Japon Hayal Ürünü: Anime

Öncelikle animenin tanımını yapalım = Anime, Japon çizgi dizisidir.

Türkiye'de yaşayan çoğu kişi animenin ne olduğunu bilmemektedir ve bilmeden de olsa çocukluk yıllarında anime izlemişlerdir, örneğin ; Yugioh , Pokemon , Beyblade , Avatar vb.

Peki anime çocuk dizisi mi ?

Bu sorunun cevabı kesinlikle hayır... Animelerde çeşitli kategoriler vardır bazı animelerde kan, korku, savaş,felesefe,psikoloji vardır, bazılarında ise cinsellik vardır ve ayrıca yoğun duygu içerir, çoğu animeyi çocukların izlemesi sakıncalıdır. Elbette çocuklar içinde yapılmış animeler vardır, bunları yukarda saydım. Türk Tv'sine giren animeler sadece çocuk kategorisindendir, bu yüzden anime sektörü Türkiye'de hiç ilerleme kaydedememiş ve hatta dünyanın pek çok yerinde popüler olan bu olgu, birçok festivalde ödül kazanmıştır, popüler bir animenin on milyonlarca takipçisi vardır fakat Türkiye'de ne olduğu dahi bilinmemektedir.

Animeyi diğer çizgi türlerinden ayıran özellik nedir ?

-Yukarda da dediğim gibi kan,cinsellik,kategori sistemi olması.

-Duygulara büyük bir yer verilmesi (kin,öfke,hüzün,aşk).

-Animeler görsellik açısından çizgi filme oranla çok daha kalitelidir.

-Her zaman iyiler kazanmaz. :)

-Karakterler detaylıdır, her karakteri anime kendi içinde ele alır ve hatta bir karakteri anlatmak, hayat hikayesini izleyiciye sunmak 9-10 bölüm sürebilir fakat hepsi ard arda değil bir sezona serpile serpile anlatılır ki bu da oldukça keyif vericidir.

-Her karakterin kendine öz davranışları vardır(gülme şekli,jest ve mimik,konuşma), iyi karakter kötü, kötü karakter iyi olabilir.

-Her yaştan insana hitap eder.

-Anime, Japonları ve kültürlerini yansıtan bir ayna gibidir.

AMV nedir ?

Genellikle fanlar tarafından yapılan, ele aldığı animenin önemli yerlerini keserek ve müzik ekleyerek yaptıkları kısa videolardır. Amvler, animeyi izlemeyenler için hem spoiler olur hem de hiç keyif vermez.Mesela aşşağıya örnek olarak koyduğum animenin konusunu bilmediğiniz taktirde hiçbir şey anlamayacaksınız.Eğer izleseydiniz, animede ki önemli olaylar ve ilişkiler bir anda beyninizden geçer ve bu size muazzam bir tat verirdi.

Aşağıda ki Amvde kardeşinin hayatta kalması için bütün klanı katleden bir abi ve bu durumu yanlış anlayan bir kardeşin abisini öldürmesiyle biten bir amv var, hikayeye göre abisi klanın en güçlü üyesi ve kardeşi ise ona oranla o kadar güçsüz zaman,hırs ve nefretle gelişen kardeşi abisinin önüne çıkıp intikam alıyor.


Cosplay nedir ?

Kısaca karakterlerin görüntüsünü, kostüm ve makyajlarla gerçek hayata aktarmak veya anime karakterine benzemeye çalışmaktır.Bu sadece animelerde değil filmlerde ki karakterler, dizilerde ki karakterlerde de yapılır ama temelini animeler oluşturur.

Japon hayal ürünü : Anime

Son olarak yeni başlayanlar için önereceğim animeler :Death note, Shingeki no kyojin, Naruto Shippuden.

Benim için keyifli ve uzun süren bir yazıydı. Okuduğunuz için teşekkürler.


0|0
30

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 3

 • Baya bir emek harcamissin emegine saglik.

  Hic ilgi alanima girmeyen bir konu olmasina ragmen okudum. Sayende biraz genel kulturumu artirdim :D

  0|1
  0|0
 • Başlamak için önerilerini tercih edeceğim teşekkürler

  0|2
  0|0
 • İtachi gördüm gözlerim doldu..

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor...