Bir Başkadır Rakı Sevgisi...

Bir Başkadır Rakı Sevgisi...

Merhaba arkadaşlar.

Güzide sitemizde bu kadar güzel muhabbetler dönüyorken, muhabbetin güzelinden de bahsetmemek olmaz diye düşündüm.

Milli içkimiz ayrandır diyenlere inat, buyrun rakı hakkında güzel bir muhabbet yapalım.

Afiyet Olsun.

Netten okuduğum kadarıyla isminin kökeni hakkında muammalar var. Kimisi Rakı isminin, Razaki adı verilen bir üzümden üretildiği için, kimisi de arak adı verilen hurma kökünden geldiğini ileri sürmekte. Rakının ham maddesinin üzüm olduğunu düşünürsek Razaki bence kulağa daha mantıklı geliyor. Rakı'yı ilk kimler buldu bu muamma lakin hemen hemen tüm dünya ülkelerinin kabul ettiği bir gerçek var ki rakı ilk olarak "Osmanlı Toprakların" üretilmiştir. Yine netten aldığım bir bilgiye göre Ouzo adı verilen bazı Yunan rakılarının arkasında da 19. yy da İstanbul'da üretildiğine dair tarihçeler de mevcutmuş.

Rakının bu kadar güzel olmasının nedeni içilebilecek ortamının ve mezelerinin sınırsız olmasıdır. Aşırı mükellef bir sofrada da, küçük bir peynir tabağıyla da dertlenince, efkarlanınca, neşelenince, muhabbet sofrasında her yerde onu bulabilirsiniz.

Ama bence en güzel rakı mezeleri mümkünse ezine koyun peyniri, iki dilim kavun (veya karpuz), azıcık Türk Sanat müzüiği ve güzel bir muahabbettir.

Haaa gel gelelim rakının diğer bir güzel özelliği de yalnız da içilebilmesidir. Az önce saydığım mezelerden muhabbeti çıkartırsak bu sefer rakı bambaşka, apayrı bir kafayla içilir. Ya karşındaki ya da hayalindeki bir resimle konuşursun işte o zaman. Zaman durur. Herkes senin derdini dinlemeye hazır, sen anlatmaya hazır hissedersin kendini. Ahh ulanlarla başlayan cümleler kurarsın. Kafası bambaşkadır yani anlayacağın.

Giderken ardından. Gitme kal diyemedim.

Pişmanlıkların da içkisidir rakı. yaşanmamışlıkların da. Efkarı pekiştirir lakin bir yandan da yaşanılır kılar.

Son olarak bir de olmazsa olmazdan bahsedeyim. Hatta bunu anlatmayayım. Rakı içienler, rakıyı sevenler gösterir göstermez anlayacaklar ne demek istediğimi.

İşte bu an vazgeçilmezdir. Bu da rakının farklı bir tadının ortaya çıktığı andır işte. Kimisi şalgamla, rokayla süsler bu an'ı. Ne olursa olsun tadı damaktadır. Kokusu burunda.

Rakı içen, içmeyi seven adamı hemen tanırsın. Muhabbeti güzeldir. Etliye sütlüye (bazen aykırılar çıksa da :) ) karışmaz. Hayattan zevk almasını bilen, her an rakı içmeye hazır insandır. Ne güzel insandır. Adam gibi adamdır.

Son olarak rakının nasıl içileceğine de değinmek istiyorum. Bu konuda yanlışlar çok fazla. Lakin hepsi de zevk meselesi. Rakıyı (çok yanlış olsa da ) sek içen de var, suyu basan da.

Tek: Genelde az içmeyi sevenlerin, son kadehi içeceklerin ya da bir tek atıp işe devam edeceklerin sınırıdır.

Pavyon dublesi: İçkili mekanlarda duble diye gönderdikleri lakin normal duble rakıdan az tekten fazla olan miktardır.

Duble: İşte rakının asıl konulması gereken miktardır. Bir kibrit kutusu büüklüğü kadardır ortalama.

Dubleden fazla içienlere azman, çabuk kafayı bulmak isteyenelere domuz sıkısı doldurulur.

Rakıya buz koyulmaz diye bir şey yok. Çünkü rakı soğuk içilir. Eğer soğuk suyun yoksa mecbur buz koyacaksın. Ama buz koyarsan ilk yudumla son yudum arası konsantrasyon ve tad farkı olur. En ideal rakının tarifini Aydın Boysan yapmıştır. Su rakının yarısı kadar koyulur. Rakı buzluğa koyulmaz ama rakı da su da soğuk olmalıdır.

O kadar fazla söyleceğim anlatacağım şey var ki rakıyla ilgili. Sayfalar dolusu olur. Ama şimdilik burada bırakayım. Eklemek isteyen alta doğru yazsın.

Bu arada rakı insanın içine attığı herşeyi dışarı çıkartır, rahatlatır insanın kalbinin kilidini kırar. Bu yüzden rakı sofrasının adı "Çilingir Sofrasıdır".

Saygılarımla...

Afiyet Olsun.


0|0
11
GelincikKokusu KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

  • Teşekkürler, güzel olmuş :))

    0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

  • Eline emeğine sağlık. Özellikle rakı balık ayrı bir güzel bence de. Rakı başlı başına bir kültür. Harika bir yazı olmuş. Emeğine sağlık...

    0|1
    0|0
Yükleniyor... ;