Roman Yazmak İsteyenlere Ufak Tüyolar

Roman Yazmak İsteyenlere Ufak Tüyolar

Öncelikle iyi akşamlar arkadaşlar. Umarım hepinizin keyfi yerindedir çünkü yeni bir bence ile karşınıza çıkıyorum. Bu sefer daha farklı bir konuyu ele alacağım.

Bir roman yazmakla ilgili görüşlerimi anlatacağım.

Öncelikle bir yazar ya da edebiyatçı değilim fakat çok sayıda kitap okumuş gibi olarak az buçuk bilgim var diye düşünüyorum. Eh birkaç tane yazılı romanda tozlu raflarımda duruyor yani bu yazma süreci hakkında az da olsa bilgim var. İşte burada bildiklerimi size anlatmak istiyorum çünkü insanların çoğunda saklanmış bir yazarlık potansiyeli vardır.

Yazmak aslında insanlığın doğasında olan bir şey bana kalırsa. Bazıları bunu günlük olarak bazıları da bir hikâye ya da roman olarak ele alıyor. Sonuç olarak kalemimizden dökülen mürekkep, o kâğıtta bir anlam kazanıyor mu? Evet.

Peki, kitap yazmak isteyen ve nereden başlayacağını bilmeyen arkadaşlar için birkaç ipucuyla bence'mi açıyorum.

Umarım beğenirsiniz :)

Roman demek zaman demektir!

Öncelikle bir roman yazmayı kafaya koyduysanız bunu bir haftada yapamayacağınızı bilmeniz gerekiyor. Roman yazmak zor ve zahmetli bir iştir. Yeri geldiğinde su gibi akan kalem tükenir. İşte bu duraklama evresidir.

Eğer böyle bir an içerisine girildiyse hemen klavyeyi ya da kalemi elden bırakmamız gerekiyor. Çünkü o durakladığınız andan sonra yazacağınız şeyler kolay kolay içinize sinmeyecektir ve unutmayın; Sizin içinize sinmeyen bir şey okuyucunun içine asla sinmez!

Romanınızın konusunu belirleyin.

Kırılma noktalarından biri de budur. Ne türden bir şey yazmak istiyorsunuz? Bu soruyu kendinize sormanız gerekmektedir. Aşk mı, bilim kurgu mu, fantastik mi, korku mu, polisiye mi... Bu liste uzar da gider. Bu noktada yazar her şeyi belirler. Hangi türe yatkınsanız ona yönelmeniz tercihimdir.

Konu seçildikten sonra kurgu yapılmaya başlar. Ne seçtiğinize bakar bu iş. Mesela bir bilim kurgu planlıyorsanız yapay bir dünya ya da ileride klonlamanın son boyutunu falan ele alabilirsiniz. Ya da bir polisiye romanı yazmak istiyorsanız esrarengiz bir cinayeti başka bir cinayetle ilişkilendirip ortak noktaları yavaşça ortaya çıkartabilirsiniz. Tabii, bunlar sadece örnek eminim eşsiz fikirleriniz vardır ben genel geçer örnekler verdim.

Unutmayın; seçeceğiniz konu ve kurgulayacağınız olaylar romanın kalbi olacaktır.

Karakter seçimi.

Başka bir altın olay da bu. Aslında buradaki maddelerin hepsi altın niteliğinde ya neyse. Gelelim buradaki olayımıza. Karakter seçimi bir romanın atan kalbinin damarları olacak. Yani tüm yük aslında bunlarda. Karakterden yoksun bir kitaptan çok bir şey beklenmez zaten.

Karakter seçimi oldukça mühimdir. Bir ya da iki ana karakter bence idealdir çünkü fazlası hem okuyucunun kafasını karıştırır hem de sizin yazma esnasında elinizi kolunuzu bağlar.

Ama böyle dedim diye aman şu hataya düşmeyin. Ben ana karakterlerimi geliştireyim yan karakterler simge olarak kalsın. Bu hataya çok sık düşüldüğünü gördüm. Ana karakter romanınızın atardamarı ya da toplardamarıysa, yan karakterler kılcal damarlarıdır.

