Dinler Neden Gereklidir?

Dinler Neden Gereklidir?

Bir Ateist olarak, kesinlikle bu toplumun dinsizleşmesini istemiyorum !

İslamı ya da diğer herhangi bir dini sonuna kadar içinize sindirin. Kurallarına itaat edin.

Neden mi?

Yoksa birbirimizi yeyip ete para vermeyeceğiz. Merhamet kırıntılarını da kuşlar yemiş olsa gerek, acıma duygusunun zerresini göremiyorum birçok insanda. Bilin ki; bir insanın canını yaktığınızda olayı gören ve cezalandırmak için o günü bekleyen bir doğa üstü güç var. Belki korku bir nebze de olsa ıslah eder, sahte de olsa insan kimliğine bürünürsünüz. Eğer kötülük cezasız kalacak olsaydı, hayvana ya da sizden daha güçsüz herhangi bir şeye yaptığınız samimiyetsiz iyilikleri de göremeyebilirdik. Evinizin önüne bir kap su koyma geyiğini icraata dökerken aklınızdan geçen asla “kendinizi bir sokak köpeği gibi düşünmek” olamaz, biliyorum. Bunlar hep sevap. Çocukları da sevindirdik mi, gelsin huriler…

Sakın ha, üç kağıtçılık görmeyeyim ! Cayır cayır yanarsınız ! Ektiğinizi biçin, komşunun hasatına göz koymayın. Yoksa tenleri lavanta gibi kokan mavi gözlü cennet dilberlerine sahip olamazsınız. Çikolata şelaleleri sizi bekler. Az biraz sabır, hak yemeyelim.

Sayısız hayır kurumundan herhangi birine yapılan yardımlarda saf bir iyi niyet hissedemiyorum. Kimsesiz çocuk gibi hissetmek için empati yeteneği konusunda doktora yapmış olmanız bile yetmez. Bakıcılara anne diyen çocuklar kimin zikinde? Sağ omzundaki meleğin gözüne soka soka bağışlanan para, niyete bakılmaksızın işe yarar. Esnaftan gelen fazla para üzerine cüzdana atarken sol omzunu kontrol ettin, müsait değil. 5 lira için değer mi tuba ağacının gölgesini kaçırmaya? Hem emin ol bu bir sınav. Seni izleyen Tanrının koyduğu kurallara karşı gelme, insanlık kuralını ezip geçmiş olsan da…

Uçkuruna da hakim ol. Öteki tarafta doya doya öpüşeceksin.

Az kalsın unutuyordum, desem de inanmayın.

Unutulur mu vatanı için canını feda edip giden askerlerimizin Hz. Muhammed’e komşu olduğu? Tabii ya, ne sandınız. Bir hiç uğruna ölemezler. 20 yıllık emek var üzerlerinde. O çabaların, boktan bir terörist amacı uğruna tek saniyede heba olduğu fikri insanı çıldırtır.

Mehmetçik gökten bizi izliyor. Orada yer kırmızı gök beyaz.

Oh ne kadar rahatladım... İyi ki cennet var !


0|0
1819

En İyi Kız Görüşü

 • seninle burada islamı tartışacak değilim. ama şunu bilmeni isterim ki, benim düşünceme göre gerćek bir mümin cennette rahat huri ile sevişmek için değil, yaradana olan sevgisinden ötürü ibadet ve takva eder. kirli siyaset kurbanı gençlerimiz için şehitlik rütbesine eriştiler nasıl da şanslılar diyecek değiliz. ancak senin benim ehli kitabımda ki yerin belli o masum insanların yeri de belli. senin örneklerlediģin şeyleri yaparakta cennet garantilenmez öyle ki o kevser şarabını içmek kolay değil.. kulların yaptığı hatalar din ile bağdaştırılamaz. sana diyeceğim allah hidayet versin. ateist olabilirsin bundan ötürü seni suçlayamam ama anlatımında ki usluptan şu anlaşılıyor ki hakkikatten önce değerlere saygı duymasını bilmeli.

