Günümüzün Tartışılması Gereken Konusu: Evcil Hayvan Mağazaları

Bir çoğumuzun hayatında bir çok kez önünden geçtiği ve içine girdiği evcil hayvan satan dükkanlar da hayvanların yaşadığı eziyetleri, çektiği acıları görmezden geldik. Belkide kendi evimizde beslediğimiz hayvana bir yem veya başka birşey almak için girdik. Ama üst üst istiflenmiş su kablumbağalarını, ufacık bir kafese sıkıştırılmış hamsterleri, bir kafeste yaşayan onlarca kuşu ve pis bir akvaryumda yaşamaya çalışan onlarca balığı görmedik.

Günümüzün Tartışılması Gereken Konusu: Evcil Hayvan Mağazaları

İlk hamster almaya gittiğimde ondan fazla hamsterin bir kafeste üst üste istiflendiğini görmüştüm. O an gerçekten çok üzülmüştüm. Belki bizim için basit geliyor ama o hayvanlar acaba nasıl yaşıyorlar, bulundukları durumdan memnunlar mı?

Bu resimde cam bir akvaryuma sıkıştırılmış hamsterleri görüyorsunuz. Bu hayvanlar tırmanıcıdır. Tırmanmaları gerekir. Ama gördüğünüz gibi cam bir akvaryumda kötü bir hayata mahkum edilmişler. Ayrıca yukarıdaki resimde talaş yerine toprak görüyoruz. Ama bu hayvanlar toprakta yaşayamazlar. Rahat edemezler.

Günümüzde bir çok hayvan satan dükkan var. Bu dükkanların sayısı eskiye oranla arttı. Tabi bu durumda eziyet çeken hayvanların sayısıda arttı. Para uğruna bir sürü hayvana eziyet edilir oldu. Yaşama ve beslenme biçimleri görmezlikten gelinerek hunharca ve acımasızca ufacık alanlarda pis ve kötü yerlerde yaşamaya mahkum edildiler. Taki bir hayvansever gelip onları satın alana kadar. Bazı yerlerde durum daha da kötü. Eski, tarihi geçmiş satılan ve oradaki hayvanlara da verilen hayvan yemleri durumu daha da kötüleştiriyor.

Akvaryumda beslenen balıkların suları hiç temizlenmiyor. O balıklar pis sularda yaşamaya çalışıyorlar. Hamster, tavşan, guinea pig gibi hayvanların kafesleri hiç temizlenmiyor. Pis ve küçük bir ortamda üst üste istiflenerek eziyete mahkum bırakılıyorlar. Para için o hayvanların ne sağlığına, ne bakımlarına dikkat ediyorlar. Bu işi sadece para amaçlı yapıyorlar. Ama paradan daha önemli olan şey vicdandır.

Belki bizim için birşey ifade etmiyor oradaki hayvanlar, belki onların ne yaşadıklarını anlamak istemiyoruz, görmezden geliyoruz. Ama bizim için birşey ifade etmeyen o hayvan belkide onun için çok şey ifade ediyor. Ufacık bir balık veya bir su kaplumbağası deyip geçmeyelim. Unutmayalım ki Allah bir sinek bir karıncanın bile hesabını yapıyor. Bugün hiç düşünmeden öldürdüğümüz bir sinek için bile öbür tarafta Allaha hesap vereceğiz.

Belki şu an elimizden birşey gelmeyebilir. Ama hiç yoktan bizde evimizde bir hayvan besleyebilir ve onları bu kötü yerden kurtarabiliriz. Bir hayvan bir hayattır bir candır. Bir hayvan mağazasına girdiğimizde gördüğümüz kötü görüntüleri sosyal medyada paylaşabilir, gerekli yerlere şikâyet edebiliriz. Unutmayalım ki, onlar bize muhtaç olduğu kadar bizde onlara muhtacız.

Sizde bir evcil hayvan mağazasında gördüğünüz kötü durumları bu linke tıklayarak paylaşabilir, belki bir nebzede olsa o hayvanlara yardımcı olabilirsiniz.


1|1
12

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

 • Harika bir yazı...

  Böyle bir hatayı ben de yaptım. Köpeğimi petshoptan aldım. Ancak aldığım günü size anlatırsam belki hak veerebilirsiniz..
  Petshopa yavru kanaryama yem almak için gitmştim. Yemi aldım ve tam çıkmak üzereydim ki annem çağırdı.. Köpeğimi yani Max'i kafesin içinde gösterdi.. Max o kafesin içinde çelimsizce şebeklikler yapıyordu.. Üstü başı peraperişan beni kurtarın der gibiydi.. Ayrıca hastaydı da, uyuzdu... Almasaydım ölürdü.. Ben onu alana kadar petshoplar hakkında pek bilgi sahibi değildim ancak artık kesinlikle petshoptan almam aldırmam... Hayatımda bir yana pişman olduğum tek sey bu.. Ancak söylediğim gibi can dostum MAX eğer o gün benim olmasaydı çoktan ölmüştü... :'(

  MAX <3

  0|1
  0|0
  • Teşekkür ederim.
   Yazık hayvana. Ne kadar sevinmiştir. Benim burada demek istediğim evcil hayvan mağazalarından hayvan alıp o hayvanların hayatını kurtaralım.

  • Hepsini Göster
  • Keşke herkes aynı düşünse de barınaklarda kalmasa mutsuz can.. Birçoğu aranan cinslerden ancak hâlâ yavru olsun diye ısrarcı millet :(

  • Yazık hayvanlara. Keşke herkes duyarlı olsa.

Erkekler Ne Diyor 2

 • kedileri çok severim kardeşim :)

  0|0
  0|0
 • Bu konu kesinlikle doğru bende bir pekinez aldım ve hala bakıyorum ancak şartları hiç güzel değil

  0|0
  0|0
  • Kesinlikle müdahale edilmesi gereken var yer evcil hayvan mağazaları.

Yükleniyor...