Ruhun Gıdası İçin - 4 : Kıyı Köşe Şarkıları

Bundan önce yer verdiğim üç bencemde Türk ve Yabancı bazı şarkıları sizlerle paylaştım. Serinin dördüncüsü olan bu bencede yer alanlar "kıyı köşe şarkıları" olarak adlandırdığım ve dinlediğimde haz aldığım eserlerdir. Bu sebepten ötürü sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bayanlar ve Baylar, huzurlarınızda Kıyı Köşe Şarkıları...

Ruhun Gıdası İçin - 4 : Kıyı Köşe Şarkıları

Listemizin ilk sırasında büyük bir hayran kitlesine sahip Düş Sokağı Sakinleri grubunun nacizane iki şarkısı yer alacak. İşte onlardan ilki olan, Gayret Et Güzelim...

Bu şarkıya yönelik saygım, sevgim ve derinliğim o kadar fazladır ki, sitede sorular pek çok soruda bu güzel eseri tavsiye etmişimdir. Tüm dikkatinizi verdiğinizde her bir şarkı sözünün vuruşunu içinizde yaşayacaksınız. Grubun yine benim için özel olan bir diğer şarkısı ise İkimize...

Bu şarkı, bilhassa farklı ilişkilerin isyanlarını içinde taşıyanlar için sanki tercüman olmuştur. Yazılan ve söylenen her söz günümüzde yaşanan tüm yakın ve uzak ilişkilerin perde arkasını anlatır bize... Böyle olmasa bile en azından benim için bu anlamları ihtiva eder.

Bir diğer şarkı ise ilk kez birkaç gün önce Twitter üzerinden çok değerli ve güzel insan Levent Üzümcü sayesinde keşfettiğim bu hoş ve alışılmadık şarkı... Karşınızda Son Feci Bisiklet ve Bikinisinde Astronomi!

Adını sanını duymadığım bu grup ve şarkı dinlediğim ilk saniyelerden itibaren beni mest etti diyebilirim. Umarım aynı etkiyi sizde de uyandırmıştır.

Listemizin şimdiki ismi, sesiyle onu dinleyenlerin kalbine ok misali saplanmayı iyi bilen Ümmüşen ve onun en sevdiğim parçası Gönül Geçmiyor...

Bu arada Ümmüşen ile ilgili kısa bir bilgi paylaşımı yapayım. Gerçek adı Ümmüşen Gürsoy olan bu naif güzel insan, ODTÜ ve Çukurova Üniversitesi mezunu, yüksek lisans ve doktora yapmış aşmış bir kişilik. Evli ve iki çocuk annesiymiş. Bilgiyi paylaştık ve devam edelim. Sıradaki parça yine Ümmüşen'den, Sezenler Olmuş...

Dikkat ettiyseniz parçaya eşlik eden yüce gönüllü bir diğer eşsiz sanatçımız ise Derya Köroğlu'dur. Sahi, Derya Köroğlu demişken Olmasa Mektubun şarkısını vermeden geçmeyelim. Ayıp olur!

Bir küçük bilgi daha paylaşayım. Derya Köroğlu ile Ümmüşen Gürsoy ODTÜ'den arkadaşlarmış...

Yine biraz eskilerden ama aslında yenilerden Teoman ve Şebnem Ferah'ın düetiyle kazandımız eşsiz şarkı İki Yabancı...


Alışılmışın dışına çıkan sesi, kişiliği ve karakteri ile Cem Adrian'ın ilk sevdiğim parçası Sonbahar'ı sunmak istiyorum. Şarkı içindeki seslerin zenginliği ve armonisi, bir de videosu öyle güzel ki, hayran olmamak elde değil...

Cem Adrian'ı hazır anarken Umay Umay (Yazar ve pop rock sanatçımız Umay Gedikoğlu) ile yaptığı düet parçası Bana Özel isimli bu hoş şarkıyı da vermek istiyorum.

Ve son parça...

Sesinde bir sırrı barındıran güzel insan Nurettin Rençber'den, kendi mazimde de bir hatırası olan Sus...

Dinlemeyenler varsa veya rinleyip unutanlar olmuşsa umarım bu bencede verdiğim her eser sizi mutlu etmiştir. Bir başka bencede buluşmak üzere hoşçakalın!

Sağlık ve esenlikle kalınız...


1|0
40
Mandarinia KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Kız Görüşü

  • Gönül geçmiyor ile yeni tanıştım. Diğerleri bildiğim, dinlediğim şarkılardı. Güzel önerilerdi teşekkür ederim. Eline sağlık.

    0|1
    0|0
    • Yeni bir şarkıyla tanıştırabildiğime sevindim. Ben teşekkür ederim.

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 3

Erkekler Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor...