Bir Grafik Tasarım Öğrencisi Olmanın Altın Kuralları

Herkese selamlar.

Evet ben de onlardanım. (Gerçi benim ki bitti ama neyse) Grafik Tasarımcılar.Benim gibisine aday adayı denir aslında ama olsun. Sonuçta az mürekkep koklamadık. Bütün Grafik Tasarımcıların bildiği bazı altın kurallar vardır.Bunları kendimce derlemeye çalıştım. Öncelikle içeri buyurun :)

1- Resim Değil Fotoğraf

Bir Grafik Tasarım Öğrencisi Olmanın Altın Kuralları

Çizili olan şeye resim,belli bir makine aracılığıyla çekilen şeye fotoğraf denir.Evet bu klişeyi söylediğim için kızabilirsiniz ama bu şekildedir işte.Grafik Tasarımcılar bir yıl fotoğraf dersi de alırlar ( Yani lise de öyleydi.) ve işin temelinde bu öğreti vardır.( ! )

+Hadi ders yapalım hocam, resim çekelim hadi bahçeye inelim!

-Bir kere ona resim değil fotoğraf denir,şimdi otur yerine.(Bunun eline bir daha makine vermeyin, fotoğraf dersinde selfie çekmeye kalkar uğraşmayalım!)

2- Rapido'n Ölürse Sende Ölürsün

Rapido'n senin kalbindir evlat. 5,3,ve 2 mm'lik uçları vardır.( Bu aldığın sete göre değişir.) Mürekkeple çalışır.Çizimle uğraşan herkes bilir bunu.Verdiğin yüksek mebla da biraz önemlidir.(Yaklaşık 89 TL vermiştim üç kaleme :( ) Fazla bastırmamalısın. Bir süre sonra hocaya çaktırmadan büyük boyanacak yerleri pilot kalemle halletmeye çalışırsın da o hoca onu anlıyor efendim. Kullanmadığında mürekkebini temizlemelisin.Mürekkep içinde donarsa onu ılık suda temizlememen gerekir ve o incecik iğneli parçayı eline aldığında dediğin şey şu olur;

+Kıymetlimissssssss.

3- Paspartu Yapmayı Becerebilmen Lazım Artık!

Fotoğrafla girdiğim gülme krizinin yaklaşık on yedinci dakikasında devam ediyoruz.Öncelikle paspartu nedir?Paspartu bildiğin çerçevedir.Yaptığın çalışmaların kenarlarından paylar bırakır,sonra karton'dan (vs) bir çerçeve keserek kenarlara yapıştırısın.Ölçü herşeydir.Milimetreden daha ince bir göz nizamı gerektirir.Kaydırırsan olmaz,ölçüde hata vardır olmaz.Bazen de gıcıklığına olmaz.Kolay gibi göründüğünün gerçekten farkındayım ilk istendiğinde bana da öyle gelmişti.Hoca Paspartu yapacaksınız dediğinde suratımdaki ifade aynen yukarıdaki amcanın ki gibiydi...

4- Maket Bıçağını Dost Bil

Bu ne alaka diyeceksin şimdi? De tabbi.Çekinme.Şimdi arkadaşlar; Bilmiyorum bunu herkes mi yapıyor yoksa hocamızın kendi tekniği mi? Bizler resim kalemlerimizi kalem traşla değil maket bıçağıyla bayağı yarısına kadar açarak kullanırdık.Maksat kalemi tutarken elinizde oluşacak eğimden dolayı kalem kağıda sürtmesin ve çizim yapmanız daha kolaylaşsın.Bunu yaparken yanınızda maket bıçağınız olur paspartuda da bu olur aslında.Eline açtığın her kesikte daha da profesyonel olursun.

Not: Ne alaka yahu?

5- Torslardan Çekinme


Tors yukarıda gördüğünüz alçı ve benzeri bir malzemeden elde edilmi cansız mankendir.Ölçü ve orantı çalışmanızı sağlar.Ve sınıfta birinin nü vucüt hatlarını çzime olanağınız yoktur, bu yüzden bu mankenler kullanılır.Bizimkiler ilk gördüklerinde önlüklerini onlara giydirmişlerdi.Ama sonra alıştık onları görmeye!

Hiçte özlememişim!

6- Ölçü Almayı Bir Becermeli İnsan :(

Ben pek beceremezdim laf aramızda.Bir an önce bilgisayara geçsek de rahatlasam derdim.Fotoğrafta basitçe anlaştmış aslında.Başı bir birim olarak görür, vücudu bu ölçüye göre parçalara ayırır, sonra bu ölçüyü kağıda aktarırsın.Ona göre çizersin.Önemli olan güzel çizmek değil doğru çizmek derdi hocamız.