  7|5
  1|1

En İyi Erkek Görüşü

 • Senin ne istediğin kimin umrunda. Sen istedin diye iman ya da inkar edecek değiliz. Üstelik dinler demişsin ama sözlerinden sadece İslam'a cephe aldığın anlaşılıyor. Allah-ü Teala; alimin de, cahilin de iman etmesi için vesileler yaratmıştır. Anatomi ve astronomi ilimleri Allah-ü Teala'nın varlığını anlamada çok yardımcı olurlar. Bu ilimleri bilen eğer vicdanını karartmadıysa seve seve inanır. Bu ilimleri bilmeyenin de cehennemin sonsuz azabından korkarak iman etmesi akıl icabıdır.

  Siz ateistleri adalete, iyiliğe sevkeden, kötülükten sakındıran hususiyetler biz müslümanlar için de geçerlidir. Ancak buna ilave olarak biz müslümanlar Allah'tan korkumuz sebebiyle de kötülükten kaçınıyor, iyiliği tercih ediyoruz. Yani; iyilik yapmak için de, kötülükten sakınmak için de ateistten fazla sebebimiz var.

  Asıl ahmaklık edenler ateistlerdir. Binlerce yıldır düşünüldüğü, uğraşıldığı, nice keşiflerde bulunulduğu ve her geçen gün bu keşiflerin üzerine yenileri bina edildiği halde bir hücreyi yoktan var edemeyen ateist, sayısız hücreden oluşan ve herbiri birer sanat eseri olan sayısız varlığın tesadüfen meydana geldiğini iddia etmektedir. Darwin bile, "gözün yapısındaki sanat inceliğini düşündükçe hayretimden tepem atacak gibi oluyor" demiştir. Tesadüfün olduğu yerde bir kanun, nizam olur mu? Halbuki kainatta bir nizam vardır. Ateist de bu nizamı keşfetmiş ve keşfetmeye de devam etmektedir. Eğer ateistler gerçekten samimi davransalar ve olaya bilimsel yaklaşsalardı hiç olmazsa "tanrı olabilir" demeleri gerekirdi. Çünkü yaratılış, yanlışlanamayan bir teoridir. Diğer bir deyişle, yaratılış ihtimalini çürüten bir deney planlayıp uygulamak imkansızdır. Ancak ateist, bilimsel olduğundan değil kuru inadı sebebiyle tanrı yoktur iddiasında ısrar etmektedir. Aslında ateizm de bir dindir. Tanrı tanımazlık dinidir. Yani bu dinin tek bir hususiyeti vardır ve o da tanrı tanımamaktır. Ateist; mantıklı olduğundan değil, tanrıyı kabul etmek, ona boyun eğmek istemediğinden ateisttir.

  9|2
  2|0
  • Eğer Kur'an-ı Kerimin, Muhammed aleyhisselam'ın sözleri olduğu iddiasında iseniz Muhammede aleyhisselam yaklaşık 1400 sene önce sizin gibilere meydan okudu ve bildirdi ki:

   (Kulumuza [Resule] indirdiğimizden [Allah’tan geldiğinden] bir şüpheniz varsa, iddianızda doğru iseniz, Allah’tan gayri şahitlerinizi [bilginlerinizi] de yardıma çağırıp, haydi onun benzeri bir sure meydana getirin! Bunu yapamazsınız, asla yapamayacaksınız da.) [Bekara 23, 24]

   Evet! Bunu bildirmesinin üzerinden yaklaşık 1400 sene geçti ve hala bir benzeri ortaya koyulamadı. Üstelik Kur'an-ı Kerim indirildiği zamanlarda Araplar edebiyatta çok ileriydiler. Buna rağmen yapamadılar. Kinlerinden kudurdular. Müslümanlar Kur'an okuduğu vakit, işitilmesin diye alkış tutuyorlardı. Sizler de iddianızda samimi iseniz Kur'an-ı Kerimdekine benzer bir sure yazın getirin. Getiremediğiniz sürece sözlerinizin bir hükmü ve kıymeti yoktur.

  • Allah razı olsun çoook güzel bir cevap olmuş açık ve net almak isteyen alır mesajı

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 17

 • Bu dünyaya geldim, yaşıyorum ve öleceğim... Ben kimim? Bana insan diyorlar,2 kulağım,2 göüm, beynim, burnum, ağzım birçok organım var. Bu beyin neden sadece insanlarda var? Çünkü doğa bunu böyle istedi... Herşey neden ve sonuç silsilesinden gelişti ve oldu benim beynim ve fiziğim oluştu... Neden insanlar farklı yerde doğdu? Çünkü sonu gelmeyen o nedenler beni ve atalarımı buraya attı? Neden bazı kimseler benden uzak ve benden (ümmet) oluyorlar çünkü yine sosyolojik nedenler ve silsilesi.. Peki ya o toplumda benim beynim gibi düşünen yoksa?
  Her neyse ben öleceğim bu dünyaya geldim, iyilik yapmak çok amaçsızca ve saçma öleceğim... Ben toprağa girince kimse beni hatırlamayacak kimden ve neden utanayım? Her türlü suçu ben işlerim... Buna bir din engel olmalı.. Peki dinden öncesi... Tüm insanlık çok mu kötüydü yoksa inanmayan kesimden iyilik yapan var mıydı? Elbette onlar neden iyilik yaparlar? Çünkü onların fıtratlarında utanma vardır... Doğa neden bana bu duyguyu verdi? ya da bu duygu neden herkeste eşit işlemez çünkü beyin işleyişi farklı... Peki ben neden bir beyin yapamıyorum... Benden öncesi biliniyorsa bilim beyin oluşumunu anlayabilir beyin yaratabilir hatta birçok beyin üretebilir. Toplumu ben yönetebilirim yani ben Tanrı olabilirim. Her insan kendisinin Tanrısı ise neden Tanriya karşı? Çünkü içinde güç arzusu var... Bunu bana kim verdi doğa? Neden ben elimle bunu tutamıyorum yok... Yok ama var. Tıpkı evrenin sonsuz ve evrimin sonsuz olabileceği gibi.. Buna inanamam çünkü sonsuzluğu göremeyeceksem somutluk kalmaz. İslam bana sonsuzluğu gösterecek ama dinin olmadığını iddia eden tanrı oyuncakları gösteremiyor... Zaman ve sonsuzluk kavramında benim fıtratımı yaratan (cinsellik, yemek, konfor) herşeyi bana fazlasıyla verecek bir Allah'ım var. Ben insanlara iyilik olsun diye iyilik yapmam ben 'yaradanı yaradandan ötürü sevdiğimden'dolayı iyilik yaparım. Allah'ı sevmek, Allah'la konuşmak, huzur duymak , bunlara sahip olmak için nimete teşekkür etmeyi bilmek gerekir. Allah müslümanları korusun.

  1|3
  1|1
 • İnanmadığınız melekleri bu kadar dert etmeyin bence. ;)
  Kitap getirilen dinleri inceleyin. Aslında hepsi insanın iyi bir varlık olarak hayatını devam etmesini sağlar. Bunun neresi yanlış? Kusura bakmayın ama ben dinini yaşamayan insandan korkarım. Hristiyan kilisesine, Yahudi havrasına, Müslüman camisine gitsin. Eğer iyi bir insan olacaksa evet gitsin.

  Diğer taraftan da nasılsa beni izleyen biri yok ben bu hayata yiyip içip ölmeye geldim diyerek, nasılsa bir gün ben de solucanların maması olacağım diyerek istediği her şeyi yapan insan kitlesi.
  Ah bir de kendi gibi düşünmüyorlar diye başkalarının dinlerine çamur atmaya çalılan insan kitlesi demeyi unuttum pardon.

  5|1
  2|1
 • Eğer müslüman olmasaydınız neler yapardınız? tarzı sorulara verilen cevaplar sayesinde, müslümanların içlerinin çok da temiz olmadığını görüyoruz zaten.
  O sorularda kimse kardeşim aynı olurdum minvalinde cevap vermiyor. Demek bunlar inanmayı kısıtlanmak, inanmamayı da başıboş bir özgürlük olarak görüyor. Bence de inansınlar.
  Tam bir misal vereceğim. Bugün tanrı %100 yok dense, dünyayı başımıza yıkarlar. Yine de bu derece potansiyel bir azgınlığı bastırmak zor zanaat. Kendilerini cidden tebrik ediyorum.