Romanınızın ilk cümlesi.

Nasıl bir bebeğin ilk söylediği şey önemliyse, romanında ilk cümlesi öyle önemlidir. Bazı kitaplar vardır, daha ilk cümlesinden dersin ki: "İşte bu!" ve üç heyecanla okuyorsan bu beşe ya da ona katlanır. Bana bu cümleyi dedirten iki tane kitabın örneğini vermek istiyorum.

Birincisi Franz Kafka'nın Dönüşüm adlı kitabı.

Gregor Samsa bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında, kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu.

İkincisi ise Dosyoyevski'nin Yeraltından Notlar adlı kitabıdır.

Ben hasta bir adamım.

Bu iki cümleyi okuduğumda garip bir heyecan sarmıştı beni. Nitekim heyecanım karşılığınıda buldu. İkisi de birbirinden güzel kitaplardır. Not olarak bunu belirteyim :)

Belki bu iki örnekten sonra biraz saçma kalacak ama şu an benim yazdığım kitabıpdaki ilk cümle şudur;

Sarp, ilk kez bu kadar çıkmazda hissediyordu. Karanlık dünyasına sızan ışık, mantığını kör etmiş olmalıydı.

Hahaha, kendi yazdığım cümleye alıntı koymak da garip hissettirdi.

Zaman ve yer kavramına dikkat edin.

Romanınız hangi dönemde geçecek, nerede geçecek? Bu soruları iyi bir şekilde cevaplamanız gerekmektedir. Olay Türkiye'de, Türk karakterlerin başından geçecekse yazma imkânımız daha fazladır. Çünkü buranın gelenek göreneklerini biliriz. Olayların geçeceği şehirleri daha rahat tahlil edebiliriz.

Ama... Eğer roman yabancı bir ülkede, yabancı kişiler arasında geçecekse geniş çaplı bir araştırma gerekir. Örneğin; olay Amerika'da gerçekleşecek ve yazar hiç araştırma yapmadan Amerika hakkında ufak bilgiler veriyor. İnanın bunlar çiğ kalıyor romanda. Ayrıca yazacağınız ülkenin dinine de dikkat etmeniz gerekiyor. Din, milletin ana unsurudur unutmayalım.

Bakış açısı.

Bu da bir başka kırılma noktasıdır. Aslında kitabın en önemli hatlarından biridir bu. Çünkü okuyucunun elenme noktalarındandır. Benim için fark etmez ama bazı insanlar birinci ağızdan kitapları okumayı sevmezken bazıları da o türü daha çok sever ve sahiplenir.

Peki, nedir bu bakış açıları? En çok kullanılan ikiliyi açıklayacağım.

İlahi Bakış Açısı: Romanda olan, olacak her şeyi bilen bakış açısıdır. Dışarıdan bir gözdür ve karakterlerin düşüncelerine dair her şeyin farkındadır. Şey diyebiliriz aslında, yazar bu türde anlatıcı oluyor.

Örneğin;

Kelimeler anlam kargaşasında boğuşurken, genç adam hırsla gözlerini kapattı.

Kahraman Bakış Açısı: Bu bakış açısının yer aldığı kitaplarda okuyucu, karakter ile özdeşleştirilir. Yani okuyucu gibi karakterde olaylardan habersizdir. Olacakları, karakterle birlikte öğrenir ve yavaş yavaş kitaptaki düğümleri çözerler.

Örneğin;

Oldum olası kaybetmeye alışkındım. Küçükken; kalemlerimi, silgilerimi kaybederdim. Şimdiyse; sevdiğim insanları.

Diyaloglar.

Karakterlerin arasında geçen konuşmalar, okuyucunun kitabı benimsemesine yardımcı olur. Nasıl mı?

Bir kitap okuyorsunuz ve diyaloglar öylesine basit, gerçek olamayacak kadar çiğ ki. Okurken bıkkınlık gelir bazen insana.

