Naif, Sıcacık ve Onurlu Bir Hikaye: Aile Şerefi


Melih Kibar'ın bu unutulmaz bestesi ile kulaklarımızdan kalbimize akan bir sıcaklığın verdiği tepkime, izleyenlerin gözlerinde teker teker canlandırır Aile Şerefi filmini!

İşte bu gecenin bencesi, çocukluğumuzda bize aileyi, sevgiyi, saygıyı, fakir ama gururlu olmayı ve en önemlisi "şeref" kavramının asıl derinliğini öğreten Aile Şerefi isimli efsane yapımı konu almaktadır.

Bayanlar ve Baylar, Mandarinia iftiharla sunar...

Naif, Sıcacık ve Onurlu Bir Hikaye: Aile Şerefi

Türk sinemasının en fazla film çeken yönetmenlerinden Orhan Aksoy filmin hem senaristlerindendir hem de yönetmeni... Diğer senaristler ise yine dönemin hiç şüphesiz en iyi kalemlerinden Sadık Şendil ve Suphi Tekniker olarak yer almaktadır. Yapımcılığında ise adını sıkça duyduğumuz Ertem Eğilmez ve Nahit Ataman üstlenmektedir.

1976 Yapımı bu klasik Türk dramasında, çocukluğumuzun renkleri ve sesleri olan pek çok değerli oyuncu rol almaktadır. Kimileri ölmüş, kimileri ise hala yaşamaktadır. İşte, oynamayan adeta film içinde yaşayan o değerli oyuncularımız:

 • Münir Özkul - Rıza
 • Adile Naşit - Emine
 • Itır Esen - Zeynep
 • Ayşen Gruda - Ayşe
 • Şevket Altuğ - Zihni
 • Mahmut Hekimoğlu - Selim
 • Mahmut Cevher - Hasan
 • Ahmet Sezerel - Murat
 • Yücel Dağdeviren - Murat (Karakterin Çocukluğu)
 • Cengiz Nezir - Mustafa
 • Betül Aşçıoğlu - Alev
 • Muhip Arcıman - Fehmi Bey
 • Eriş Akman - Oktay

Gelelim filmin konusuna...

Emektar atı Yadigar'ın bağlı olduğu köhne arabası ile cadde cadde, sokak sokak dolaşıp su satan Rıza, kalabalık bir ailenin direğidir. Yani babasıdır... Bu kalabalık aile yokluk içinde kendi yağında kavrula kavrula yaşar. Fakirlik barizdir, ama hissedilen aile bağı muazzam ölçüdedir. Herkesin bir arada olduğu, kalben sevdiği, saydığı bir ailedir Rıza'nın ailesi!

Bir gün ailenin en küçük bireyi olan Murat, ablası Zeynep ile birlikte Bağdat Caddesi'nde dolaşırken bir aracın çarpması sonucu yaralanır ve ayağı sakatlanır. Bu elim hadise aileyi en çok da Rıza'yı derinden sarsar. Tüm olumsuzluklara rağmen hayata sımsıkı sarılır ailemiz... Çünkü, onlar sevgiyle birbirlerine bağlı olan güçlü bir topluluktur.

Küçük Murat'a çarpıp kaçan zengin züppesi Oktay'ın arabasını gören Zeynep, ondan hesap sormaya gider. İşte her şey bu yüzleşmenin ardından başlayacaktır.

Zengin babası Fehmi Bey'in sürekli pohpohladığı, para ve pahalı hediyeler ile şımarttığı ve "insanlık" yerine "şerefsizliği" bir yaşam biçimi olarak öğrettiği bu ukala, sinir bozucu Oktay karakteri ilk kez karşılaştığı Zeynep'ten etkilenmiştir.

Bugüne dek her şeyi para ve onun verdiği zenginliğin gücü ile elde eden Oktay, hastalıklı ruhu ile karşısındaki göz alıcı güzel kızı istemektedir. Hem de ne pahasına olursa olsun!

Hikayenin geri kalanını izlemenizi öneririm. Daha da fazla anlatarak tadını ve büyüsünü kaçırmak istemem. Gerçi, on kere anlatsam da yine de ilk izlediğinizde alacağınız lezzeti perdeleyeceğine inanmıyorum. Aile Şerefi böyle bir film işte!

Bu filmi izleyerek ve izleterek (çocuğunuz, küçük kardeşiniz veya bir yakınınız varsa) yıllarca edineceğiniz pek çok değerli öğretiyi 94 dakikada edinebilirsiniz. Peki, nedir o öğretiler? Gelin birlikte bakalım...