  1|0
  1|1
 • Daha önce konuştuğumuz bir konuydu zaten, zevkle her noktasına katılarak okudum ayrıca anlatımın çok akıcı su gibi akıyor gidiyor satırlar.

  Gönüllerin editörü, teşekkürler :))

  2|1
  3|2
  • Kur'an'da bir ayette şöyle der: İnsanlar ve cinler birbirine destek olsalar dahi Kur'an'daki bir ayetin benzerini yazamazlar. Kur'an'ı okuyup müslüman olan İngiliz, japon bile var.

  • Hepsini Göster
  • @EniyiYorumcu Senin adına sevindim, resmen duygularıma tercüman oldun. kutlayak mı? :D

  • Olur vallahi. :D Bu saatte yapacak şey arıyordum ben de. :D

 • Agzina saglik. Coook cok cok begendim
  Gercekten de bazi insanlara din sart. Ve hayvanlar onlardan daha insanlar.. Son zamanlarda İnsanligi sadece hayvanlarda goruyorum.. Korku, dayatma mukafat beklentisi olmadan gercekten iyiligi hissedebilecek miyiz bir gun? merak ediyorum...

  2|2
  4|2
 • Cennet var ve sen giremicen 😝

  7|1
  4|0
 • Eğer bir tanrı, bir allah varsa çocukları korusun, her şeyden önce onların korunmaya ihtiyacı var bugün.

  0|2
  3|1
 • Dinler deyip , İslam'a saydırman da değişik olmuş. Pekala ateist marjinal cool bey.

  0|1
  0|0
 • Her kelimesine katılarak okudum...

  2|1
  3|1
 • Dinler insanları güzel güzel gütmek için vardır koyun misali net

  0|0
  1|2
 • Güzel yazmışsın.

  0|0
  0|1
 • Bu baya iyiydi :D

  0|0
  0|2
 • Dinler adı altında birtek İslamı çürütmeye çalışman nasıl olmuş biliyor musun? Hmm. Komik olmuş.

  1|3
  0|1
 • Bu nasıl bir nefrettir...
  Yillardir bu sitedeyim ve hep sende hep ayni zihniyet'sizlik' hakim.
  Komik duruma düştüğünün farkinda bile degilsin bir kac din düşmanı "oo evet dinler uydurmadir" tarzi pohpohlanma sonucunda kendini haklida buluyosundur.
  Sana neden acıyorum biliyor musun? Çünkü nefret dolusun. Çünkü saygi yoksunusun.
  En önemlisi benim namazda bulduğum huzuru Allah sana nasip dahi etmemiş. Ve sen bu nefretini "dinler" adı altında sadece İslama kusuyorsun. Komiksin yapma :)

  5|4
  3|2
 • Neden gerekli. Çünkü üretmeden çalışmadan dinden faydalanan çok insan var. Sanki kimsenin okuması yazması yok eline alıp kendisi okuyamiyor kitabı. Bu ülkede dine okadar para hatcaniyor ki. En basitinden3din kültürü öğretmenleri 50 puanla öğretmen oluyor. Camilerde birsürü insan besliyoruz Sabah kalkıp iki ezan okuyacak diye. Birde üzerine vaazlariyla beyin yikayacaklar. Bizi bize dusurecekler. Şehitler abdestsizse şehit oluyormuymuşlar. En son bu konu üzerinde atıp tutuyordu bu insanlar. Yazık.

  1|0
  1|1
 • Her sanateseri bir sanatkarı icab eder! Bir tablonun bile bir resam tarafindan yapıldığına inaniyosun ama insan gibi müthiş bir varlığın tesadüfen oluştuğu konusunda israr ediyorsun. Ya biraz mantıklı düşünün eğer biz tesadüfen yaratılmış olsaydık tesadüfende ölmemiz gerekirdi yani kimi ölürdü kimi yaşamaya devam ederdi ama ölüm hiç birimizi es gecmiyor.
  Ama tabi senin kalpin mühürlenmiş sana burada açık bir delil bile göstersem inanmayacaksin.

