Kullandığımız Kelimelerin Alternatif Anlamları

TDK'ya alternatif gelişen, benim anlayışıma göre mizah içeren, keyifli, kelime dağarcığını geliştiren yeni bir seriye başlıyorum. Kendime has olacak olan bu serüvene ne diye başladığıma dair en ufak fikrim olmasa da katkı sağlayacağından şüphesiz sizlerin de beğenisine sunuyorum. :)

Bu kadar yakışıklı olmasam da temsili ben.
Bu kadar yakışıklı olmasam da temsili ben.

Hoyrat

Kişinin duygularını ifade ederken kullandığı cümlelerin tümüdür. "Çok sevenlerin" bolca kullandığı "asla bırakmam" diyenlerin ise baş ucu kelimesi.

Abaza

Bilinen aksine, tamamen bir peynire ismini vermek suretiyle masumlaşan, argo diye dışlanmış, kimine hakaret kimine övgü gibi gelen yerinde kullanıldığı zaman şiirden farksız kurtuluş kelimesi.

Abdal

Tam birine hakaret edecekken, "ya bu bizim şey değil mi?" sorusu ile aydınlanma yaşanmış, hakareti iltifata çevrilmiş. Aptal aptal konuşma, abdal abdal konuşa evrimleşmiştir.

Abla

"Biliyor musun?" soruları ile başlayan tüm dedikoduların konuğu, en sevilen kıyafetlerin tek sahibi, evin en çilekeşi ve anneden sonra annesi.

Aşk

Serçe parmağını sehpaya vuranların, çorapla ıslak tuvalet terliğine basanların, dondurma kabından başka bir şey çıkanların uydurduğu, henüz başka bir hayal kırıklığına şahit olamayanların en saf acıları tarif şekli.

Kullandığımız Kelimelerin Alternatif Anlamları

Baca Deliği

Ne yazdığı umurunda olmayan gazete yığınları ile ağzı tıkanan, tüm pislikleri kusacağım diye resmen küle dönen, yana yana zifiri kesilmiş, dumanı üstünde, ateşi içinde, yeni haykırışlara gebe dar geçitlerin ilk, kimine göre de son durağı. Aynısı bazı insanlar içinde kullanılabilir.

Amca

Her evin gıcığı, her sofranın davetsiz misafiri, her karı kocanın arası, her çocuğun para kapısı, sözde baba yarısı, özde ailenin baş belası olarak nitelendirilen, genellemenin de kurbanı olan birey.

Baskül

Kiminin korkulu rüyası, kiminin ödül maması, kiminin hayal dünyası, kiminin kahramanı.. Nihayetinde herkesin ayak kokusunu çekip üstüne bir de azar işiteni. Cehennem kadınların ayaklarının altındadır sözünün tek muhatabı. Sakin, belki de bozuktur.

Kullandığımız Kelimelerin Alternatif Anlamları

Zam

Ürün fiyatlarının kendi arasında başlatmış olduğu yarışın adı. Birinin diğerine üstünlük kurma çabasının ötekileştirilmiş tarafı. Fiyat geçişlerinin süsü, değişikliklerin ise öznesidir.

Millet

Başına gelebilecek her türlü felakete "amaannn biz nelere göğüs gerdik, biz kimlerin kimlerin torunlarıyız, hey gidi hey" gazlarıyla göğüs geren, aziz, yüce, her türlü övgüye layık insanlar topluluğu. Dikkat edilmesi gereken tek yer "Aziz Milletim" olarak başlayan cümlelerin tümüne kulak tıkanmasıdır.

Lafebesi

Birine yüzüne baka baka sevdiğini söylemeye cesareti olmayıp, arkasını dönen. Döndüğü yetmiyor gibi koluyla gözlerini kapatan. Önüne, arkasına, sağına ve soluna saklananlara kaçın benden diye onları uyarak kadar zarif, sözcüklerin katili, gizleyenidir.

Anne

Anne.

Elbette devam edecek.

Kullandığımız Kelimelerin Alternatif Anlamları
Cevapla