma iki şarkı geldi nedense. Birincisi Kıraç'ın yazdığı ''ayşem'' ikincisi Kayahan'ın ''bizimkisi bir aşk hikayesi'' gerçi kayahan'ın şarkısı birine mi yazıldı bilmiyorum ama hep öyle hissettiriyor nedense :D

  1|0
  0|0
  • Teşekkür ederim. Hiç araştırmadım onun hikayesini belki birine yazılmıştır.

En İyi Kız Görüşü

 • Araştırma ve büyük bir emek sana has o özel yorumlarla da birleşince ortaya muhteşem bir Bence çıkmış. Emeğine sağlık, keyifle dinledim.

  İzninle bir parçayı da ben ilave etmek istiyorum. Hikayesi de gerçek bir hayattan, çok hüzünlü ve her dinlediğimde beni de derinden etkileyen bir parça.

  Bir mafya üyesi Jennifer adlı bir kadına aşık olur ve evlenmeye karar verdiklerinde kadın adamın işini öğrenir ve bırakmasını ister. Adam aşkı seçer ve bırakır ancak mafya durumu kabullenemez, intikamını kadını öldürerek alır ve suçu adama yıkar. Adam ömür boyu hapse mahkum edilir.

  Onu acıtan hapse düşmesi değil Jennifer'ın yokluğudur. Bir gün daha fazla dayanamaz ve yatağının üstüne bu şarkının sözlerini yazıp bırakarak intihar eder.

  Falco'nun muhteşem yorumuyla inanılmaz güzellikte etkileyici bir eser olmuş..

  Tam da şu anda dinlediğim bir parça idi paylaşmak istedim.

  https://www.youtube.com/watch?v=Urw-iutHw5E

  1|0
  0|0
  • Ben bu şarkıyı nasıl eklemeyi unuttum diye kızdım kendime şu an.. Hikayesini tam bilmiyordum fakat şarkıyı biliyordum.

   Bende dinlerken sayenizde hikayesini öğrenmiş oldum, çok teşekkür ederim şahane bir yorumdu.

  • Rica ederim. :)

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 26

 • Mükemmel. Muhteşem. Ayakta alkışlıyorum sizi. İşte "Bence" dediğin şey budur. Ellerinize, emeklerinize, yüreğinize sağlık. Bayıldım. Son olarak izninizle "Eric Clapton - Wonderful tonight" ı eklememek olmazdı diyorum. Madem konu kadına dair şarkılar. Ve tüm geceleri harika kılan kadınlar. Hoşgörünüze sığınarak elbette. Ve Bob Marley "Hayır Kadın, Ağlamak Yok" demiştir evet. Tebrikten çok teşekkür etmek gerek bu yazıya.

  4|0
  0|0
  • Ben teşekkür ederim güzel yorumunuz için, ekleme içinde ayrıca teşekkür ederim.

 • Adamlar iki meme için şarkı yazmış.

  Bakış açım (temsili değil)

  2|1
  0|0
 • Bazılarını biliyorum. Diğerlerini de en kısa zamanda dinleyeceğim :)

  1|0
  0|0
 • Emek harcayıp bunları hazırlamak bile marifet😊
  Çok güzel olmuş..

  1|0
  0|0
 • Güzel bir çalışma olmuş, elinize sağlık. Ben de şu efsaneyi şuraya bırakıyorum, bilenler bilir:

  https://www.youtube.com/watch?v=ZGt842LAIg8

  2|0
  0|0
 • Güzel müzikler :)

  1|0
  0|0
 • Ellerine sağlık :)

  1|0
  0|0
 • 10u kesin bekliyodum eline sağlık :D

  1|0
  0|0
 • ve ben yıne bön bön bakmaktan başka bişi yapamadım

  emeğe saygı

  1|0
  0|0
 • Bence toto rosanna

  1|0
  0|0
 • Elinize sağlık :)

  1|0
  0|0
 • beğendim

  1|0
  0|0
 • Şahaneler

  1|0
  0|0
 • Beatles'dan Something'i aradı gözlerim Layla'yı görünce :)

  1|0
  0|0
 • 0|0
  0|0
 • kesinlikle tanju okan kadınım 10 numara

  1|0
  0|0
 • Teşekkürler

  1|0
  0|0
 • Elton John gay ama kadına ithaf ediyor şarkıyı. O da garip o da ilginç...

  0|0
  0|0
 • kadınlar kadınlar kadınlar... :)

  0|0
  0|0
 • Tarzıma hitap etmeyen baya eski şarkılar bunlar okurken sıkıldım yinede teşekkürler yeni şarkılardan hiç dinlemiyor musunuz

  0|0
  0|0
  • Kimbilir kimin fake hesabısın.. olmayan tarzınıza hitap edecek bir şey bulamamanız doğal.