Peki iyi diyalog nasıl yazılır? Aslında bu konuda başarılı olan insanlar; kendini rahatlıkla ifade edenlerdir. Kelimelerle öylesine güzel oynarlar ki, gerçekten iki karakter bedene bürünür ve zihnimizde karşılıklı olarak konuşmaya başlarlar.

Roman, ağır bir tekerlektir.

Kurgu, karakter derken önemli bir noktayı atlamayalım. Roman; uzun bir yolculuktur. Zorludur ve hikâye gibi kısa değildir. Hikâye romana göre daha olay temalıdır. Olay gerçekleşir ve biter. Lakin romanda olayın gerçekleşmesi için bir hazırlık evresi gerekir. Hazırlık evresi bittikten sonra olay patlak verir ve sonuç yazılmaya başlar. Bu sonuç evresinde olayın getirilerinin etkileri anlatılır.

Yani demek istediğim şey, bir roman yazarken asla oldu bittiye getirmeyin. Çok ağır ilerlemesin ama çok da hızlı ilerlemesin. Okuyucu olayları özümsesin öncelikle. Önceliğimiz bu olmalı.

Final bölümü.

Olay kurgulandı ve o kaleminizin eşliğinde kelimelere döküldü. Her şey bitti derken aslında en zorlayan bölüm kitabın o son bölümü olur. Uzun bir zamanı aldığı için tatlı bir heyecan sarar yazarı. Karakterleri ister istemez benimser. Eh, kopmakta yazmak kadar kolay bir şey değildir.

Aslında burada bahsedeceğim şey farklıydı. İki tür yazar vardır.

Birincisi; kurgunun başını kurgular ve geri kalanını yazdıkça öğrenir. Yani finali, tıpkı karakterleri gibi habersizce bekler.

İkincisi ise; kurguyu yaparken finali belirlemektir. Başlangıç ve son belli olduğu için aradaki boşluğu istediği gibi doldurur. Sonunda karakter ölecekse, ölmeden önce yapmak istediği şeyleri yaptırır gibi.

Dışarıdan gelen yorumlara açık olun.

Kitabınızı yazdınız ve bitti zannediyorsunuz fakat bitmedi! Aslında en meşakkatli bölüme geldik. Kitabınızın, imkânınız varsa bir adet nüshasını edinin ve çevrenizdeki insanlara sırayla okutun. Dışarıdan bir göz, emin olun sizin göremeyeceğiniz hataları daha rahat bulacaktır.

Bu şekilde romanınız kusursuz olmasa da kusursuza yakın bir hale gelecektir. Eh, bundan sonrası da sizi fark edecek editörlere kalıyor.

Umarım bence'mi beğenmiş ve faydalı bulmuşsunuzdur. Okuduğunuz için teşekkür ederim. İyi akşamlar!


4|3
1822

En İyi Erkek Görüşü

 • Sen roman yazamazsın , nedenini soyleyeyim, çünkü kendine güvenin yok.. Bunu nerden anladın dersen ;
  Dostoyevskinin gayet sıradan olan girişi için
  " Ben hasta adamım "için mükemmellik görürken kendi girişin için bu girişin yanından bile geçemez diyorsun , güvenin yok bu bir...

  Ikincisi, Dostoyevski böyle sıradan bir cümle ile giriş yapmış ise şayet , beğeni kaygıları ile yazmıyordur, başarısının bir kısmını ben buna bağlıyorum...
  kaybedenler , daima korkaklardır ve kaygı taşıyanlardır... korku ve kaygı kendi kendini gerçekleştiren kehanetlerdir bunu. unutma...

  romanında başarılar :) bu da üç

  0|2
  0|0
  • Tespitlerin için yine de teşekkür ederim :)

  • o 'de' takısı ne anlama geliyor, hoşuna gitmedi mi yorumum :)

   bir düşünür yazarın dediği gibi ben övmeye değil rahatısz etmeye geldim :)

En İyi Kız Görüşü

 • Umarım birgün rastgele kapağını açtığım bir kitabın ilk cümlesi "sarp ilk kez bu kadar çıkmazda hissediyordu." Olur.😊

  3|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 21

 • Tüyoları kaleme alan Bence yazarı, merak ediyorum roman yazdınız mı bu tüyoları kullanarak acaba?

