Günlük Hayatta Anlamını Bilmediğimiz Kelimeler

Merhaba Arkadaşlar,

Günlük hayatta sıkça olmasa bile ara sıra kullandığımız kelimelerin anlamını biliyor musunuz?

Şimdi bu kelimelerin bir de gerçek esas anlamlarına bakalım.

Panik

Günlük Hayatta Anlamını Bilmediğimiz Kelimeler

Panik kelimesi ani tepki ve eli ayağına dolanan insanların saçmalamasına söylenir. (Panik Atak)

Yunan mitolojisinin karakterlerinden yarı keçi yarı insan olan Pan'ın şakacılığından çıkmıştır. Beklenmedik anlarda ortaya çıkıp insanı korkutmasına "panik" denir.

Fodul

Kel olan arkadaşların duyduğu, duymasa bile bildiği bir kelimedir. Kelimenin anlamı ise üstünlük taslayan ve kibirlenen demektir.

Çığır

Çığır kelimesi ilk söylendiğinde yenilik açmak, ortaya farklı bir şey çıkarmak anlamında bilinip söylense de asıl anlamı bu değildir. Çığır keçi yollarına denir.

Alavere

Alavere kelimesi ise gizilden iş çevirip işin aslını gizleyen kişilerin yaptıklarına denilir genelde. Alış-veriş gibi alavere kelimesini de ayırınca ortaya "Ala-Vere" çıkıyor. Yani bir eşyayı bir yerden alıp başka birine vermek gibidir.

Kıro

Kıro ya da kro olarak (!) bilinen, (en azından bildiğim kadarıyla) kelime ise Kürtçe de "erkek çocuk" demektir. (Yanlışım varsa düzeltin)

Ahkâm

Yakından alışık olduğumuz kelime ise genelde işine karışan insan "bana ahkam kesme" olarak tersler. Kelimenin anlamı ise Hükümdür. (Yani "Bana hüküm verme" demek yerine "ahkam kesme" demek daha güzel geliyor)

Çil

Kızların ve erkeklerinde bazı kesiminde yüzlerinde oluşan noktacıklar olarak söylenen bu kelimenin bir diğer anlamını taşıdığı yer ise bir hayvana ait olmasıdır. ("Çil yavrusu gibi dağılmak" kelimesi de buradan gelmektedir)

Fiyasko

Bir olayın kötü gitmesine, berbat olmasına ya da başarısız olmasında kullandığımız kelimenin kökeni İtalyanca'dan Türkçemize giriş yapmıştır. Asıl anlamının hikayesi ise Venedikli şişe işçilerinin üretim aşamasında yapılan hatada şişelerin ayrılmasına fiyasko adını vermişlerdir.

Kıyak

Halk arasında iyilik yapanların iyilik yapanın "kıyak geçti" olarak söylenen bu kelimenin anlamı ise atların çiftleşme esnasında erkek ata yardımcı olmak, el ile yol göstermekmiş. (Bir kıyak geçerken iki kere düşünün)

Zıvana (Zıvanadan Çıkmak)

Çıldırmak, delirmek ya da sinirlenmek anlamlarında kullandığımız kelimenin anlamı ise marangozların masa ve sandalye gibi bağlantı yerlerindeki kritik noktalara zıvana adı verilir.

Yerinde kullandığımız anlamını bilmediğimiz kelimeleri bir sonraki sefere dikkatlice kullanmanız dileğiyle, kendinize iyi bakın! - Başka bir Bencemde görüşmek üzere. :)#streç

#panik #fodul #çığır #alavere #kıro #ahkam #çil #fiyasko #kıyak #zıvana


3|2
21

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...