The Big Short - Film Yorumu

IMDB SAYFASI

2016 Yılının En İyi Film Oscar ödülü için favori gösterilen iki filmden birisi olan The Big Short, 2008 Mortgage (Emlak) Krizi öncesi dönemi anlatıyor. Bu noktada hemen bahsetmeliyim ki ekonomik terimler ve finansal okuryazarlığı düşük olan insanların bu filmi anlamaları çok zor olacaktır. Üstüne bir de İngilizce bilmeyen ve altyazı takip eden kişilerin filmi yakalamaları yine aynı şekilde filmin tadını kaçırır. Ancak dublajlanmış olarak piyasaya sürüldüğünde seyredilmeli. Bu uyarıyı dikkate alarak izlemekte fayda var.

The Big Short - Film Yorumu

Gelişen teknoloji ve kısalan mesafeler sayesinde artık dünyanın diğer ucunda olan olayların bile hepimizi etkilediği bir dönemde yaşıyoruz. Bu yüzden insanlık tarihine ekonomik olarak önemli bir yön veren ve etkilerinin bugün bile hissedildiği 2008 ekonomik krizinin nasıl oluştuğunu ve insanların aymazlıklarını açıkça göz önüne seriyor The Big Short.

Komedyen, yapımcı, senarist ve son olarak da yönetmen olarak tanıdığımız Adam McKay komedi filmlerinin ardından bu sefer mizahı farklı bir şekilde ele almayı seçmiş. Moneyball ve The Blind Side filmlerinden hatırladığımız Michael Lewis'in aynı isimli eserini Charles Randolph ile beraber senaryosunu yazan McKay'in oyuncu kadrosu da hayli kuvvetli isimlerden oluşuyor; Steve Carell, Ryan Gosling, Christian Bale, Brad Pitt gibi baş rol oyuncularının yanında ünlü şef Anthony Bourdain ve yeni neslin sevilen şarkıcılarından Selena Gomez gibi tanınan isimler konuk oyuncu olarak eşlik ediyorlar.

2008 Krizinin gelişini önceden fark eden Yatırımcı Dr. Michael Burry (Christian Bale)'in sıradışı hareketi sonucu peşinden giden bir takım yatırımcının yaşadıkları ve akabinde 2008 krizinin getirdikleri eleştirel bir şekilde anlatılıyor. Yönetmen McKay filmde bir karakterin dilinden hikayeyi bize aktarmayı seçmiş. Yer yer derinleşen konunun seyirciye ağır gelmemesi için açıklayıcı ara sahneler ve ekran geçişleriyle renkli bir çalışma ortaya çıkartmış. Bunu beğenenler olacağı gibi dikkat dağıtıcı bulanlar da olabilir. Filmi farklı kıldığı kesin. The Wolf Of Wall Street kadar sert olmadığı aşikar fakat finans piyasasını iğnelemekten de geri kalmıyor.

Kurgu açısından başarılı bir filmle karşı karşıyayız. Olayların gelişimi seyirciye makul bir düzende aktarılıyor. Oyunculuklar bakımından Christian Bale'i bu tür bir rolde görmek şaşırtıcı. Uçuk kaçık bir yatırımcıyı canlandırırken karakter oyuncusu olarak ön plana çıkmaya çalışması göze çarpıyor. Steve Carell'in sadece bir komedyen olmadığı Foxcatcher'daki performansıyla görmüştük ama bu filmde bir kez daha pekiştirdik. Performansı dikkat çekici. Aynı şekilde Ryan Gosling'in de rolün hakkını verdiğini söylemek gerek. Brad Pitt'in 12 Years A Slave benzeri yan bir rolde izliyoruz.

Filmin müzikleri çok güzel seçilmiş. Özellikle Dr. Burry'nin katıldığı sahneler metal ve rock sevenler için ilgi çekiciydi. Christian Bale'in filmdeki sahneler için bateri çalmayı öğrenmiş. Filmin içinde geçen güzel şarkılardan birisi de Metallica - Master Of Puppets

Arada verilen mesajların etkili olduğunu ve yıllardır göz ardı edilen ülke içi ekonomik hesaplaşma adına bir fırsat The Big Short. 2008 Krizinin ardından Amerikan Merkez Bankası (FED) para basarak zarar uğrayan tüm kesimleri kurtardığını düşünürsek hesabı yine alt tabaka ödedi. Buna göndermeler yaparak finans piyasasının aslında ne kadar adi ve bencil olduğunu anlamamızı amaçlanmış. Sıfırların ve kazananların dünyası kaybeden biz sıradan insanların neler olup bittiğini öğrenmemiz adına güzel bir film.

