Üç Ünlü Tablo ve Etkileyici Hikayeleri!

FelFire

Yine, yeniden merhabalar.

Bazı tablolar vardır, neredeyse herkes tarafından bilinirler. Diğerlerinden ayrı, özel bir yere sahiptirler.

Kullanılan teknikler ve renklerin göz alıcılığı ile sanatını zamanının çok ötesine taşımıştır bu eserleri yaratan sanatçılar.

Peki hiç merak ettiniz mi bu eserlerin ardında yatan hikayeleri? Sanatçı ne yaşamıştı, ne yaşıyordu, neydi aslında bu resme yansıtmaya çalıştığı gerçek?

İşte bu akşam konumuz bu olacak. Hep birlikte, sanat tarihine adını altın harflerle yazdırmış eserlerin renkgarenk boyalar ile örtülmüş hikayelerini, o güzel tabloları incitmeden açığa çıkaracağımız bir akşam olacak. Başlayalım mı?

Renklerin Ardındaki Gizem!

Yıldızlı Gece - Vincent Van Gogh /1889

Üç Ünlü Tablo ve Etkileyici Hikayeleri!

Vincent Van Gogh hepimizce bilinir, Yıldızlı Gece eseri de sanatçının adı anıldığı anda zihnimizde belirir. Ancak beliren görüntü, hikayesi bilinince, daha karanlık tonlara bürünür, zira hüzünlü bir hikayedir bu resmin ardında yatan.

Psikolojik sorunlar yaşar Van Gogh. Zihni kendi kontrolünde değildir adeta, zor bir hayat geçirmiş, yakındığımız sınavlarımızın kat be kat ağırlarına maruz kalmıştır. Neticesi olarak ise Saint-Remy-de-Provence 'da bulunan bir akıl hastanesine yatar. Yıldızlı gece ise bu hastanedeki odasından görünen manzarasıdır denir. Nitekim 1890 yılında intihar eder Van Gogh. Revolver bir tabancanın namlusunu kendine çevirir ve tetiği çeker.

Ancak tuhaf olan, penceresi parmaklıklıdır, ayrıca görünen manzara ile resim arasında muazzam farklar vardır. Örneğin resimdeki Servi ağacı ve kilise bulunmaz manzarasında. Ayrıca Servi ağacı bizim kültürümüzde dahi fani hayatı sembolize eder ve en çok mezarlıklarda bulunur, bu iki delili birleştirince Van Gogh'un adı geçen resmi bir nevi intihar mektubu niteliği kazanır.

“Yıldızlara bakmak beni daima hayal dünyasına daldırır. Kendime sorarım, Fransa haritasındaki noktalar arasında seyahat edip belli bir noktaya ulaşıyoruz da neden gökyüzündeki bu parlak noktalara ulaşamıyoruz? Nasıl trene atlayıp Tarascon’a ya da Rouen’e gidiyorsak, yıldızlara ulaşmak için de ölebiliriz.”

1853 yılında doğan Van Gogh'un 37 gibi genç bir yaşta canına kıyması, resimde yatan sembollerin bu ölümü adeta önceden haber vermesi, apayrı bir renktir sanatçının tuvaline son kez çaldığı. Umarım ulaşabilmiştir yıldızına...

Kaplumbağa Terbiyecisi - Osman Hamdi Bey / 1906

Üç Ünlü Tablo ve Etkileyici Hikayeleri!

Bu resmi anlayabilmek için önce Osman Hamdi Bey'i tanımak gerek. Kimdir peki bu Osman Hamdi Bey?

Kendisi Osmanlı İmparatorluğu'nun, eğitimi için Avrupaya gönderdiği öğrencilerden biri. Çok yönlü bir kişilik. Hukuk ve resim eğitimi alarak ülkesine geri dönüyor, aynı zamanda ilk Türk Arkeolog olarak tarihe geçiyor, ülkenin çağdaşlaşması için canla başla çalışıyor, İstanbul Arkeoloji müzesini kuruyor. İnsanları eğitmek, sanata yönlendirmek, ülkeyi ileri noktalara taşımak için didiniyor ömrü boyunca.