  2|0
  0|0
  • Evet, SinirliBiber arkadaşımız. Yazdığım üç roman var ve nasipse ikisi yayınlanmak için hazırlanacak

 • ıyamet alametlerinden bir tanesi de kitap yazanların sayısının çoğalacağı yönünde. Dostum hiç kitap yazdın mı bir yerden ya alıntıladın ya da 3-5 parça bilgiyle buraya bir şeyler doldurdun şimdi herkes kitap mı yazacak? Hadi kitap yazalım ve edebi eser olsun.

  0|0
  1|0
 • çok faydalı eyw

  1|0
  0|0
 • Yazmak, meşakkatli bir süreç.
  Yeni nesil, daha üç beş kitap okumadan, hiç bir birikim edinmeden, kaleme kağıda sarılıyor. Sanıyor ki yazmak, kâtiplik. Hayır değil. Yazmak, düşüncenin ve hayallerin, yazıya aktarılması. Yani zorlu, çetin, uzun soluklu... Kim ne derse desin, önce birikim. Biriktirmeden yazmaya kalkanin yazdığı her şey, ham ve askıda kalacaktır...

  0|0
  0|0
 • Bunu okuyanlar whattpad'i her an rehinliyebilir.

  1|0
  0|0
  • Saçma sapan bir site olduğu kanaatindeyim. Hiçbir işe yaramayan tamamen 12-16 yaş çocuklarının kol gezdiği bir site. Uğramadım, uğramam da :)

  • Hepsini Göster
  • Yabancı girdabına kapılan birkaç arkadaşım oldu eh haliyle merak edip ben de biraz okudum. Sonra fark ettim ki, yazımı ne kadar iddialı olursa olsun hayran kitlesini gördüğüm an Justin Bieber olayının kitap versiyonu diye düşündüm Ediz Çağıran'ı da.
   Kitap olacaksa okuyuculara hayırlı olsun ama hayır, Yabancı kitabı bile profesyonellik alanının kıyısından dahi geçemez. En azından şuana kadar okuduğum kitaplara hakaret olur bu kitaba profesyonel demem. @uykullu

  • Yazarının betimlemelerine bakılacak olursa ilk kitabı olmasına rağmen gerçekten iyi. Ve genç bir yetenek ve devamını da olsaydınız kurgunun da cok iyi olduğunu anlarsınız. Aynı zamanda okuyucunun çoğunluğu ergen ama kesinlikle kitap öyle değil. Hush hush serisi gibi profesyonel diye düşünüyorum. Bu tur kitaplar sevenler için kurgu iyi. Hayran topluluğu da wattpadde yayınlandığı için böyle... Yayınlandığında bu durum değişecektir. 20'ye yakin yayınevinden teklif gelmesi de bu durumu kanıtlıyor diye dusunuyorum. Ki ben "ergen" kitaplarına karşı hep bir kaç metre uzakta durmusumdur. Söylediğiniz gibi olsaydı okumazdım. İlerde bir Jojo Moyes, John Green, Sarah Jio olabilecek bir yetenek... Tabi geliştirerek devam ederse

 • bakışş

  0|0
  0|0
 • Elinize saglik

  1|0
  0|0
 • Süpersin tek ihtiyacım biraz zaman şu sınav bitince başlayacağım hemen

  1|0
  0|0
 • cok güzel olmuş. emeğine sağlık. bir tavsiyede ben veriyim ernest hemingway in yazmak üzerine kitabını okuyun 6.45 yayınlarından. yazmak isteyen herkesin okuması gereken bir kitap bence

  0|0
  0|0
 • güzel paylaşım teşekkür ler

  0|0
  0|0
 • www.wattpad.com/story/39432379-infinity-sonsuzluk kendi romanim daha bitmedi bakalm begencekmsn

  0|0
  0|0
 • Güzel tespitler :)

  0|0
  0|0
 • Roman yazdın mı hiç? Yazmadıysan benceni boşuna okumayalım.