  5|3
  5|1
 • ilginç

  1|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 18

 • şimdi ben sana şunu söyleyeyim yaratılış yaratıcı ve varoluş ta en başından beri bir belirsizlik tir
  yani tanrı soyuttur ve inanmak herkesin kendine kalmış ama
  sen bana kalkıp bu kadar sanatın içinde bir sanatçı yok dersen bende sana gülerim
  senin inanmaman da bir belirsizliktir bana bunca şeyi insanı dünyayı evreni hiç bir zaman tam olarak açıklayamayacaksın buda belirsizdir
  bu yüzden inanıyorsan inan inanmıyorsan ise dalga geçme
  herkes kendi istediğine inanır sen gelip burada "yok bunu vaat ettiler de" yok şöyle olacakmış gibisinden insanların değerleri ile dalga geçemezsin
  ha belki geçersin ama bu inanan insanın düşüncelerni değiştirmez sadece seni derine batırır..

  3|1
  0|0
 • inanca saygı duymayan adam, neye saygı duyar? nerden vurulur? onu bilemem ama denemeen de edemem.
  gandhinin bir lafı var, benden daha iyi özetlemiş durumu.

  “I like your Christ, I do not like your Christians. Your Christians are so unlike your Christ.”
  ― Mahatma Gandhi

  zaten bu ateistller neden misyonerlik yapar, neden fikrlerini paylaşır, hiç akıl fikir erdiremedim doğrusu. din denen şey senin anlayacağın şekliyle insanın kullanım klavuzudur. uy, uyma o senin alacağın risk.

  saygısızlığına saygı gösteremiyorum. canım taze sikilmiş portakal suyu çekti nedense. klavyede de seçici türkçe karrakter sorunu başladı naapsam acaba?

  0|0
  0|0
 • Din gereklidir çünkü dinler olmasaydı kendi görüşünü bile daha tam olarak benimseyip kavrayamayan, kavrayamadığı için de kişiliğini ve inancını oturtmuş insanlara kızgın boğalar gibi saldıran ateistler olmazdı. bu Türkiye deki ateistlere özgü bir özelliktir. yurt dışındaki ateistler kendi hayat felsefelerinden ve düşüncelerinden emin olduğu için dindarlar kin beslenmezler. sadece yeri geldiğinde kafalarına yatmayan noktaları dile getirirler.

  Eğer din olmasaydı, ülkede dindar olmayan veya ateist takılan erkeklerin cinsel dünyalarının merkezi olduğunu düşündüğüm "Türbanlı fantezisi" de olmazdı. bu onlar için çok büyük bir eksiklik olurdu değil mi yazar?

  Eğer din olmasaydı, dine dayalı eğitim veren medreselerde, manastırlarda eğitim almış insanların bu yerlerde yaptıkları yüz binlerce araştırma, deney, icat olmazdı. mesela kendisi rahip olan mendel in genetik biyolojisinde çağ atlatan bezelye deneyleri veya matematiği matematik yapan cebir denklemleri veya dünya mimarisini kökünden değiştiren sinan ın eserleri veya babası peder olan newton un fizik dünyasının temelini oluşturan klasik fizik kuralları olmazdı. Peki din olmasaydı dini olmayan yani tek yaptıkları beyin aktivitesi tanrı nın varlığını sorgulamak olan ya da hiçbir şeyin bilinemeyeceğini savunan agnostikler bütün bunları yapabilir miydi?

  Her şeyden önemlisi de dinler olmasaydı, dünya sürekli konuşup karşısındaki insana laf atmaya çalışan ama karşısındaki insanın onda biri kadar faydalı bir şey yapmayan, bir siteyi yapacak sağlam bir mesleği veya elle tutulur bir işi olmadığı için gereğinden aşırı derecede fazla ve gereksiz kullanarak vakit harcayan insanlarla dolardı.

  Belki de insan ömrü maximum 50 yıl falan olurdu. Çünkü nasıl olsa tanrı manrı yok, yediğim hiçbir haltın karşılığı yok, her gün aynı olaylar aynı şeyler. daha fazlasına gerek yok. sık kafaya.
  Dünyada milyarlarca canlı varken bunu yazanın veya okuyanının yanı düşüncenin de insan olmasının mantığı yok. gömün, yakın, yıkın...