Bu bilgiler ışığında da resmi açıklarsak eğer, uzmanlar resimdeki kaplumbağaların tembelliği simgelediğini söylüyor, sırtında neyi, boynunda mızrapı, bu yıkık dökük odada duran ihtiyar ise ömrünü bu kaplumbağaları yok denecek boyuttaki pencereden vuran ışığın altında eğiterek tembelliklerinden kurtarmaya çalışıyor, bu uğurda yıllarını harcıyor ve bu beli bükülmüş, zavallı ihtiyar haline geliyor.

İki paragrafı birleştirince ise doğru sonuca varıyorsunuz. Bu ihtiyar Osman Hamdi Bey'in bizzat kendisini simgeliyor, harabeye dönmüş ülkesinde, insanları eğitmek için, onları çağdaş seviyelere ulaştırabilmek için yıllarını harcıyor, yaşlanıyor, çöküyor.

Şu yorumu da ekliyorlar daha sonra: "Neyini sırtına asması artık bu sevdasından, halkına ışık olma isteğinden vazgeçtiği anlamına geliyor."

Özetlersek eğer, bu resim Osman Hamdi Bey'in pes edişini, bir aydının ışığının tek başına sonsuza kadar hayatta kalamayacağını, bizlerin o ışığı sanatçıdan teslim alarak elden ele iletmemiz gerektiğini anlatıyor.

İnci Küpeli Kız - Johannes Vermeer / 1665

Üç Ünlü Tablo ve Etkileyici Hikayeleri!

17. yüzyılda yaşamış bir kadın, babası kör olunca evini geçindirmek için çalışmak zorunda kalır ve Vermeer ailesinin konağında hizmetçi olarak işe başlar. Vermeer kızın renklere, resme olan ilgisinden etkilenir, temizlikçi kıza atölyeye geldiğinde renkleri karıştırmayı öğretir.

Bu ilgi bayan Vermeer ve çiftin kızlarının gücüne gider, zira onların dahi kolay kolay giremediği atölyeden çıkmak bilmez kız. Evin kadınlarının nefretini kazanmıştır artık.

Ve bir sipariş alır Vermeer. Model olarak ise elbette ki hizmetçi kızı kullanır. Ancak resmi yapması çok uzun sürer, bir türlü bitiremez, bir eksik var diye düşünür hep ve sonunda eksiği nasıl dolduracağını keşfeder. Karısının inci küpeleri.

Evet, karısının ince küpelerini dahil eder resme. Resmi uzunca süre karısından gizlemeye çalışır Vermeer, başına geleceklerin farkındadır, ancak karısı sonunda öğrenir. Kocası, onca imtiyaz yetmezmiş gibi hizmetçilerini bir de model olarak kullanmış, üstüne üstlük onu kendi küpeleri ile resmetmiştir.

Kıyametler kopar evin içinde ve hizmetçi kız, yani İnci Küpeli Kız kovulur.

Neden bilmiyorum, bu hikaye üzüyor beni. Kızın masum, çocuksu yüzü, ruhumu delip geçen gözleri, arkasında onu yutmaya hazır halde bekleyen karanlık, ürkütüyor beni, içimi acıtıyor.

@FloraBacchus 'a teşekkür etmek istiyorum, son zamanlar da aldığım en güzel öneri olabilir bu, sayfaları karıştırırken çok keyif aldım, bilmediğim bir sürü şey öğrendim, daha onlarca resim var hikayelerini didik didik ettiğim, dile kolay dört saat oldu ben bu Bence'ye başlayalı, ancak hepsini bir benceye sığdırmak olanaksız olacağından, kendi kuralımı da çiğneyerek beş resim diye girdiğim bu yolu, üç resim ile noktalıyor ve Bence'mi burada sonlandırıyorum. :)

Okuyan yüreklerinize sağlık, sağlıcakla kalın.

