Mizah Neden Küfüre Dayandırılıyor?

Git gide kanayan hale gelen bu durum hakkında KS'de bir şey yazılmadığını görünce şaşırdım açıkçası. O yüzden bu konu hakkında fikirlerimi belirtmek için bu benceyi yazmaya karar verdim. Konumuz,

mizah neden küfüre dayandırılıyor ?

Gün geçtikçe tv programlarında, dizilerde filmlerde yapılan mizahlarda sürekli küfür içeren kelimelerin kullanılarak seyirciyi güldürmeye çalışılması, mizahın ne kadar da ayaklar altına alındığının bir göstergesi olsa gerek . Sosyal ortamlarda özellikle capslerde yapılan esprilerin de küfüre dayandırılması, bunun bir kanıtı olduğunu gösteriyor. Özellikle şimdiki nesilin mizah anlayışının küfürle özdeşleşmesi ve bu durum karşısında çoğu kişinin tepkisiz kalışı, mizah kalitemizi gittikçe daha da düşürüyor.

Bence 'mizah' denen şeyde küfür yoktur !

Mizahın özü, güldürür ve güldürürken düşündürür. Mizahı kıymetli kılan özelliği de budur. Çevremdeki çoğu kişinin espri yaparken , yaptıkları mizahlarının bel altına çalışması ne kadar da acınası bir durumda olduğumuzun göstergesi. Elbet sizin çevrenizde de bu kişilerden olduğunu düşünüyorum. Bu durumun sadece çevremizdekilerle, dizi programlarıyla sınırlı kaldığını söyleyemeyiz. Nitekim mizah dergilerinde de bundan farklı bir durum yok. Aynı şeyler dergilerde de uygulanıyor.

Küfür, mizahın kalitesini düşürür !

Küfüre dayalı mizahlar, artık genç nesil tarafından kabul görüyor ve bu şekilde mizah yaptıkları sanılıyor. Küfürdren ziyade yapılan mizahı gençlerin anlayamaması, ağzı açık kalması, jetonun dakikalar sonra düşmesi mizahta ne kadar geri kaldığımızın göstergesi. Bunu bir örnekle karşılayacak olursak, Yetenek Sizsiniz Türkiye'nin iki şampiyonunu karşılaştırabiliriz. Atalay Demirci, üstte değindiğimiz konuya cuk oturacak bir örnek olsa gerek. Adamın yaptığı mizah kaliteli olduğu için, kişilerin bunu anlaması biraz geç oluyordu. Videolarda da bunu görebilirsiniz. Tek artı taraf, adamı bizim milletimiz harcamadı ve şampiyon yaparak emeğinin karşılığını verdi. Diğer örneğimiz son şampiyon Yunus Karaca. Sağdan soldan öğrendiği, facebooktan gördüğü , capslerden gördüğü esprilerle Türk halkı kendisini şampiyon yaptı. Sahi bizim mizah kalitemiz göz göre göre elden gidiyor ve biz buna sessiz mi kalıyoruz ? Yazık çok yazık.

Nerede o eski ustalar?

Şimdi daha da çok anlaşılıyor değerleri. Kim mi bu kişiler ? Kemal Sunal, Şener Şen, İlyas Salman, Zeki ve Metin ve daha niceleri. Biz mizahı bunlarla sevdik. Bunlarla güldük. Hem de küfür kullanmadıkları halde. Hala Kemal Sunal'ın, Şener Şen'in ve diğerlerinin bir filmini izlediğimizde hala gülebiliyoruz. Bu mizahın ne kadar kaliteli olduğunun göstergesidir. Bir de gel şimdi bak duruma. Küfürlü, argolu mizahlar havada uçuşuyor. Bu küfürlü mizahları yapanlara karşı güldükçe, onlara alkış tuttukça ülkemizin mizahı daha da katlanılamayacak bir hal alacaktır.

Bari siz elinizden geldikçe izin vermeyin.

Çevrenizdeki kişilere karşı, küfüre dayalı yaptıkları esprilere gülmeyin. Küfüre dayanarak oluşturulan dergileri okumayın, dizileri ve diğer tv programlarını izlemeyin. Bu kişilere alkış tutarak , mizahımızı katledenlerden olmayın. Ve tabiki en önemlisi, siz de bu kişilerden olmayın. Yapacağınız mizahınız, esprileriniz ince olsun ve kaliteli olsun ki , bu kişilerden bir farkınız olsun. Onlar anlamasa bile, siz kalitenizden ödün vermemiş olacaksınız :) Artık mizah yapmak neden küfüre dayandırılıyor ?

Vakit ayırıp okuyan arkadaşlara teşekkür ederim :) Sizin de bu konu hakkında fikirlerinizi bekliyorum :) Başka bir bencede görüşmek dileğiyle, kalın sağlıcakla :)


0|0
02

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Erkekler Ne Diyor 2

  • Mizah ayrıdır. Birinin değerlerine hakaret etmek ayrıdır. Eskiden l-manyak lombak okurdum. İnancıma saldırdıklarında almadım bir daha. Büyük çoğunluğu Müslüman olan bir ülkede bizim cebimizden çıkan paralarla karınları doyan sözde karikatüristler mizah adı altında hakaret ediyor.

    0|1
    0|0
  • Bence de. :) Bana hiç cazip gelmiyor küfürlü mizah. Kelimelerle güldürecek, anlattıkları ile ve düşündürecek. :)

    0|1
    0|0
Yükleniyor... ;