En İzlenilesi Kore Dizileri -1

Kdramalar sadece Asya, Avrupa ve Güney Amerika'da değil ülkemizde de bir çok kişi tarafından sevilen ve takip edilen Kore yapımı tv dizileri bildiğiniz gibi. Çünkü oyunculuklar doğal, çünkü senaryolar ilginç, çünkü titizlikle işlenen kurgu ve olay örgüsü sizi içine alıyor ve o çok sıkıldığınız hayatınızdan bir süreliğine uzaklaşıp kendinizi ekranın içinde hissediyorsunuz.

(yeri gelmişken; Türk erkeği-Kore erkeği karşılaştırmaları yapan, Koreli koca bulucam oppam benim herşeyim vs. diye vikvik etrafta dolanan genç kızlarımızı tenzih eder, yakınlarına sabır dilerim)

En İzlenilesi Kore Dizileri -1

Bu listede BOFlar Playful Kissler falan yok. Romantik komedinin ağırlıkta olduğu ama izlerken bitse de gitsek demeyeceğiniz eğlenceli, çerezlik ama bir o kadar da sizi içine alacak bikaç drama Onna tarafından düzenlendi, hadi yine iyisiniz buyrun KS halkı..

  • Flower Boy Next Door

İlk ikisi Flower Boy Ramyun Shop ve Shut Up Flower Boy Band olan 'Oh Boy!' serisinin son draması 16 bölümlük Flower Boy Next Door. Dram ve romantik komediyi mükemmel bir dengede harmanlayan keyifli bir yapım.

Lisede yaşadığı bir olaydan sonra içine kapanan, insanlarla iletişimi kesip evinden çıkmayarak asosyal bir hayatı benimseyen asıl kızımızın çevresinde gelişiyor olaylar.

Bu kadının aldığı yaralar aynı derin bir suda boğulmak gibi. Dışarıdan bakanlar yaralarının derinliğini bilmeden,neden kendini sudan çıkartmadığını sorup duruyorlar. Bu kadın yaralarının derinliğinden bir haber insanların faydasız cümlelerini duymak istemiyor."

Evden çıkmadan internet üzerinden kitap editörlüğü yaparak geçimini sağlayan bu abla aynı zamanda karşı komşuna çaresizce platonik olarak aşık. Ta ki 7/24 karşı penceredeki yakışıklıyı gözetlediği her zamanki günlerden birinde evde bir başkasıyla karşılaşana kadar..

Bu tipitip, ispanyadan gelen bilgisayar oyunu yapımcısı Enrique. Asıl kızımız ne kadar içine kapanık ve yabaniyse, bu çocuk da tam aksine o kadar sosyal ve arkadaş canlısı.

Çok eğlenceli ve hayat dolu bir o kadar da dengesiz bir karakter. Tam bir Polianna. Asıl kızımızı içine çekildiği kabuğundan çıkarmayı ve insanların arasına karışmasını sağlamayı kendine görev ediniyor.

Bu durumdan rahatsız olan tek kişi ise asosyal kızımızı 3yıldır sezsiz sedasız uzaktan seven webtoon yazarı yan komşusu. Bu adamın mimikleri ve ifadeleri gerçekten ayakta alkışlanası.

Karaktere dönücek olursak sevdiği kızı kaleye hapsolmuş Şehirli Rapunzele benzetip ondan aldığı ilhamla yeni bir webtoon serisi çıkarıyor.

Genç adam kalesinde Rapunzel gibi yaşayan kız için, sessizce iz bırakmaya karar verdi.

Oyunculukları ve özellikle de replikleriyle belleğinize kazınan, bittiğinde içinizde bir boşluk yaratan sevilesi bir Kdrama. Sıkılmadan izleyin, izletin.

Hayatınızdan geçip gittiklerini sanan insanların, gittikten sonra kalbinizde kaldığı zamanlar olur. Ancak onlar gittikten sonra bıraktıkları etki ve önem fark edilir. Bu kadın...hayatın; geçikmiş farkındalıkların tekrarı olduğuna inanıyor.

  • Secret Garden

Bu başlık altında toplanan dramalar arasına bunu dahil etmesem olmazdı. Bir çok kişinin izlemiş olduğu 2010 yapımı bu drama senaryosuyla, karakterleriyle, OSTlarıyla ve replikleriyle hem kendi ülkesindeki hem de dünyanın bir ucundaki kdrama izleyicileri için uzunca bir süre fenomen olarak kalacak.

İç içe geçmiş bir çok farklı türün etkisiyle alışılmışın dışında bir konusu var. İlk birkaç bölümde zengin adam-fakir kız, ayrı dünyaların insanları, imkansız aşk temasıyla ciğerleri soldurtacak, türk filmi dramı yaşatacak gibi gelse de o iş öyle değil.