Filmden akılda kalan bir replik :

Overheard at a Washington, D.C. bar: "Truth is like poetry. And most people fucking hate poetry."

(Gerçek şiir gibidir. Ve çoğu insan kodumun şiirinden nefret eder)

Notu : 10 Üzerinden 71|0
12

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

 • Benim 5 evim 1 dairem var kısmına hiç şaşırmadım. Fragmanını çok beğendim. 😊
  Oyuncular zevkle takip ettiğim isimler.. bir ara Brad Pitt nerede dedim. Tarz değişikliğinden dolayı farketmem zaman aldı. Selena Gomez gibi genç bir ismin bu kadronun içinde yer almasını şaşırtıcı buldum. Açıkçası filmde ne işe yaradığını çok merak ediyorum.
  10 üzerinden 7 puan vermişsiniz. Demek ki zevk alarak izlediniz. Özellikle film bencelerinize yorum yapamıyorum çünkü filmi izledikten sonra yorum yapmak daha mantıklı geliyor. Sorun şu ki ben ekonomi hakkında az bilgiye sahibim ve İngilizce bilmiyorum. Filmi takip ederken çok şey kaçırır mıyım? Eğer öyleyse izlememem daha mantıklı olacak. Her işi bıraktım İngilizce ve Almanca çalışıyorum..
  Kısacası emeğinize sağlık Doktor. Tavsiye edeceğim bencelerden bir tanesi olmuş. 😊

  0|1
  0|0
  • Fİlmde beni cezbeden bazı noktalar oldu. Örneğin finans konusu. Kendim de bir yatırımcı olduğum için ve 2008 krizini yakından gözlemlediğimden ötürü film benim için çok cazip.
   Bu arada şunu söylemem lazım. Ben hiç bir filme 10 vermedim. 10 mükemmel demektir ki mükemmel diye bir şey yoktur.
   İngilizce bilmemeniz büyük handikap. Çünkü terimlere zaten aşina değilsiniz. Bir de altyazı okurken filmi takip edemeyeceksiniz. Dublajlı seyretmeniz daha iyi olacaktır.
   İzlediğiniz filmler hakkında konuşmak isterseniz her zaman beklerim. 7. Sanat (sinema) benim için büyük bir zevk.
   Selena Gomez, Şef Bourdain gibi bazı ünlüler filme konuk oyuncu olarak katılmışlar. Fİlmin bir yerinde sahne 1-2 dakikalığına onlara ayrılıyor ve size bir dipnot veriyorlar. Konu hakkında bilgilendirmek için parantez açıyorlar.

   Güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim.
   Sevgiler, saygılar.

  • Hepsini Göster
  • Bu sıra yoğun bir dönemden geçiyorum. Seyahatler, toplantılar, özel ve sosyal yaşantımdaki sorumluluklarım derken unutabiliyorum. O yüzden bana hatırlatmaktan çekinmeyin lütfen.
   Uyku vaktime gösterdiğiniz anlayış için teşekkür ederim.

   İyi geceler dilerim size.

  • Rica ederim Doktor. Kendinizi hırpalamayın. Siz değerli bir insansınız..
   İyi geceler.

Erkekler Ne Diyor 2

 • aslinda bu filmin yaklasan yeni Amerika baskanlik secimine bir yatirim oldugunu okumustum izleyecegim bu filmide

  0|0
  0|0
  • Sanmam.
   Başkanlık seçimlerine direkt bir etkisi yok. Herhangi bir propaganda unsuru görmedim.
   Finansal okur yazarlık kısmı bir çok kişiyi zorlayacaktır. Seyretmeden önce bazı terimlere aşina olmanızı ve finansal yapıyı biraz öğrenmeye çalışmanızı tavsiye ederim.
   Örneğin :
   Kısa pozisyon (short) : satmak
   Uzun pozisyon (long) : satın almak

 • film izlemeyi çok seviyorsunuz belli :)

  0|0
  0|0
Yükleniyor...