Bir Farklı Medikal Drama: The Knick!


Sevdiğim bir diziyi tanıtmak üzere olduğum yeni bir benceyle yine huzurlarınızdayım. The Knick, 1900'lü yılların dokusunu en ince ayrıntısına kadar yansıtan dizilerden biri... İşin içine bir hastane ve o hastanenin eksenindeki hikayelerin kurgusu da girince emin olun tadı damağınızda kalacak yapımlardan oluyor.

Bir Farklı Medikal Drama: The Knick!

Bizimkiler Medikal dramalarda kanın rengini tutturamamış ve saçma aşk hikayelerini asıl konudan daha ileri tutmuşken The Knick, antibiyotiğin bile bulunmadığı bir dönemde yaşanan sağlık mücadelesini en yalın haliyle sunmakta...

Dilerseniz önce dizimizin anatomisi hakkında bilgi vereyim. The Kinck, Jack Amiel, Michael Begler'ın laboratuvarından çıkmıştır ve yönetmenliğinde ise Oscar ödüllü aşmış insan Steven Soderbergh var. Şimdi, neşter ve diğer araç gereç şahsiyetleri tanıyalım:

Neşter gibi adam!

Pek çok filmden tanıdığımız ünlü İngiliz aktör Clive Owen, dizide farklı kişiliği ve havası ile tıp dünyasına çivisini çakmaktan zevk alan, her daim beyaz ayakkabıları ile karizma takılan kokain bağımlısı, Çinlilerin işlettiği Afyon evlerinde çıplak Çinli hatunlar ile sabahlayan aşmış bir doktor olan John W. Thackery'i canladırmaktadır. İlaveten bir bilgi daha paylaşayım. Dr. John W. Thackery, Amerikalı ünlü bir doktor olan Dr. William Stewart Halsted'den esinlenerek yaratılan bir karakterdir. Bu doktor ile daha detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

O dönemin Amerika'sında hem de bir hastanede siyahi bir doktor! Dr. Algernon Edwards rolünün hakkını dibine kadar veren oyuncu Andre Holland dizimizde 1900'lü yılların iğrenç ayrımcılığını her daim yaşayan ama idealleri uğruna, zekası ve kalbiyle çalışan bir doktordur.

Babası görev yaptığı hastane sahibinin evinde kahya ve annesi aşçı olarak çalışmaktadır. O ise Zenci ayrımcılığı ile kaynayan bir kazan olan Amerika topraklarında Avrupa'dan gelen başarılı bir doktor olma yolunda ilerlemektedir.

Hemşire Lucy Elkins karakterine hayat veren İrlanda asıllı Amerikalı oyuncu Eve Hewson ise dizimizde asude bir yapıya sahip, soğuk kanlı hemşireyi canladırmaktadır. Her sabah bisikleti ile işine gelip giden bu genç hemşirenin yaşamı görev yaptığı hastanenin etkisiyle ve Dr. Thackery ile değişecektir.

Dr. Bertie Chickering Jr. ise zengin babasının inadına rağmen The Knickerbocker hastanesinde azimle çalışmayı seven genç, idealist ve sempatik bir doktordur. Üstünde baskı kurmaya çalışan babasına rağmen, o ilham kaynağı olan Dr. Thackery'nin hizmetinde çalışmayı her şeyden daha çok istemektedir. İtalyan asıllı 1987 doğumlu Amerikalı oyuncu Micheal Angarano karakterimizi ete kemiğe büründürmüştür.

Kanadalı aktör Eric Johnson'un canlandırdığı Dr. Everett Gallinger ise bir hayli hırslı ve disiplinli bir doktordur. Özellikle Dr. Algernon Edwards'a zenci oluşundan dolayı hep soğuk davranan ve bunu en yalın haliyle de gösteren sinirli bir karakterdir.