Çünkü karakterler fazla gerçekçi. Holding sahibi zengin yakışıklı fakat bir o kadar da küstah olan esas oğlan..

Bilginiz olsun diye söylüyorum, para harcamak hobimdir..

(Dip not: Adamımızın biraz fazla feminen olan i*ne eşofmanları dizi boyunca her karekterin dalga konusu oldu. Ve o, bu eşofmanların italyadaki özel bir terzi tarafından tekeer tekeeer işlendiği, çok pahalı olduğu gerekçesiyle kendini savunmaya devam etti. Dizi o kadar popülerdi ki bittiğinde tüm kore halkı kim joo won eşofmanlarıyla geziyordu)

Alışılmışın dışında erkeksi bir çekiciliği olan başkaları için hayatını tehlikeye atmayı yaşam felsefesi sayan dublör esas kızı da unutmamak gerek.

Şimdi böyle söyleyince pek gerçekçi gelmiyor olabilir, kabul ama izlerken öyle değil bak..

Örneğin asıl oğlanımız kıza aşık olduğunu anladıktan sonra aşkım için malımı mülkümü bırakır aileme sırtımı döner kaçırırım seni triplerine girmiyor. Büyük bir öküzlükle kızın karşısına geçip senin için sahip olduğum şeylerden vazgeçecek değilim ama sensiz nefes alamıyorum, yanımda dur hevesim geçince gidersin diyor.

Esas kız da durur mu gurur falan var tabi siktiri çekiyor oğlana. Sonra kaderin cilvesi mi desek, yoksa senaristin puştluğu mu.. Bu ayrı dünyalar, imkansız aşklar muhabbeti sürerken içtikleri şarapla gizemli bir şekilde vücutları yer değiştiriyor ve asıl olaylar bundan sonra başlıyor.

Kendi içinde masallarla kurdukları hayal ve gerçek ayrımı, aşkı mantığa oturma çabaları, çelişkileri, yan karakterlerin kendi içindeki çatışmaları, özellikle de Oska'yla olan sürtüşmeleri ve kavgaları eğlenceliydi.

Daha fazla spoiler vermek istemiyorum ama bence Kdramalara ilginiz varsa veya bir yerden başlamak istiyorsanız mutlaka izlemeniz gereken bir yapım, gerek replikleri gerek karakterleriyle kesinlikle unutulmazlar arasında.

  • To The Beautiful You

Hana Kimi mangasından uyarlanan aslen japon yapımı bu dramada, Amerika'da yaşayan asıl kızımız Goo Joo Hee'nin kılık değiştirip erkek lisesine kayıt olmasıyla olaylar gelişiyor.

Goo Jae Hee ailesinden ve ülkesinden uzakta Amerikada yaşadığı süre boyunca yaşadığı zorlukları uzun atlama şampiyonu olan Kang Tae Joon'dan aldığı güçle atlatır. Bu genç adam onun için bir idoldür adeta.

Bir süre sonra Kang Tae Joon'un sakatlandığı ve sporu bıraktığı dedikoduları çıkmaya başlayınca Goo Jae Hee kendisinden haberi bile olmayan bu adama karşı kendini borçlu hisseder ve ona yardım etmek için okul yönetimini kandırıp erkek kılığında Tae Joon'un okuluna kayıt olur fakat yönetimden gizlese de bir dolu erkeğin içinde yatılı okulda yaşamak sandığı kadar kolay olmayacaktır.

Bu sırada Goo Jae Hee'nin kız olduğundan habersiz ondan hoşlanmaya başlayan Cha Eun Gyeol gay olduğunu düşünüp cinsiyet bulanılımına girer. hatta "benim neden 2 tane babam var!" diyip ağlayan çocuklarının hayalini kurduğu bile oluyor. Üstteki fotoğraf da 2 damatlı hayali nikah töreninden bir kare..

Genel olarak çerezlik bir drama. Oyunculuk açısından pek göz doldurduğu söylenemez çünkü başrolde ülkenin önde gelen 2 müzik grubunun üyesi rol alıyor fakat konunun işlenişi itabariyle fazla rahatsız etmiyor. 2010-2012 yılları arasında Kdrama sektöründe "erkek kılığına girip erkekler içinde yaşayan kız" konusunun fazlaca işlenip piç edilmesi göz önüne alınırsa kendi içinde türünün en göz dolduran örneği diyebiliriz.

Planladığımdan çok daha uzun bir yazı oldu ve geride bu başlık altında toplanması gereken onlarca Kdrama var. Buraya kadar okuyup geldiyseniz serinin diğer bölümlerini de okursunuz tahminimce. Beklemede kalın efenim. Onna gider.


3|0
00
  • Bu Bence, görüş paylaşımına kapalı!
Yükleniyor...