Cennetten Bir Köşe Doğu Karadeniz

Bir Rize'li olarak size biraz doğu karadeniz hakkında bilgi vermek istedim. Herkes az çok biliyor tabi ama bilmediğiniz/görmediğiniz çok yer var.

Öncelikle size benim köyden bir manzara göstermek istiyorum bence gelecekte çok tanınan bir köyüm olacak. Nasıl ama?.. :)

Cennetten bir köşe Doğu Karadeniz

1. Ayder Yaylası (Rize) :

1358 metre yükseklikteki Ayder Yaylası, Karadeniz yaylalarının en meşhurlarından biridir. Bu yayla Milli Park Sahası içindedir ve her yıl binlerce yerli yabancı insanların akımına uğramaktadır.

Ayder Yaylası'nın havasının astım hastalığına iyi geldiği söyleniyor. Ayder Yaylasında ülkemizin sayılı kaplıcalarından olan Ayder Kaplıcası bulunmaktadır. 260 metre derinlikten çıkan, 50 derecelik kaplıca sularının başta romatizma, kireçlenme olmak üzere pek çok hastalığa iyi geldiği kanıtlanmıştır.

2. Pokut ve Sal Yaylaları (Rize):

Pokut ve Sal, Çamlıhemşin'in üstünde, 2100 metre yükseklikte Hemşin yaylasıdır.

Benim en sevdiğim en hayran kaldığım yerlerden biridir. Eşsiz manzarası var. Dünyaca ünlü fotoğrafcılar bile geliyolar buraya.

Yaylada 100-150 yıllık taştan evler bulunmakta bu evler Pokut'un güzelliğine güzellik katıyorlar. Manzarasını anlatmaya kelimeler yetmez.

3. Uzungöl (Trabzon) :

Belki de Ayderle beraber en çok yerli yabancı turist çeken yer burasıdır. İki dağ arasında muhteşem bir göl sizi bekliyor, eşsiz çam ormanları sisi, dumanı ile beraber doğası, tertemiz dereleri..

Eğer olurda giderseniz uzungöle giderseniz tereyağlı alabalık yemeden dönmeyin. Yazın gitmek en mantıklısı, çünkü baharda soğuk oluyor. Uzungöl çevresindeki dağlarda ayı, kurt, yaban keçisi, tilki, kafkas dağ horozu gibi çeşitli hayvan türleri barınmaktadır.

4. Borçka Karagölü (Artvin) :

Bu göller renklerin bir arada olduğu, ormanları göle yansımaları ile gözleri büyüleyen göller..

Özellikle dolunayda tadına doyulmuyor, sadece gölleri değil tabiki göl etrafındaki ormanda eşsiz güzellikte herşey çok doğal eşiniz veya sevdiklerinizle güzel bir gün geçirmek için çok ideal bir yer. Ayrıca bu göl Milli Parktır.

Tabi Artvine gelipte sadece gölü görmekle olmaz. Biraz ormandan biraz yukarlara çıkınca bizi eşsiz bir manzara bekliyor olacak tabi burada konaklamakta mümkün.

5. Sümela Manastırı (Trabzon) :

Tarihin en eski yapıtlarından biridir, hristiyanlar için çok kutsal bir yer her sene binlerce hristiyan gelir buraya. Manastırın yapılışı ve yapımı hakkında efsaneler mevcuttur. İnanışa göre burayı iki rahip rüyalarında Hz. isa ve Hz.Meryem’i görmüş ve gördükleri yer Sümela’nın bulunduğu yerdir. Birbirinden habersiz olarak yola çıkan bu iki rahip birbirlerine gördüğü rüyayı anlatınca beraber manastırın temelini atmışlardır. Manastırın asıl adı Meryem Ana Manastırı’dır. Sümela ise bunun Rumcadaki adıdır.

Bir yere kadar araba ile geldikten sonra geri kalan yolu yürüyerek gitmeniz gerekiyo bu esnada mükemmel yeşil ormanlardan geçiyosunuz. Sümelaya gelince ise eşsiz manzara bizi bekliyor.

6. Samistal Yaylası (Rize) :

Çamlıhemşin yaylalarının en yüksek yerlerinden biridir. Çok yüksek olduğu için orman yerini kayalara bırakmıştır. Yaylanın yüksek kesimlerinde 3000 yükseklik vardır. Samistal yaylasının en büyük özelliklerinden biri evlerinin çok eski olması ve de evlerin yapımında kullanılan taşların sal şeklinde ve de büyük kütle halinde olmasıdır.

Not: Aslında karadenizin her yeri güzel ama ben gidip gördüğüm yerleri yazdım. Trabzon Boztepe, Rize Zil Kale, Fırtına Deresi gibi güzel yerlerde var.

#Laz

#JackqueeLıne


0|0
33

En İyi Kız Görüşü

 • Güzel bir paylaşım

  0|0
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • Ordu ve Giresun nerde?:) Teleferikle Ordu Boztepe manzarası Çambaşı yaylası Giresun kalesi Kümbet yaylası güzl yerlerdir :)

  0|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

Erkekler Ne Diyor 2

 • Bir rizeli olarak ozlem duydum. Kackar zirveye giden yolda yukari kavrun yaylasini ve sahin cafeyi de eklemeni de oneririm. Derenin ustundeki oturaklardaki ictigim cayin keyfini hic bir yerde almadim (;

  0|0
  0|0
 • bir Rizeli olarak güzel bir bence olmuş beğendim :)

  0|0
  0|0
Yükleniyor...