Heykeli Gerçeğe Dönüştürmeyi Başaran Mükemmel Sanatçı; Ron Mueck

Ron Mueck Kimdir;

Avustralya Melbourne doğumlu(1958) Mueck, son günlerde adını hızla duyurmayı başaran bir heykeltraş. Sıradan bir kukla ustasıyken babasının vefatı üzerine yaptığı çalışmaların üzerine yenilerini eklemeye devam eden sanatçı, bir taraftan 1986 yapımı 'Labyrinth' filminde görsel efekt uzmanı olarak yer almış ve hepimizin bildiği 'Muppet Show' ekibinin kadrosuna girmeyi başarmıştı.

1996 yılında Paula Rego için yaptığı 'Pinokyo' heykeliyle birçok galerici ve koleksiyonerlerin ilgisini üzerine çeken Ron Mueck 'Ölü Baba' isimli eserinde kendi saç tellerini kullandığı özel çalışmalarından birini sanatseverlerle buluşturmuştur. Eserlerinde ağırlı olarak balmumu, silikon, cam elyafı, akrilik boya ve karışık malzeme kullanan Mueck heykellerini birçok evreden geçirerek son halini vermektedir.

Heykeli Gerçeğe Dönüştürmeyi Başaran Mükemmel Sanatçı; Ron Mueck

Mueck, günümüzde en çok ses getiren hiper-realist eserlerinde insan formunu konu alan doğum, bebeklik, çocukluk, ergenlik, orta yaş, cinsel olgunluk, yaşlılık ve ölüm temalarını büyük bir ustalıkla işlemektedir. Gelin birlikte sanatçının muhteşem eserlerine kısaca göz atalım. :)

Sanatçının Oto Portresi

Yataktaki Kadın

Adam

Kadın

Yaşlı Adam

Kayıktaki Adam

Yeni Doğmuş Bebek

Hepsi harika öyle değil mi? Ron Mueck heykellerinin fiyatları ise dudak uçuklatan cinsten. Yukarıda görmüş olduğunuz yapıtı 'Pregnant Women (Hamile Kadın)' isimli bu eseri Avusturalya Ulusal Galerisi tarafından 461.300 dolara yani (yaklaşık 1 milyon 2015 bin Türk lirasına) satılmıştır.

Kendisi bu gerçek görüntüye aşırı bağlılığın hala sanat olup olmadığı tartışılan bir ortamda yılının en iyileri arasına girmeyi başarmış mükemmeliyetçi sanatçıdır.

Kanada, İskoçya, Brezilya Arjantin, Amerika, Japonya ve Avusturalya'da sergiler açan Mueck'in Türkiye'ye uğrayıp uğramayacağı sanatseverler tarafından merak konusu olurken, 2013 senesinde 'Couple Under an Umbrella (Şemsiyenin Altında Bir Çift)' isimli eseri sanatçının son bilinen çalışmasıdır.

Okuduğunuz için teşekkür ederim başka bir Bence'de görüşmek dileğiyle. Hoşçakalın. :)


0|0
11

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 1

Kızlar Ne Diyor 1

Yükleniyor...