"Doğru olan şey, güzel görünür zaten!"

7- Program Kullanma - Bilgisayara geçtik :D

İsim vermemde sorun var mı bilemiyorum o yüzden vermiyorum :) Yukarıda gördüğünüz ( Çalışma benim değil o kadar da demedik! ) vektörel tabanlı programı ve bunun piksel tabalı olanını ( Hani güzelleşmek için kullanıyorsunuz ya :D) kullanırdık.Sonrasında dergi tasarımı için olan program geldi. Ve staj da çok başka bir tane daha :( Pen tool'u tanıyan tanır.O küçük kalem aracı hayatınızın bir parçası olduğunda anlarsınız;

+Ben bir Grafik Tasarımcıyım.( Grafiker diyeni öldürüm tüm ışığını söndürüyorsunuz :( )

Bunu çizim geliştirme adına yapmıştım. Basit bir çalışma. O zamanlar Ahmet Kural'a hastaydım galiba biraz :)

8- Staj - jjjjjjjjjjjjj ( Bunu yapma isteği isteği durdurulamadı.)

"Beni hayatımın çok yanlış bir evresinde tanıdın Marla!" diyen Tyler, hayatının bu döneminde stajyerdi.Tabbii.Son sınıfın heyecanıyla gider, "Allah'ım yardım et :( " diye gelirsin.Stajyere toz yutturmak adettenmiş bilmem neymiş.Kaçın kurtarın kendinizi.

9- Cmyk - Rgb? Pantone renkleri...

Cmyk - Cyan mavisi,Magenta kırmızısı,Yellow sarı ve Key siyah olarak açıklanır.Baskıda dört ana renktir.

Rgb - Red, Green ve Blue olarak açılır bir diğer önemli renk uzayıdır.Bunları okulda da öğrenirsin ama uygulamaya koyduğun yer stajdır.

Pantone renk kataloğu ise yukarıda gördüğünüz kataloktur.Ofset baskıda kullanılan tüm renkleri kodlarıyla yazılıdır.Baskıda renkler bu kodlara göre tuturulur. Detaylar,detaylar.

10- Bununla ilgili bir durum yok sanırsam :)

10. için bir durum bulamadım açıkcası aklım karıştı.Staj deyince..Neyse.Tüm bunlar bir (eski bir) grafik tasarımcının gözünden anlattıklarıdır.

Bir hatam,kusurum eksik ya da yanlış bahsettiğim bir şey varsa affola :) İnsanık hali sonuçta.Görüşmek üzere.

#mihaylovna


0|2
36

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

 • Çok Güzel bir yazi okurken güldüm özellikle tors bölümü 😃 bende grafik tasarım okuyorum burdan mezun olursam sadece grafik tasarım mı yapicam yoksa kendi içinde mesleklere ayriliyor mu? bidee meslek lisesinde okumak avantajli degil sanirim sorularima cevap verirseniz cok sevinirim grafik tasarimci bayan 😊

  1|0
  0|0
  • Öncelikle teşekkür ediyorum.
   Meslek lisesi olmanın avantajı var bence. Çünkü Sınavsız geçiş hakkın var. Bölümünle alakalı olan yani bölümünün sınavsız geçiş programlarına (iki yıl) yerleşebilirsin. Bu bölümler Basım yayın, Reklamcılık, Grafik tasarım, bilgisayar destekli tasarım ve anımasyon vb. bölümler. İnternetten bu konuyla ilgili daha ayrıntılı bakınabilirsin. :)

  • Teşekkür ederim mesleginizde başarılar 😊

  • Sizinde tasarımcı hanım :)

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 5

Kızlar Ne Diyor 2

 • Bende dusunuyorum bu bolumu ama pek yeterli bilgim yok acikcasi

  1|0
  0|0
  • Ben lisede okudum bu bölümü. Girereken benimde doğru düzgün bir fikrim yoktu açıkçası. Ama seçtiğime hiç pişman olmadım.

  • Hepsini Göster
  • Hımm. Ama ben ünivde bu bölümü seçmedim. Bölüm dört yıllıkta var iki yıllıkta. Bildiğim kadarıyla eşit ağırık olmalıydı. Ben geçiş yaptığım için bu konuda tam sağlam bilgi verebilir miyim bilemiyorum. Ama bölümün önü açık onu biliyorum. Hayırlısı olsun :)

 • Güzel paylaşım.

  1|0
  0|0
Yükleniyor...