  1|1
  0|0
 • ne yazık ki ülkemizdeki ateistler böyle. kendini geliştirmeyen hep başkalarını suçlayan bir zihniyete sahipler. etrafta dolaşan ve dine laf söyleyen ergen ateistlerden farkını göremedim ben açıkçası. ateist olabilirsin ama sana şunu sorduğumda verebileceğin bir cevabın yok. peki bunları değiştirmek için ne yaptın? sen diğer insanlara örnek olabilecek bir insan mısın? hayır değilsin ancak başkalarını eleştirmek kolay ancak en önemli şey insanın kendi kendisini eleştirmesidir. başkalarının ayıplarını yüzüne vurmak benim ahlak kurallarıma aykırıdır ancak onlara örnek olup doğruyu göstermekle bir şeyleri değiştirebileceğimi biliyorum çünkü. ateist olduktan sonra amacın dini eleştirmek olmamalı iyi bir ahlak sahibi olan bir insanın dine ihtiyacı olmadığını kanıtlamak olmalı. ama ne yazık ki bu zihniyet ülkemizde yok. ateistlerin yaptığı tek şey dine inananları eleştirmek, dine inananlarda buna karşılık ateistleri eleştirir ve hiç bir şey değişmez. tek yaptığınız şey konuşmak , tartışmak , bağırmak ama dinlememek. işte bu yüzden hiç bir şeyi çözemiyorsunuz ve o bahsettiğin inananlardan bir farkın kalmıyor. ben deistim ama dini eleştirmiyorum ona inananları dışlamıyorum. o yolu seçmeleri bir yere varamayacakları anlamına gelmiyor. tüm yollar aynı yere çıktığına göre kavga etmemize gerek olmadığını düşünüyorum. tek yapmamız gereken şey insanların vicdanlarını duymalarını sağlamak. bunun için de tek yapmamız gereken şey iyi birisi olmak. hala iyi insanların var olduğunu kanıtladığımızda dünya daha iyi bir yere doğru dönecek. bu yüzden haksızsın işte.

  1|0
  0|1
 • İnsan içinde bulunduğu evreni, yaşadığı hayatı, olayları ve hepsinden önemlisi bizzat kendisini anlamlandırmak ister. Bu anlamlandırma çabasında her insan zihinsel kapasitesi ölçüsünde kendisine ve kâinata dair sorular sorar."Ben kimim, nereden geldim ve nereye gidiyorum, hayatın anlamı ve amacı nedir?" gibi asli sorular daima insan zihnini meşgul etmiştir. Bu sorulara dinin öğreti ve açıklamalarına başvurmadan doyurucu cevaplar vermek mümkün değildir. İç dünyamızda tartışmasız yer alan sonsuzluk ve mükemmellik isteği de bu anlam arayışına eklendiğinde kendi sınırlı varlığımız ve aklımız bu çabada yetersiz kalır. İşte din, hayatımızın bütün istikametini belirleyen bu anlam arayışında en etkili faktör olarak bize yön verir. Çünkü insanoğlunun kendi zihinsel kapasitesiyle ürettiği bilim, varlık âlemini açıklarken "nasıl" sorusunun cevabını bulmayı hedefler. Din ise "niçin" sorusunun cevabını verir.

  2|1
  1|0
 • Dinler, insanları dizginlemek için ortaya atılmıştır. Mantığını kullanan sorgular, sorgulayan cevapları bulur.

  3|1
  4|2
 • tamam seni anlıyorum. yanlız şöyle bir şey var. ben namaz kılıyorum günde 5 defa abdest alıyorum komşumun karısına yan gözle bakmıyorum zina yapmıyorum orucumu tutuyorum zekatımı veriyorum yani dinim neyi emrediyorsa onu yapmaya çalışıyorum bunları yaparken hiç zorlanmıyorum ayrıca zevk alıyorum. ortalama günde 3 defa abdest alıyorum abdesti biliyorsun temizlenmenin nesi kötü ben inandığım için günde 5 defa anlım secdeye gidiyor ben bunu zevkle yapıyorum sen neden rahatsız oluyorsun
  kusura bakma ama bizim aklımız uçkurumuzda değil ahirette şimdi ben sana sorayım eğer senin inandığın şey doğruysa benim ne kaybım var amma eğer benim inandığım din doğruysa demiyorum kesinlikle öyle hiç şüphesiz senin halin ne olacak?

