İzlenmeye Değer İran Dizi ve Filmleri

Bir Ayrılık (A Separation)

İzlenmeye Değer İran Dizi ve Filmleri

Film İran'ın en bol ödüllü filmlerinden biri. Dünyanın en prestijli film festivallerinden ve Altın Küre, Oscar gibi ödüllerinde sahibi.

Filmin konusu ise şöyle;

Simin kocası ve kızınıda alıp yurtdışına gitmek, orada kızının iyi bir eğitim almasını istemektedir. Ama önlerinde bir engel vardır. Kocasının Alzheimer hastası babası. Nadir ise yurtdışı fikrini istememektedir. Bakması gereken bir babası vardır. Onu huzurevine göndermek istemez. Simin ise bu durumda boşanma davası açar ve işler gittikçe karmaşık bir hal alır. Filmde şöyle bir detay vardır. Yönetmen Asgar Farhadi'nin kızı da filmde ailenin tek evladı Teme'yi oynamaktadır.

Elly Hakkında (About Elly)

Yine bir Asgar Farhadi filmidir.

Filmin konusu şöyle;

Ahmed, Almanya'da yıllar boyu yaşadıktan sonra İran'ı ziyaret etmeye karar verir. Üniversiteden eski arkadaşları Ahmed'in gelişi onuruna Hazar Gölü kıyısında hep birlikte üç gün geçirecekleri bir tatil planlarlar. Bu tatili düzenlemek gruptaki kadınlardan birinin neşeli Sepideh'in sorumluluğundadır. Sepideh gruptaki arkadaşlarının haberi olmaksızın kızının anaokulu öğretmeni Elly'yi de davet eder. Almanya'da yaptığı mutsuz evlilikten henüz kurtulmuş olan Ahmad İranlı bir kadınla bir yuva kurmak istemektedir. Bunu bilen arkadaş grubu Sepideh'in Elly'yi niçin davet ettiğini yavaş yavaş anlarlar. Tatilin ikinci gününde her şey iyi gidiyor gibi gözükürken bir olay neticesinde Elly ortadan kaybolur.

Serçelerin Şarkısı (The Song of Sparrows)

İranlı usta yönetmen Majid Majidi'nin 2008 yapımı güzel bir filmi.

Bir devekuşu çiftliğinde çalışan Kerim devekuşlarından birinin kaçması sebebiyle işinden olur. Kızının işitme cihazı için Tahran sokaklarında dolaşırken yaşadıklarının sonucunda Kerim’in bütün hayatı değişmeye başlar.

Cennetin Rengi (The Color of Paradise)

Majid MAjidi'nin 199 İran yapımı dram filmidir

Küçük Muhammed Tahran'daki bir körler okulunda yatılı olarak eğitim görmektedir. Kör olarak doğmuştur ve çevresindeki dünyayı dokunarak ve işiterek anlamaya çalışmaktadır. Okulu yazın tatile girdiğinde babası onu almak ve köyüne götürmek üzere okula gelir. Muhammed'in annesi ölmüştür ve babası yeni bir evlilik planlamaktadır. Özürlü bir çocuğun evlilik planlarını bozacağından endişelenen baba sürekli olarak ondan kurtulmak için çareler arar. Köyde ise Muhammed'i yazı birlikte geçirecekleri sevecen iki kız kardeş ve yaşlı ninesi beklemektedir. Ayrıca filmin sonunda çocuk yine masalsı bir şekilde canlanmaktadır. Filmin başrol oyuncusu gerçek yaşamında da kördür.

Cennetin Çocukları (Children of Heaven)

Majid Majidi'nin 1997 yapımı dramatik İran filmidir.

Kızkardeşinin ayakkabılarını tamirciden getirirken kaybeden Ali kendi ayakkabısını onunla ortak kullanmak zorundadır. Çünkü babalarının öfkesinden çekindikleri için durumu ona anlatamazlar zaten anlatsalar da babaları yeni bir çift ayakkabı alamayacak kadar yoksuldur. Bu sır ise onların en büyük maceraları olur.

Baran

Yönetmen Majid Majidi'nin 2001 yapımı İran romantik-dram filmidir.

17 yaşındaki Azeri Latif Tahran'daki bir inşaatta ameledir. Aynı inşaatta kaçak olarak çalışan bir Afganlı iş kazasında yaralanınca Latif'in hayatı da beklenmedik bir yön alır. Sakatlanan işçinin yerine oğlu Rahmat çalışmaya başlar. Kalabalık ailesini geçindirme derdindeki bu çekingen genç bir süre sonra istemeden de olsa Latif'in kantindeki işini elinden alır. O andan itibaren Latif Rahmat'a karşı büyük bir kin beslemeye başlar. Ancak bu büyük kin bir sırrın açığa çıkmasıyla büyük bir aşka dönüşecektir.

Altın ve Bakır (Tala va Mes)

İranlı yönetmen Homayoun Assadian'nin 2010 yapımı İran dram-romantik filmidir.

Seyyid Rıza çok sevdiği eşi Zehra Sadat hastalanınca medresede ders verme işine ek olarak ev işlerini ve çocuk bakımını da üstlenir. Gecesini gündüzüne katıp halı da dokuyunca gözleri artık iyi görmemeye başlar. Artık Kur'an okuyamaz ders veremez hale gelir. Onları üzmemek için eşine ve diğer akrabalarına bu konuyu açmaz.