  0|1
  0|0
  • Yazılmış ve yazın editör süzgecinden geçecek iki romanım var

  • Hepsini Göster
  • Çıktığında bildiririm:)

  • e memnun olurum o zaman :)

 • o kadar kabileyet yok ya :)

  0|0
  0|0
  • Dene belki de saklı bir cevher vardır :)

  • Hepsini Göster
  • İşte bir şiir defteri var ona yazarım. Arada bir kaç söz yazarım. Bazen arkadaşlar söz ya da şiir isterler durumları için onlara uygun birşeyler yazarım. Budur olayım :)

  • Tebrikler!

 • Roman yazmak isteyen adamın burada ne işi olur hacı burası aylakçılar tayfası... :D

  0|0
  0|0
 • iyimiş

  0|0
  0|0
 • Rica ederiz @obrosey :)

  0|0
  0|0
 • Çok güzel olmuş, teşekkürler.

  0|0
  0|0
 • Harika..

  0|0
  0|0
 • cok ıyı olmus

  0|0
  0|0
 • Erkekler Devam
  1

Kızlar Ne Diyor 17

 • "Öncelikle bir yazar ya da edebiyatçı değilim fakat çok sayıda kitap okumuş gibi olarak az buçuk bilgim var diye düşünüyorum. Eh birkaç tane yazılı romanda tozlu raflarımda duruyor yani bu yazma süreci hakkında az da olsa bilgim var." Açıkçası bu iki cümleyi gördüğümde "İyi bir okuyucu olan herkes yazma hakkında bilgi sahibi olamaz." şeklinde bir önyargıyla yaklaşmıştım. Çok iyi bir şey beklemiyordum yani. Ama beni yanılttın. Çok beğendim, çok faydalı buldum. Teşekkür ederim.

  0|0
  0|0
 • Eşek hoş laftan ne anlar? Ellerine sağlık güzel yazmışsın özene bezene, ama bunu herkes değerlendiremez :/

  1|0
  0|0
 • yazmayı çok severim ama kendimi kağıda dökemiyorum bu konuda beceriksizim. oysa ki çok kitap okurum , çok severim okumayı

  0|1
  0|0
 • Aklımda birkaç orjinal fikir var ama senelerdir onları kağıda dökemiyorum yazma becerimden dolayı. Mahvadersem diye hep korktum bu yazı bana cesaret verdi teşekkürler :)

  0|1
  0|0
 • Başarılı.
  Emeğine sağlık^^

  0|0
  0|0
 • Acikcasi faydali ama bir seyi belirtmek isterim kendinden alintiladigin kismi biraz zayif dusmus buldum

  0|0
  0|0
 • çok iyi

  0|0
  0|0
 • Yararlı olmuş.

  0|0
  0|0
 • yazıyorduk yarım kaldı be :/

  0|0
  0|0
 • Teşekkürler

  0|0
  0|0
 • Çok faydalı bir benceydi Teşekkürler bende kitap yazmak istiyordum. Kurgu ve konu hazır fakat roman olacak kadar kusursuz değil.

  0|0
  0|0
 • Cok guzel olmus wattpad sagolsun yazma istegimi korukluyor

  0|0
  0|0
 • Çok acıklayıcı olmus ya :)

  0|0
  0|0
 • yazmıcam ama faydalı tabi

  0|0
  0|0
 • Farklı bir paylaşım, çok beğendim. Emeğine sağlık.

  0|0
  0|0
 • emegıne saglık okumayı severım ben

  0|0
  0|0
 • Güzel paylaşım.

  0|0
  0|0
Yükleniyor... ;