Bir Farklı Tarihsel Fantezi: Da Vinci's DemonsYepyeni bir bence ile tekrar merhaba! Bugünün bencesini, yine izlemekten keyif aldığım sanat ve tarihi bir arada tutup araya bol gizem sokan, Da Vinci's Demons için yazıyorum.

Bir Farklı Tarihsel Fantezi: Da Vinci's Demons

Her zamanki gibi yine önceliğimiz dizimizin konusu ve perde arkasındaki ekibi olacaktır. Yapı itibariyle Rönesans döneminin altın çağında; dahiyane bir ressam, felsefenin dibine vuran bir düşünür, sağlam bir mimar, eksantrik bir mühendis, zihni sinir tadında bir mucit, denklemlerin ustası bir matematikçi, tepeden tırnağa bir anatomist, yaptıklarına üfleyip hayat verecek kadar iyi bir heykeltıraş, kaleminden kan damlayan bir yazar, bitkilerin dedesi bir botanist, notaların dansını gören bir müzisyen, dağı taşı bilen bir jeolog ve Piri Reis'in yandan çakması bir kartograf uzmanı yani her bir şey olan Leonardo Da Vinci 'nin gençliğine fantastik derecede el atan bir dizi...

Diziye bir tablo olarak bakarsak, her şeyin ama her şeyin belli otorilerce kontrol edilip yönetildiği bir dönemde genç Da Vinci'nin özgürlük arayışı ve karşısına çıkan mistik bazı sırların peşinde koşmasından oluşan bir astar görürüz. Bir yandan kendi sancılı geçmişi ile cebelleşirken diğer taraftan da karşılaştığı gizemlerin peşinde dolu dizgin koşacak ve bizi hikayeden hikayeye sürükleyecektir.

Bu astar kuruduğunda taslak çizimler gibi dizinin ana hatlarını belirleyen karakterlerin de ortaya çıkması ve derinliğin artması bizim için farklı bir hikayelerin başlangıcını sunar.

Bir yandan Da Vinci'nin akıllara zarar beyni ile haşır neşir olurken dönemin Floransa'sını da arka planda izleriz. Tabii, böylesine fantastik bir hikayede iyilerin ve kötülerin bitmek tükenmek bilmeyen kadim savaşına da şahit oluruz. Da Vinci's Demons; din, çeşitli öğretiler, ezoterizm, sanat, bilim ve tarihi irdelerken diğer yandan da kurgusal hikayesi ve senaryosu ile sizi içine alan bir bünye yaratıyor...Dönemin ünlü topluluklarından olan Medici'ler, Borgia'lar, Papa'nın baskısı, üst ve alt tabaka insanların arasındaki uçurumları gözler önüne seren bir yapım. Bir de arada cinsellik, erotizm, şiddet de olunca izlenilirliği artan nacizane dizi örneklerinden biri olarak çıkageliyor.

Floransa'dan başlayan hikayemiz, gücünün doruğundaki Vatikan'a, oradan Eflak topraklarına, Osmanlı'nın yeni ele geçirdiği İstanbul'a ve Peru'nun yükseklerindeki kadim şehir Machu Picchu'ya kadar uzanan bir macera içermektedir.

Özellikle ikinci sezonun finalinde Osmanlı'yı da içine alan bir hikaye döngüsü sunması diziye farklı bir boyut kazandırdı. Şehzade 2. Bayezid'in de olduğu bir senaryo ile karşılaşmak oldukça şaşırtıcı olmuştu.

Hele o ikinci sezon finalinin kapanış sahnesi yeni sezon için heyecan ve maceranın doruğa ulaşacağı bir yapıya sahipti. Dizinin birkaç bölümünde Osmanlı ve Türkler adına yapılan olumsuz replikler bizim medyamızda bile yer almıştı.

Her yapımda ve fantezi kurgu içeren dizide bu tür yanlış saptırmalar veya hatalar olmuştur ve olacaktır. Bu tartışılır ve yeri değildir. Tüm bunları bir kenara bırakırsak, işte tüm bu özellikleri ve renkleri içinde barındıran bir dizidir Da Vinci's Demons...

