18 Nisan Dünya Anıtlar Sitler Günü ve Sittin Sene Değişmeyecek Zihniyet

Evet böyle bir günün varlığından bile haberdar değildiniz.

Hayır Sit Alanının ne demek olduğunu bilmiyorsunuz. O vakit öğrenelim Sit Alanı;

Tarih öncesinden günümüze kadar gelen çeşitli medeniyetlerin ürünü olup, yaşadıkları devirlerin sosyal, ekonomik, mimari ve benzeri özelliklerini yansıtan kent ve kent kalıntıları, önemli tarihi hadiselerin cereyan ettiği yerler ve tespiti yapılmış tabiat özellikleri ile korunması gerekli alanlardır.

18  Nisan  Dünya Anıtlar Sitler Günü Ve Sittin Sene Değişmeyecek Zihniyet

Ülkemizin en büyük kayıbı ve eksi yanı şüphesiz devasa medeniyetlerin üzerine kurulu olmasıdır. Evet bu ülkemizin ne yazık ki 'EKSİ' yanıdır.

Çünkü ülkemizin hemen her yerinden tarih fışkırdığından toplum olarak tarihi sit alanlarından ve yapıtlardan nefret etmekte, onları görmezden gelmekte ya da en iyi ihtimalle yanına gidip fotoğraf çekinmekteyiz.

(Nefret ediyorum, tarihi yerleri geziyorum kültürlüyüm ayağı yapıp, elindeki telefondan başka bir şeye bakmadan yürüyen zombilerden)

Binlerce yıllık depremlere, yangınlara, sellere ve diğer felaketlere direnen tarihin yaşayan organizmaları, ne yazık ki günümüzün sığlığına ve tarihinden nefret eden bizlerin gazabından kurtulamamaktadır.

Ya Adamlar Burada Yaşamışlar İşte, Çanak Çömlekten Başka Bir Şey Yok Ki

Koca koca taş bloklar orada olsa ne olmasa ne?

Eğer kendi malına sahip çıkmazsan başkası sahip çıkacaktır şüphesiz; Louvre Müzesinde bulunan Türk Çinisi.

Şaka değil adamlar kocaman yapıyı söktü götürdü (!)

Louvre Müzesini baştan sona gezmek için tam 12 kilometre yol yürümek gerekmektedir. Ülkemizde bu kadar devasa kaç müze biliyorsunuz ?

Mona Lisa tablosu gibi bir tablonun ülkemizde olmaması yeteri kadar acı bir olayken, her yıl 10 milyonu bulan turistin yalnızca o tablonun ve devasa müzenin önünden geçip gittiğini düşünelim.

-----------

Spartacus dizisi, Gladyatör filmi ne kadar güzel İtalya tarihinin ve eserlerini izleyicisine tanıtıyor değil mi?

Peki bu ülkede onları gölgede bıracak tarihi yapılar yok mu?

Evet var.

Lakin ülkemizde müzelerin, sit alanlarının, anıtların birer milli bilinç olduğunu, nesiller öncesinin kimliği olduğunu fark etmemiz hiç istenmemiştir.

Tarihi sıkıcı ders kitaplarında ordan oraya sefer olarak öğrenip, belirli gün ve haftaları ezberlemekten, binlerce yıl önce bir kız çocuğunun tokasına çanak çömlek gözüyle baktık ne yazık ki.

Hiç kimse düşünmedi acaba nasıl bir kızdı ? Kaç yaşlarındaydı ? Nasıl bu güne kadar toprak altında kalabildi ? Belki de atalarımızla bir bağlantısı vardır binlerce yıl önce yaşamış tokanın sahibinin.

Hiç düşündünüz mü bundan binlerce yıl sonra, kolunuzdaki saatin ya da boynunuzdaki bilekliğin ne olacağını ? Binlerce yıl sonra belki toprak altından çıkarılıp sergilenecektir. İnsanlar bakıp hakkınızda yorum yapacaklar. Bizim yapmadığımızı yapıp belki biraz düşünecekler sahibi hakkında.

-----------------------

Gelişmiş ülkeler, toplumunu bir arada tutmanın en iyi yolunun, insanların köklerinin bir arada olduğunu onlara göstermekten geçtiğini bilmektedirler. Ve bunun en iyi yolu tarihini koruyup nesillere sunmaktır.

Peki bizde Doğal, Tarihi, Arkeolojik ve Kentsel Sit Alanları'na ne olmaktadır ?Parayı tarihine değişenler bu hale getirmektedirler (Defineciler)

(Küçükçekmecede bin küsür yıllık bu tarihi hamamın zemini, defineciler yüzünden ağır yaralar almıştır)

OTEL DAHA ÇOK OTEL İSTİYORUM !!!!!!!

Sermayenin rant sevdası ve doğanın yenilişi ...

Turistlerin akın ettiği körfezlerimiz, sahillerimiz ve doğal güzellikler siz farkında olmasanızda bir bir imara açılmakta, hamili kartlı inşaat baronlarına satılmakta, ve koca koca betonlar toğrağın yerini almaktadır.

18 Nisan Dünya Anıt Ve Sit Alanı Gününüz Kutlu Olsun

İhaleci yöneticilerin küçük hesapları ve imar yolu ..

Sittin Sene Bu Ülkede Doğanın Tarihin Değeri Bilinmez..

Mutlu Günler...

İyi Uykular ...

Rembrandt Van Rjin


0|0
21

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

 • Marmaray inşaatında Bizans'ın bir dönemini yansıtan tarihi eserlere, üç beş çanak çömlek yüzünden inşaat duraksadı, durdurulmaya çalışıldı diye yaklaşan bir kişi tarafından yönetiliyoruz. Bu zihniyet getirdi başa.
  Sittin sene 60 küsür yıl. Geçer gider. Ama zihniyet değişmez.

  0|1
  0|0
 • Ellerine sağlık, güzel bir paylaşım olmuş.

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...