Sinsi, pinti, saman altından su yürüten ve pek bir kaypak hastane idare müdürü gibi bir şey olan Herman Barrow karşınızda! Paragöz siyasi bir kimliğin yandan yemişini canlandıran oyuncu Jeremy Bobb cidden rolünün hakkını verenlerden biridir.Saçmalıkları ile kah güldürür kah düşündürür!

Rahibe Harriet karakteri ise hakikaten enteresan bir oyunculuk timsali olmaktadır. Hastanenin yetim ve öksüz çocukları ile ilgilenen dininde imanında bir hanım ablamızı canladırıyorken ilerleyen bölümlerde bilhassa da geceleri yaptığı mesleği ile beni şaşırtmıştır. Ne olduğunu sormayın ve kendiniz öğrenin! Geçmeden evvel karakterimizi canlandıran İngiliz oyuncunun adı Cara Seymour...

Ve vereceğim son karakter! Hastane patronunun kızı Cornelia Robertson rolünde yine bir İngiliz oyuncu Juliet Rylance... Cornelia, babasının direktifleri doğrultusunda Knickbocker hastanesinin yönetiminde rol oynamak ister ve bunda zor da olsa gayret gösterecektir. İlerleyen bölümlerde onun da farklı farklı hikayelerini izleyeceksiniz.

Alet ve edavat şahsiyetli değerli takım oyuncularını tanıdık. Şimdi, çok kısa ve öz bir şekilde konumuza tekrar değinelim.

The Knick; yaşamanın zor, ölümün ise gani gani olduğu 1900'lü yılların New York'unda geçmektedir. Açlık, sefalet, yoksulluk, hastalık ve her zamanki gibi üst tabaka insanlar en iyi şekilde sunulmakta dizide... İçinde ne ararsanız hepsinden bir tutam bulabileceğiniz bir dizidir The Knick!

Oyunculuklar ve hikayenin insanı sıkmayan kurgusuna ise söylenecek lafım yok! Zira her şey ortada... Yukarıda saydığım ekibin başında olan Dr. Thackery, zaten psikopat bir karaktere sahipken bir de alışılagelmiş tıp yöntemlerini sevmeyen bir doktoru canlandırmaktadır. Her günü farklı bir macera olarak sayarken görev yaptığı hastaneyi bir sirk olarak adlandırmayı da pek bir sever.

Siz de bu sirki görmek ve yaşananları tek tek izlemek istiyorsanız The Kinck her bölümünde yaşanacakları ve yaşatıcakları ile sizi bekliyor! Umarım bu bence hoşunuza gitmiştir ve umarım aranızda diziyi izlemeyenler varsa en kısa sürede izler. Bu arada tam oyuncu kadrosu ve IMDb puanı için buraya tıklayabilirsiniz.

İzledikten sonra beğenip beğenmediğinizi veya izlediyseniz görüşlerinizi de bildirirseniz sevinirim. İyi geceler.

Sağlık ve esenlikle kalınız...


1|0
55
Mandarinia KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Kız Görüşü

 • Çok sevdiğim bir dizi ancak yeni sezonu ne zaman gelecek bilmiyorum. Gerçekten değişik, enteresan bir dizi.

  0|1
  0|0
  • Bu yaz ikinci sezon ile yine aramızda olacakmış Pentin...

  • Hepsini Göster
  • Eve gidince izleyeyim. Cok degisik bir diziydi ama ara uzun oldu

  • Evet, ben de yeni bölümün yayınlandığını görünce sevindim ve anında izledim. Hoş bir açılış yaptılar.

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 4

 • Gerçekten çok ustalıkla yapılmış harika bir dizi. Zaten Soderbergden de daha azı beklenmezdi. Yeni sezonu merakla bekliyorum.

  0|1
  0|0
 • Değişik bir diziye benziyor.
  Paylaşım için teşekkürler.

  0|1
  0|0
 • karakterler sağlam dikiş tutar boş vaktim de bakarım.
  parmaklara kuvvet.

  0|1
  0|0
 • 1. sezon 10. bölümden sonrası yok.. :(

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 4

Yükleniyor...