David S. Goyer dahisinin biz izleyiciler için pişirdiği dizi, Amerika ve Birleşik Krallığın ortaklığında Fox ve Straz gibi pek çok efsane dizinin durağında hazırlanmış bir macera ve drama içeriğine sahiptir. Dinlediğiniz açılış jeneriği ise Bear McCreary'e aittir. Gelelim dizimizin tablosundaki renkleri içinde barındıran karakterlere:

 • Tom Riley - Leonardo Da Vinci
 • Eros Vlahos - Nico
 • Gregg Chillin - Zoroaster
 • Hera Hilmar - Vanessa
 • Laura Haddock - Lucrezia Donati
 • Blake Ritson - Girolamo Riario
 • Alexander Siddig - Al-Rahim
 • Elliot Cowan - Lorenzo Medici
 • Tom Bateman - Giuliano Medici
 • Lara Pulver - Clarice Orsini
 • James Faulkner - Pope Sixtus IV

Kalan diğer oyuncuların adları ve hayat verdikleri karakterleri öğrenmek istiyorsanız ve dizinin IMDb puanını merak ediyorsanız buraya bakabilirsiniz.

Tarihsel dizileri farklı anlatımlarla seviyorsanız, gizem ve mistik konuları içinde barındıran bir yapım arıyorsanız, macera dolu bir hikaye istiyorum diye serzenişte iseniz Da Vinci's Demons inanın tam da sizlik bir dizi! Şimdilik iki sezondan oluşan dizimiz, dün itibariyle son sezon olacak üçüncü final sezonuna girmiş bulundu. Bilinen dizi sitelerinde henüz alt yazısı tamamlanmadı ama eminim ilerleyen saatlerde izlemeye hazır ve nazır hale gelecektir.

Hakkıyla hukukuyla okuyanlar, okuyacaklar için şimdiden teşekkür ederim. Bunun yanı sıra dizideki favori karakterlerinizi, beğenilerinizi ve hoşunuza giden sahneleri de paylaşırsanız sevinirim. Sağlık ve esenlikle kalınız...


1|1
31
Mandarinia KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Kız Görüşü

 • Gerçekten güzel dizi. O döneme bir nebze de şahit olabilmek çok hoşuma gitti. Skolazimden çıkış ile aydınlanmaya geçiş dönemini tarih derslerinden daha guzel anlatmışlar 😄Son sezonu izleyemedim daha. Bir ara mutlaka izleyeceğim onu da :) Bu arada emeğine sağlık gerçekten güzel olmuş 😄😄

  0|1
  0|0
  • Teşekkür ederim. Dediğin gibi dizi fazlasıyla güzel ve özel...
   Bunun yanı sıra ezoterizm gibi bir konuyu işleyip anlatması da ayrı bir şey...

En İyi Erkek Görüşü

 • *diziyi geç farkettim izledim bitti.
  senaryo nasıl olursa olsun türk'ler den bahsetmesi veya türkün dizide olması gurur verici gibiydi sevildiğini düşünüyorum. ıı. bayezid'ı kıbrıs türk'ü akın gazi canlandırmış. Leonardo da vinci yi ve medici ailesini gerçekten iyi anlatmış diyebiliriz. tabi senaryoyu süslemek için bazı hayal ötesi işler eklemişler.

  --- `spoiler` ---

  ıı. bayezid'in ölümü çok saçma olarak kurgulanmış koca şehzade tek başına mı sorguya girecek sanki
  --- `spoiler` ---

  1. ve 2. sezonları çok iyi geçmişti. 3. sezon da her bölüm harika olacak beklerken çok bozdular diziyi final zaten kaçınılmazdı. birde osmanlı’yı çok zalim göstermişler. tabi senaryo bu.
  öte yandan gerçekte yaşananlar olanlar şöyleydi. 100 gemiden oluşan osmanlı donanması 28 temmuz 1480 tarihinde otranto limanına demir attı. karaya çıkma yeri olarak ilk brindisi düşünüldüyse de kıyı savunması olmadığı için otranto tercih edildi. sipahiler hemen şehri kuşattı, şehir direnmek istedi fakat fazla dayanamadan 11 ağustos’ta fethedilmiş. yaşanan bazı olumsuzluklar ve fatih sultan mehmet’in 3 mayıs 1481’deki ölümü ve ıı. bayezid’in, kardeşi cem sultan ile anlaşamaması sebebiyle osmanlı devleti italya seferine gereken önemi verememiş ve bölgeyi boşaltmak zorunda kalmıştır.

  *sonuç olarak; senaryo bu fazla takmamak gerek.

  0|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

 • Harika gerçekten. İlk sezonunu heyecanla takip ettim ama sonra vakit bulamadım, bulamayacağım da muhtemelen.

  0|1
  0|0
  • Bulursunuz yahu...
   Zaten ilk sezonu bitirdiyseniz geriye iki sezon kalıyor. Yavaş yavaş izlersiniz. Acele etmenize gerek yok.

  • Aslında vakit yok demeyeyim ama çok fazla ekran karşısındayım işim dolayısı ile. Kitap okumak daha cazip o yüzden. Başka bir zaman belki devam ederim bu diziye :)

 • güzele benziyor. Aklımda tutucam

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor...