Alışılmışın Dışında Klipler, Güzel Şarkılar ve Bir Grup: Biting Elbows

Alışılmışın Dışında Klipler, Güzel Şarkılar ve Bir Grup: Biting Elbows

Yanlış hatırlamıyorsam 2012 yılının ilk zamanlarıydı. YouTube üzerindeki kısa filmlere bakarken çok farklı bir video ile karşılaşmıştım. Hem kullanılan müzik hem de bol aksiyonlu yapısıyla bu film ilgimi fazlasıyla çekmişti. Altındaki yorumları okurken apayrı bir şaşkınlık daha yaşadım. Meğer bu bir müzik grubunun şarkıları için çektiği video klipmiş...

Video klip mi? Yok artık!

Kimden mi bahsediyorum? Belki son zamanlarda yaşanan olaylardan dolayı sevmezsiniz ama Rusya'nın soğuk ikliminden doğan yaratıcı ve sıcak bir grup olan Biting Elbows hakkındadır bu bence...

Yıl 2008... Yer, Moskova... Dört kafadar arkadaşın (Ilya Naishuller, Ilya Kondratiev, Alexei Zamaraev ve Garik Buldenkov) birleşip sadece Rusçayı değil küresel İngilizce dilini kullanması Biting Elbows'un doğumunu başlatır. Grup sağlamdır, zamanla besteledikleri şarkılar bir şekilde yayılmaya başlar. Ancak, öyle bir an gelir ki benzerleri bulunmayan bir adım atarak Dünya çapında ses getirmeyi başarırlar. Peki, nedir bu adım?

Alışılmışın dışında bir video klip anlayışı olarak kısa ve öz bunu söyleyebiliriz. Grubun beyni, gırtlağı ve komuta merkezi olan Ilya Naishuller şarkıları için aksiyonun, maceranın, kurgunun ve şiddetin dibine vuran tadına doyulmayan kısa film lezzetine sahip bir vizyon belirler kendisine! İşte, olay da burada başlar zaten... Grup, önce belirlenen hikayenin ilk şarkısı için adım atar ve bilim kurguyla macerayı, şiddet ve mizahla sentezleyip The Stampede parçasının videosunu yaratır. İşte karşınızda The Stampede!

Bu izlediğiniz aslında hiçbir şey! Aslı parça ve asıl videoya geleceğiz. Ama önce çekimle ilgili bilgileri vereyim. Call Of Duty, Medal Of Honor, Battlefield ve Crysis gibi oyunları oynayan arkadaşların iyi bildiği bir tanımlama vardır. FPS (First Person Shooter) ya da Türkçesiyle (Birinci Şahıs Nişancı) denen bu tanımlamada oyun oynarken sadece ellerinizi, silahınızı veya çeşitli tipteki savaş cihazlarını kullanıp uygulama yaparsınız.

Bu teknikte aktivist ya da sahneyi çekecek kişi özel bir başlığı takarak belirlenen senaryo dahilinde hareket ediyor. Bu da izleyici açısından videonun izlenebilirliğini arttırıyor.

İşte bu fikirden yola çıkan Ilya Naishuller, FPS çekim tekniğinden faydalanarak şarkılarına ziyadesiyle güzel klipler çekmiş. Bir yandan şarkıyı dinliyoruz ve diğer yandan da sanki kendimizi bir oyunda hatta ve hatta bir filmin içinde hisseder gibi yaşıyoruz. Grubun dehası, sadece gırtlağını değil bakış açısını da kullanarak farklı çekim sistemleri ve teknikleri konusunda da kendini geliştirmiş ve yettiği kadar da yaratıcı olmuş.

Doğrusu bu etkiyi sunup başardığı için başta Ilya Naishuller ve arkadaşlarına teşekkür etmek gerek. Bu kadar laf yeter sanırım... Şimdi sizi Bad MotherF*cker ile tanıştırma zamanı geldi. KS Ahalisi karşınızda aşmış klibi ile bizim Türk yapımı aksiyon filmlerimize bin beş yüz basan yapıda bir şaheser!

Nasıl?

Beğendiniz mi? Rus hatunun göğüslerinden bahsetmiyorum beyler... Şarkıyı diyorum ve tabii videosunu. Grubun bu video klibi tüm Dünya'da adından bahsetmeleri için reklamın dibi olmuş konumda. Dinlerken, izlettiren ve izlettirirken de sıkmayan bir yapı kolay kolay bulunmaz. Biraz daha soft sayılacak başka bir şarkıyla devam edelim. Yine ayrı bir lezzetteki senaryosuyla bu kez kendimizi farklı bir kovalamacanın içinde buluyoruz. İşte, The Lignt Despondent...


Göründüğü üzere adamlar bu işi iyi biliyor. Ben sadece bu üç popüler şarkılarını seviyorum. Diğerlerine kulak kabarttım ama hoşuma gittiğini söyleyemem. Bu arada sizinle bir şey daha paylaşmak istiyorum. Yine FPS türündeki oyunların hastaları ve aksiyon meraklıları için iyi bir haber bu!

Grubun ele başı Ilya, yarattığı bu başarılı çekim tekniğinin olumlu eleştirilerini ve yansımasını gördükten sonra sinema camiasına adım atmış. İyi ki de atmış! Öyle güzel, öyle yaratıcı ve etkili bir film çekmiş ki, fragmanı ağız sulandıran cinsten. Yani, en azından bir Call Of Duty serisinin hayranı ve oyun meraklısı olarak bu FPS tekniği ile çekilen bir film olduğunu görmek bende bu etkiyi yarattı. Film Nisan ayının ilk haftasında Amerika ve bazı ülkelerde vizyona girecek. Posterlerinde ise Ağustos ayına dair bir tarih var. Ama ben, Türkiye'ye ne zaman geleceğini açıkçası saptayamadım. Her neyse...

İşte, o muazzam teknikle bezeli bilim kurgu ve maceranın harmanlandığı film! Bayanlar ve baylar, karşısınızda Hardcore Henry... (Bu arada Hardcore demişken aklınız başka bir tarafa kaymasın...)


Filmde; Elysium ve District 9 filmlerinden bize aşina olan oyuncu Sharlto Copley ve Reservoir Dogs, Pulp Fiction ile The Hateful Eight filmlerinden tanığımız Tim Roth gibi efsane bir ismi de görmek cidden güzel.

Umarım hem şarkılar, hem klipler hem de finalde bahsettiğim film hoşunuza gitmiştir. Başka bir bencede daha görüşmek üzere sağlık ve esenlikle kalınız...


1|0
21
Mandarinia KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

 • Çok şiddet içeriyor. Çekim açısı enteresan da olsa bu kadar duygusuz senaryo benim için fazla. 3. klip tam rus Prıson Break oldu, aynı derecede sonuna kadar seni tutuyor.
  Bana göre sadece film gürmeler bu janrı beğenebilir, ben daha standart daha ılımlı filmleri yanayım. Çiçek, pozitiflik, love and peace:)

  0|1
  0|0
 • Cok guzel emeğinize sağlık

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...