  1|2
  1|0
 • dinlerin amacı insanların düşünme yetisini alıp koyun gibi yaşatmaya çalışmaktır

  2|1
  3|3
 • En iyi ateist diğer dinlere saygı gösterendir.

  Bir bilim adamının söylediği gibi, eğer tanrı olmasaydı, insanlar kendilerine bir tanrı oluşturup ona itaat edeceklerdi

  0|0
  0|0
 • din gericilerin kendini mutlu hissetmek için uydurdukları inanç sistemi , 1000 sene sonra başka şeyler çıkar

  2|0
  1|3
 • Tek din vardır oda İslam diğer bütün dinler islamdan etkilenerek ortaya çıkmıştır bu tarihi bir gerçektir. ve ateistlerin ağır beyinsiz olduğunu düşünüyorum ateist kafa da tüm ahlaksızlıklar tecavüz kafa kesme işkence her türlü şey normaldir ahlak düzeni kuralları yok çünkü neden olsun ki tüm ateistlere önerim çıplak gezin ne gerek var giyinmeye :D

  0|1
  4|3
  • Ya 😂😂😂 abi sen muslumansan kobusma lutfen. Allaha hamdolsun muslumanim ama islamin 'son ' din oldugunu biliyoruz her briimiz. :Dddd hristiyanlik da yahudilikte allahin dini git bir oku araastir venshdhd islamdan ozenilmismis. l*n kendisinden sonra gelen dine nasil ozensin etkilensin eski bir din tobe tobee

  • @Biruyecik "inneddine indallahil islam" Adem aleyhisselam ile islamiyet başlamıştır "islam" kelime anlamı teslimiyet Allaha bağlı onun kulu anlamına gelir ilk insandan bu yana adı hep İslam olmuştur. sizin gibi bir beyinsize şöyle anlatayım osman arapça bir isim türkçe de atman oluyor ingilice ye çevir muhammedi mohamed oluyor.

 • Akıl, inanmak için değil,
  Yüreğinin nandığını "anlamak" için var.
  Modern zaman insanı, en küçük bir hukuki çıkmazda avukatın kapısını çalıp muhtaçlığını beyan ederken, konu; dünyasını ve ahiretini tanzim eden "din" kavramına gelince, en hadsiz ve akıldan yoksun cümlelerini arka arkaya dizeliyor...

  Velhâsılı kelam;
  "Cennet kolay değil, cehennem dahî lüzumsuz değil"...

  0|0
  0|0
 • İslam'ın hak din olduğuna gönülden inanıyorum ve umarım günün birinde herkes görür.

  0|0
  0|0
 • Başka görüşlere saygı da dinden geliyor ateist olduğun ordan belli zaten

  0|1
  0|0
 • kardeş sen deistliğe daha yakınsın sanki

  1|0
  1|1
 • senin gibi adamlarna daşşaklarna kurban

  1|1
  2|2
 • S. Gidin Din= Acizliktir!! Din dünyanın diğer tarfı var diye sçama saçma şeyler üretmiştir!!! Diğer dünya dedğiniz yerde öpüşemezsiniz çünkü insanın ruh diye hissettiği şey beynin saol lobundaki ön kısımındaki benlik duygusunu üreten yerden geliyor. Boş boşuna aman ben Bakire/Bakir kalam demeyin kendinize yazık edersiniz bu AM-K Dünyası Yalanlar üzerine kurulmuştur ve insanlar naısl olmasını isterlerse öyle olsun diye din diye bişey ortaya atmıştır yoksa nedne içki içme küfür etme yazıcak ? bunlar kişisel şeyler allah ne karışır!!! ona ne bizim yaşamımız 60 yıl sonra ölüceğiz ve vicudumuz kan akışı kesilip yavaş yavaş karnımız şişicek 7-10 gün sonra korkunç şekild e patlıyıcak ve korkt böcük yeyeicke bizi 5-6 yıl sonra kemiklerimiz felan zayıflama başlıyıcak sanırım tamamen yok olmamaız 50-100 yıl diyolar bazıları ise 150 yıl.

  1|0
  5|3
 • biz dinsizlere laf atmıyoruz siz bize sataşıyorsunuz

  2|3
  3|0
Yükleniyor...