Söğüt Ağacı (The Willow Tree)

Yine bir Majid Majidi'nin yönetmenliğini yaptığı 2005 dram filmidir.

8 yaşında iken gözlerini havai fişek kazasında kaybeden Yusef 45 yaşında üniversitede edebiyat professorüdür. Braille alfabesi ile yazar ve okur. Çok düşkün ve yardımcı karısı, seven kızı, güzel evi, balkonu ve bahçesi ile karanlık ama küçük bir cennette yaşar gibi görünür. Ama içinde büyük bir acı taşımaktadır.Allah'a devamlı dua etmektedir gözlerinin açılması için ve sonunda Paris’de yapılan kornea nakli ameliyatı ile görmeğe başlar. Bu arada ameliyattan önce hastanede gözlerini yavaş yavaş kaybeden Morteza ile tanışır orada arkadaş olurlar. Morteza ona ceviz verir. Devamlı ceviz ağacının kendisi için ne kadar önemli olduğundan bahseder.

Kertenkele (Marmoulak)

Yönetmen Kamal Tabrizi 2004 yapımı komedi filmidir.

İşlemediği bir suç yüzünden hapishaneye düşen hırsız Rıza (Kertenkele Rıza) onu ve diğer mahkumaları adam etmeye kararlı hapishane müdüründen molla kılığında hapisten kaçarak kurtulur. Yıllardır imamı olmayan bir sınır kasabasına varır ve sahte pasaportunu beklerken molla rolüne iyiden iyiye bürünür.

Soraya'yı Taşlamak (The Stoning of Soraya M.)

Freidoune arabası bozulduğu için durduğu küçük bir köyde Zahra ile tanışır. Daha doğrusu gazeteci olduğunu anlayan Zahra onunla konuşabilmek için ısrarla peşine takılır. Yeğeni Soraya bir gün önce aynı köyde yaşadığı insanlar tarafından vahşice katledilmiştir. Ölmeden önce yeğenine söz veren Zahra bunun köyün sırlarının arasına gömülmemesi için elinden geleni yapmaya kararlıdır. Tek umudu da bu gazetecinin elindedir dinlemeli ve bu küçücük köyün büyük günahını tüm dünyaya anlatmalıdır.

Yağmur Köşelerinden (Ez Kuçehâ-yı Baran)

İranlı yönetmen Seyyid Mecid Musaviyan'nın dram filmi.

Yaşlı bir kadın Hayat Salihi’nin Hac ziyareti isteği ve çabasını konu alıyor. Hacca gidemeyen Salihi Hanım oğlunun isteği üzerine Meşhed ziyaretine yola çıkıyor. Ama bu ziyaret kadının duaları sonucunda başka bir yere gidiyor.

Hz. Yusuf

Yönetmen Farajullah Salahshur yönetmenliğinde çekilen 3 sezonluk dini dizi.

Hz. Yusuf a.s. hayatını baştan sona Kuran ışığında yapılan değerli bir yapıt.

Hz. Meryem

Yönetmenliğini Shahriar Bahrani'nin yaptığı İran yapımı dini dizi.

Hz. Meryem'in hayatını konu alan Hz. İsa'nın doğumunu açık ve net bir şekilde bizlere sunan harika bir yapıt.

Ashab-ı Kehf

Yönetmenliğini Farajullah Salahshur'un yaptığı İran dini dizi.

Kuran-ı Kerim'de bahsi geçen inançları uğruna tüm zorlukları göze alan yedi cesur adamın Romalıların zulmünden kaçarken bir gecede yüzlerce yıllık uykuya dalan yedi uyurların mucizesinin anlatıldığı dini bir dizi.

Hz. Hüseyin'in Fedaisi Muhtar (Mokhtarnameh)

Yönetmenliğini Davood Mir-bagheri'nin yaptığı 2010 dini yapım bir dizi.

Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin'in halifelik sürecinde başından geçenleri anlatan İran yapımı dini bir yapıt.


0|1
23

En İyi Kız Görüşü

 • insanlığı çok güzel anlatır insana. Gerçektir, abartısızdır, baskıya karşı bir başkaldırı niteliğindedir. Kendine özgüdür.
  izlenilmeye değerdir...

  0|1
  0|0
  • aslında daha çok fazla var bunlar benim göz bebeğim dediğim birkaç film ama gerçekten harika yazılıp inci misali tek tek işlenen filmler olarak görüyorum İran filmlerini

En İyi Erkek Görüşü

 • merak ettım bırkacını emegıne saglık

  0|1
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

 • Güzel paylaşım..

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 2

 • Güzel bir liste, çok teşekkürler ancak söylemeliyim ki bunların çoğu batı medyası ve batı çarpılmışı yerel medyanın süzgecinden geçmiş filmler. Medyanın tanıtmadığı çok daha güzel İran filmleri var. https://www.yenikaynak.com sitesi bunları kısmen bize sunacakmış gerçi. Tekrar teşekkürler.

  0|1
  0|0
 • Soraya'yı Taşlamak İran değil ABD filmidir. İslam'da fitne ve fesat çıkarmak amacı ile yapılmıştır.

  0|0
  0|0
Yükleniyor...