***Ayrıca etrafı karıştırırken denk geldiğim bir linki bırakayım, İnci Küpeli Kız'a ait her detayı ince ince anlatmış bir arkadaşımız, okumaya değer.

https://onedio.com/haber/johannes-vermeer-in-basyapiti-ve-sanat-tarihinin-en-onemli-eserlerinden-olan-inci-kupeli-kiz-hakkinda-bilinmeyenler-909909

Üç Ünlü Tablo ve Etkileyici Hikayeleri!
8
5
Görüşünü yaz
8Kız Görüşü
5Erkek Görüşü
Kapat

En İyi Kız Görüşleri

 • FloraBacchus
  Bu kadar şahane bir bence ortaya çıkacağını biliyordum.
  Sanat ve tarihi benim için her zaman çok önemli olmuştur.
  Tabloların arasında kaybolurum, adeta içinde biriymişim gibi hissederim.
  Bu tabloların hikayelerini defalarca defalarca okudum.
  Hiç bu kadar keyif almadım mest olmadım okurken.

  Johannes vermeer benim en sevdiğim ressamdır. İnci küpeli kızın hikayesini defalarca okumama rağmen yeni şeyler öğrendim.

  Çok mutlu oldum çok teşekkür ederim, uykusuz geçirdiğin bir gece için üzgünüm.
  Fakat değdini bilmelisin, bu bencen o tablolar kadar güzel ve efsane olmuş.

  Ellerine gözlerine sağlık 🥰
  Görüş hala geçerli mi?
  • FelFire

   Teşekkürler hem görüşün hem verdiğin ilham için :)

 • KnockinHoa
  Güzel şeylerin arkasında kötü bir hikaye vardır.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

65
 • semxsem
  Burada keyif alarak okuduğum bir yazıydı
  Belkide zamanda bir kırılma anı ile benden alınan resim arzumun burukluğunu yaşadım
  Oysaki çocukken hep çizerdim çok severdim resim sanatını ve hep öğretmenlerim çocuğun resimlerini siz yapmayın diye kızarlardı velilerime
  En yüksek resim notları hep bendeydi
  Derslerimi ihmal ediyor olmam nedeniyle bir öğretmenimden yediğim dayaklar ve ev baskısı aldı benden resmi
  Sanırım insanları ve doğayı izlemem içimde kalan bu ukte sanırım
 • Coiffeur34
  Inci küpeli kız ilginçmiş, ellerine sağlık, kalemine sağlık✂️
 • avicenna90
  Vincent Van Gogh - Yıldızlı Gece tabi ki beni resim ve onu yapanın hayatı olarak ele alırsak resimle uğraşan biri olarak hep etkilemiştir van gogh
 • Hdmdkdk
  Çok teşekkür ederim, cidden hayranlık uyandırıcıydı.
  • FelFire

   kesinlikle öyleler :) rica ederim!

 • kirizoğlumustafabey
  tarih boyunca yüzbinlerce ressam milyonlarca resim yapmıştır. nerede onlar, bunlar niye bu kadar ünlü pahalı kıymetli? düşün
 • AnAlien1
  Ks’de bu tarz bilgilendirmeler görmek çok hoş
  • FelFire

   Elimden geldiğince devam ettirmeye çalışacağım :)

 • Oğlakburcuyum
  Güzel bir bence olmuş. Elinize sağlık.
 • ouzinyo
  Güzel bir bence olmuş.
  • FelFire

   teşekkür ederim, beğendiğine sevindim.)

 • yellowline
  •Güzel bir bence hazırlamışsınız 😊
 • Gül_bahçesi06
  Güzel bir bence harika hatta elinize sağlık😊
 • Sessiz_Gercekler
  Eline sağlık panpac😊
YÜKLENİYOR...