 1. Aile Şerefi, size "aile" kavramını öğretecektir!
 2. Aile Şerefi, size "sevgi ve saygı" olgusunu aşılayacaktır!
 3. Aile Şerefi, size "onurlu bir yaşamın" günümüz dizilerindeki halini değil, gerçekliğini sunacaktır!
 4. Aile Şerefi, size "ŞEREF" ne demektir bunu gösterecektir!
 5. Aile Şerefi, size "şükretmeyi" öğretecektir!
 6. Aile Şerefi, size "paranın ve zenginliğin" her şey olmadığını ispatlayacaktır!
 7. Aile Şerefi, size "insanlık" nedir gösterecektir!
 8. Aile Şerefi, size "tamahkarlık" ne demektir bir güzel anlatacaktır!
 9. Aile Şerefi, size "fakir ama adil" kavramını aşılayacaktır!
 10. Aile Şerefi, size daha sayamayacağım kadar çok şeyi en yalın ve en saf haliyle sunacaktır!

Yaşlı Rıza'nın derin ve kederli bakışları, Emine annenin emektar yüreği ve sevgisi, Murat'ın çocukluk masumiyeti, Zeynep'in duru güzelliği, Ayşe'nin çocuk özlemi ve sevgisi, Hasan'ın asabiyeti ve dik duruşu, Selim'in okuma azmi ve Zihni karakterinin ardı ardına gelen başarısızlıkları... Tüm bunlar bana, size ve hepimize o kadar benziyor ki anlatamam! Zaten benzeyecek, çünkü bu film sizden ve bizden izler taşıyor.

Rıza, köşesine çekilip duran ve konuşmasa da içimizde yer eden babamıza benziyor...

Emine, hep iyiliğimizi düşünen ve sürekli bizim için çabalayan annemize...

Murat, küçük kardeşimize...

Zeynep, güzel ablamıza...

Hasan, çekindiğimiz ama çok sevdiğimiz ağabeyimize...

Selim, başını kitaptan kaldırmadan geleceği için çalışan ortanca kardeşimize...

Ayşe, pek bir maharetli ablamıza veya teyzemize...

Zihni ise bana ve belki hepimize benziyor. Her bir karakter bizden kopup gelmişçesine oynuyor bu filmin içinde...

Tabii bir de yıllardan bu yana bu topraklarda hatta Dünya'da hiç değişmeyen zenginlerin zevki sefası, kibirleri, tamahkar benlikleri, çürümüş ve kokuşmuş ruhları, parayı güç olarak kullanma arzuları, tiksinti verici hırsları, lüks yaşamlarına rağmen zavallı oluşları da en iyi şekilde sergilenmiş... Bu da bize bir hayli tanıdık geliyor öyle değil mi?

Her neyse...

Aile Şerefi'nin finali benim için çok özeldir. Her zaman söylemişimdir; bu filmin finalinde gözleri yaşarmayan ve sıcacık bir tebessümü dudaklarında taşımayan kişinin DNA'larına işleyen insanlıktan şüphe ederim!

İzleyin, izlettirin! İşte, Aile Şerefi böyle bir film...

Umarım bu bence hoşunuza gitmiştir ve umarım henüz izleme şansı bulamamışsanız kısa zamanda bu nadide eseri izlersiniz. Dediğim gibi çoluk çocuk kim varsa onlara da izletin! İçinde şiddet var, şu var bu var demeyin! Zira bu filmin ihtiva ettiği olumsuz diye nitelendirilen sahneler, günümüz teknoloji zamanındaki saçmalık ve kirlenmişliğin yanında sıfır sayılır.

Sağlık ve esenlikle kalınız...


0|0
13
Mandarinia KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Kız Görüşü

 • Ailesi yaralı olanların imrenerek, içi burkularak izleyeceği film...
  Benim çocukluğumda televizyonlarda bu kadar saçmalık yoktu. İstisnasız her gün bir film olurdu, ekran karşısına kilitlenip izlerdik kardeşimle. Her olumsuzluğa karşı dik durmak ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.
  Ne kadar güzel his varsa bize bahşedilen izlerken o kısacık zamanda hepsi yüzümüze yansıyacak.

  Teşekkür ederim. Eline, emeğine sağlık. Mükemmel bir yazı olmuş. :)

  0|1
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Erkekler Ne Diyor 2

Yükleniyor... ;