   Hangi şarkılar varmış diye bile baktığınızı sanmıyorum. Tek amaç karalamak.

   Çok sabır gösterdim sizin gibilere. Hadi iyi günler.

 • Erkekler Devam
  6

Kızlar Ne Diyor 28

 • Wish bu ne büyük bir emektir, hepsini tek tek hikayeleriyle birlikte araştırıp yazmışsın. Ve yelpaze çok geniş tutulmuş Tsm'den yabancı müzikler arasında klasik olmuşlara kadar. Ağlama kadınım ağlama listede olur diye tahmin ettim ilk başlığa baktığımda, aralarından 8 tanesini hiç dinlemedim. Onları da dinleyeceğim.
  Son olarak şükür kavuşturana diyorum. Mükemmeldi, mükemmeldin :)

  3|0
  0|0
  • Teşekkür ederim, evet uğraştırdı ama ortaya çıkan sonuç güzel olunca değdi diyorum. Eksikler çok tabii ama video yükleme limitimiz bile 20.. ben onuda aşmış oldum.

   Birden çok bence yazılabilir bu konuda sanırım..:)

  • Kesinlikle yazılır 25 bence çıkar buradan o kadar çok malzeme ve video var ki. Ve her şarkının ayrı bir hikayesi. Şu mafyalar tarafından öldürülen kadının hikayesi mesela. Dolu dolu bir yazı olmuş o yüzden. Çok fazla uğraş vermişsin boşuna editör kraliçe demiyorlar sana :)

 • My Chemical Romance Helena küçüklukten beri en sevdiğim, duydugumda dinlemekten mutluluk duyduğum sarkilardan biridir.
  Unzile şarkısının da bendeki yeri her zaman ayrıdır.
  Ellerine sağlık. Gerçekten tek kelime ile ha-ri-ka ! olmuş. Emek vermissin. Çok beğendim. :)

  1|0
  0|0
 • Okurken ve dinlerken eğlendim mi diye sordum da kendime o kadar çok ruh hali değiştirdim ki, ne hissettiğimi isimlendiremedim.

  Harikaydı..

  1|0
  0|0
 • Çok güzel hepsi de. Emeğinize ve yureginize sağlık

  1|0
  0|0
 • Her tarzdan, her zevkten.. Mükemmel ötesi bir yazı olmuş. Bir çoğunu çok severim. Buruk bir jazz moduna büründüm nedense.. Ellerinize sağlık, alkışlanacak bir bence.

  1|0
  0|0
 • Mükemmel bir bence

  1|0
  0|0
 • Şarkılar muhteşem. Yorum emek çok fazla ve saygıya değer

  Eline sağlık

  1|0
  0|0
 • 25. Stevie Wonder- Isn't She Lovely ON NUMARA BEŞ YILDIZ

  1|0
  0|0
 • Müzikleri ancak yarın dnleyebilcem şu an bunun hüznünü yaşıyorum ama süper bir bence emeğine sağlık...

  1|0
  0|0
 • Cen Karaca- Hosgeldin Kadinim 'da olmaliydi listede. Yinede güzel olmus beğendim :)

  1|0
  0|0
 • Saydığınız şarkılardan sadece 1 ya da 2'sini biliyorum ne kadar garip değil mi

  1|0
  0|0
 • 😍😍 çok güzel olmuş..

  1|0
  0|0
 • Angelica'yı yazmak için gelmiştim ki... Yazmışsın :D
  Bunlar da bidılstan

  The Beatles -Michelle
  The Beatles-Lovely Rita
  The Beatles-Dear Prudence
  The Beatles-Sexy Sadie
  The Beatles-Girl
  The Beatles-Maggie Mae
  .
  .
  .
  .

  1|0
  0|0
 • Şu zamana kadar en beğendiğim soru. Müzik zevkin de süper ☺

  1|0
  0|0
 • Süper ötesi bence, elinize sağlık.

  1|0
  0|0
 • uzun ama guzel

  1|0
  0|0
 • Çok güzel ele almışsın emeğine sağlık.

  1|0
  0|0
 • harika olmuş çok beğendim elinize sağlık :)

  1|0
  0|0
 • efsane olmuş

  1|0
  0|0
 • her şeyin bedeli var güzelliğininde bir gün gelir ödenir. Öde Firuze..

  1|0
  0|0
 • Kızlar Devam
  8
Yükleniyor...