10 Maddede İstanbul...

Bu bencemde İstanbul'un özelliklerini aktarmaya çalışacağım. Aslında İstanbul anlatmakla olmaz uzun bir süre burada yaşamak lazım. İstanbul'u olumlu olumsuz her yönüyle yazmak istiyorum. Umarım beğenirsiniz :)

1) Sosyal aktivite çeşitliliği

10 Maddede İstanbul...

Şehirin en iyi yönlerinden birisi olabilir. Gerçekten bu konuda şanslıyız. İsmek, spor a.ş, kültür sanat merkezleri, sanat ve sporun dallarıyla ücretsiz olarak uğraşabilme olanağı v.s açısından gerçekten iyi bir şehir. Sosyal aktiviteler için olanaklar fazla.

2) Trafik çilesi

Sanırım İstanbul diyince herkesin aklına bu manzara geliyor :) Evet gerçekten çok sıkıntılı bu şehirden insanı soğutacak bir durum. Hele iş çıkışı veya okul çıkışı o trafikte otobüste veya minibüsteyseniz tam bir işkencedir he birde otobüs kalabalıksa ve ayaktaysanız ultra işkencedir.

3) Tarihi mekanlar, üniversiteler

Türkiyedeki tarihi yerlerin ve müzelerin çoğu bildiğiniz gibi İstanbul'da. Topkapı sarayı, ayasoyfa, kız kulesi, gülhane parkı,camiler v.s daha saymakla bitmez bir çok tarihi yapı ve müzeler vardır. Sadece tarihi olmasına da gerek yok insanlar Eminönü/Kapalıçarşı veya Taksimi bir tarihi mekan gibi önemseyip görmek istiyorlar İstanbulun bazı ilçeleri çok popüler ve önemli . Bildiğiniz gibi en iyi üniversitelerde İstanbul'da bulunuyor. En iyi öğrenciler çoğunlukla İstanbul'da okuyor. İdari bir şehir ve gerçekten çok fonksiyonlu.

4) Çevre Kirliliği

Benim İstanbul'da en sevmediğim yön çevre kirliliği sanırım. Sanayi şehri olduğumuzdan fabrikaların sayısı çok fazla ve buda hava kirliliğine neden oluyor. Fabrikaların atıklarını denize dökmesi, insanların kalabalığı yüzünden çöplerin fazlalığı v.s bir çok etki yüzünden denizdeki canlı türleri yok oluyor, pis havalar hastalıkların sayısını arttırıyor. Çok olumsuz etkileri var lütfen çevremize dikkat edelim İstanbullu olmaya gerek yok herkes dikkat etsin bu Dünya'da hepimiz yaşıyoruz burdan sosyal mesajıda verelim.

5) Kimin ne olduğunun belli olmaması

Biliyorsunuz ki İstanbul'da oturanlar apartman,site, residence v.b yerlerde oturuyorlar burada insanlar alt komşusunu bile tanımıyor kimse kimin ne olduğunu bilimiyor. Aslında kötü birşey komşuluk ilişkilerinin olmaması. Bir köyü düşünün neredeyse bütün mahalle birbirini tanır ama İstanbul'da insan alt komşusunu bile tanıyamayabiliyor. Ayrıca sokaklarda her türlü tipe rastlıyoruz. Sapık,hırsız,tinerci,dolandırıcı,tro,escort v.s bir sürü tehlikeli insan var. Buda özellikle kızları korkutuyor pek rahat gezme gibi lüksleri olmuyor.

6) GDO'lu gıdalar

Gerçekten buda sıkıntı sağlığımız risk altında oluyor. İstanbul'da doğal yani hormonsuz,serasız ürün bulmak bir hayli zor.Her şeyin gdolu olanını tüketiyoruz doğal beslenme şansımız olmuyor çektiğimiz pis hava da cabası... Köy çocukları doğal beslendiğinden ve temiz havadan dolayı daha sağlam oluyorlar ama bizim bu şansımız olmuyor.

7) Küçük bir şehire gidince kolay kavrama durumu

Eee haliyle İstanbul'da yaşayan birisi için küçük şehirde çevreyi öğrenmek hiçte zor olmayacaktır. Geçen sene Karabük'e gitmiştim besyo sınavı için 3-4 gün kalmam gerekmişti başta öğrenemem diye tereddütüm vardı sonra zaten sora sora her yeri öğrendim sonra zamanla şehiri çözdüğümü farkettim zaten küçüktü. Yani küçük şehirleri rahat çözerler. Şehir kalabağından uzak olmak güzel oluyor, insan kafa dinliyor :D

8) Avmler, çarşılar

İnsanların ihtiyacı olan çoğu şey avm lerde bulunuyor giyim,yiyecek,eğlence,kafe,sinema v.s her şeyi avm lerde rahatlıkla bulabilirsiniz İstanbul'da avm sayısı oldukça fazla olduğundan istediğimiz herşeyi rahatlıkla bulabiliyoruz. Fakat küçük şehirlerde bu kadar lüks yok.

9) Beton yığınları

İnsan gerçekten sıkılıyor artık bina üstüne bina görmekten her yer beton yığını.. Şöyle huzurlu yeşilliğin doğanın içinde kuş cıvıltılarının sesinde olmak temiz hava solumak ne güzel olurdu... Ama işte başımızı nereye çevirsek bir bina görüyoruz sıkıcı bir durum gerçekten.

10) Hep yeni yerler keşfetme

İstanbul'u tamamen keşfetmek zor gerçekten :) Burada doğup büyüdüm yani 18 yıldır yaşıyorum ve İstanbul'da sadece birkaç önemli yeri görebildim göremediğim o kadar çok yer var ki... Oturanların geneli böyle 1-2 yeri görmüşlerdir diğer güzelliklerden haberleri yoktur. Böyle güzel bir şehirde oturuyorsak aslında bilmemiz lazım. Bir açıdan da iyi oluyor İstanbul'un her gün farklı bir yerini keşfedebiliyorsun yani kısacası gizemli bir şehir keşfedilmeyi bekleyen mekanlarla dolu...

Bu bencemi okurken İstanbul'da yaşayan insanların "aynen, evet ya" gibi sözcükleri birkaç kez tekrar ettiklerini duyar gibiyim :) Unuttuğum şeyler de olmuş olabilir güzel bir şarkı ile bencemi bitiriyorum...


Gerçekten İstanbul'u iyi anlatan bir klip ve şarkı olmuş :)


0|0
01

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 1

  • ya en çok alttaki Sertap Erenerin memeleri dikkatimi çekti. Ne fesat adamım

    1|0
    0|0
    • ya ahajhsgf

    • @huoaei profilin ifşa oldu bekle ve gör şimdi

Kızlar Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor...