Tertemiz Çamaşırların Sırrı Çözüldü! Öğrenmek İçin Bize Katıl!
Kapat

Dünyaca Ünlü Tabloların Hikayeleri!

Gizemini halen koruyan, tuvaline fırça izlerinin her temasında hangi duyguları taşıyıp, hangi duygular üstüne çizildiği meşhul olan bir tablo vardır. Dönemin yaşanmışlıkları mı anlatılmaya çalışılmış, yoksa bireysel anlamda bırakılan bir resimli imza olarak mı bu kadar nam salmışlar bilinmez tabiki. Gerçek olan o güzel eserlerin sanat severlerin görsel şölenine, tad bırakır şekilde halen bir müzede boy gösteriyor olmalarıdır.

1)Yıldızlı gece– Vincent van Gogh

Dünyaca Ünlü Tabloların Hikayeleri!

Eser canlı ve parlak renk hakimiyetinin öncüsü niteliğinde üç boyutluluk etkisi verilerek impasto tekniği kullanılmıştır. Bu resim 1889 yılında tamamlanmıştır. Bu süre zarfında Vincent Van Gogh, kendi isteğiyle Fransada akıl hastahanesinde kalmaktaydı. İşin ilginç tarafı eserin bitiminden sonra henüz 37 yaşında intihar etmesidir. Planlı bir intihar olabilir mi? Yani yapmış olduğu tablo mu intihara sürükledi yoksa, kafasındaki intihar senaryosunu mu resmetti belkide bunlardan hiç biriside değil.

2)Edvard Munch ve Çığlık

Dünyaca Ünlü Tabloların Hikayeleri!

Kötü bir çocukluk geçiren Edvard Munch henüs 5 yaşındayken annesini veremden kaybetmiştir. İlerleyen yıllarda ablasınıda aynı hastalıktan kaybeden Edvard Munc'un çocukluk trajedileri devam etmekteydi, askeri tabib olan babasınında vefatından sonra okuduğu mühendislik bölümünü bırakarak, resim yapma fikrine iyiden iyiye adapte olmuştur. Eserinde ele aldığı çığlık tablosu oldukça ironiktir, resmin ana teması köprü üstünde çığlık atan hayalet figürünü ele almıştır. Çocukluğu çalkantılarla geçen Edvar munchun ta kendisi olabilir mi, resimdeki hayalet figürlü çocuk. Belkide iç sesinin resime vurulan hikayesidir. Ne dersiniz?

3)No 5 1948, Jackson Pollock

Dünyaca Ünlü Tabloların Hikayeleri!

Kötü bir çocukluk geçiren jackson Pollock bunu sanatında cesur olarak bir nebze kapatarak eski günlerin etkisini kırmaya çalışmıştır. Damlatma yeteneğini en iyi kullanan ressamlar arasında kabul görüp, soyut dışa vurumculuk akımının bayrak taşıyıcılarındandır. Jackson pollock a göre insanlar dünyayı kendi bakış açılarından görmeyi öğrenmeli, dünyanın onların görmesini istediği bakış açısından da kurtulmalıdır.

4)Mona Lisa – Leonardo da Vinci

Dünyaca Ünlü Tabloların Hikayeleri!

Tüm zamanların en çok parodisi yapılan eser tabii ki muazzam Mona Lisa eseridir. Leonardo da Vinci sadece bir ressam değil matematik, müzik, mimari, astronomi, jeoloji gibi konularda kendisini yetiştirmiş bir insandı; bu bilgi birikimini bir çok eserinde kullanmıştır. Mona Lisa'nın çözülemeyen şifreleri yıllar sonra sağ göz bebeğinde L ve V harfleri özel teknik kullanılarak ortaya çıkmıştır. Diğer yandan resme sürekli bakıldığında gülümseyen kadının bir süre sonra gülüşünün kaybolduğunu göreceksiniz. Bunu da saçtan 40/50 kat ince cila tekniğiyle yapan eser sahibi, Mona Lisa tablosunda bir çok sırrı bir tabloya sığdırmıştır.. Gülüşünde anlam var diyenler gelsin çözsün bu gülüşüde görelim. :)

5)Johannes Vermeer/ İnci Küpeli Kız

Dünyaca Ünlü Tabloların Hikayeleri!

İnci Küpeli Kız tablosu kimine göre kuzeyin Mona Lisasıdır, adından anlaşılacağı üzere tek ana tema inci küpeler üstüne kurulmuştur ve tabloya bakanlar inci küpeye rahatlıkla odaklanabiliyor olmasıda kaçınılmazdır. Avrupalı bir kızın müslümanlarca taktığı başörtüsünü sergileyen hollandalı ressamın tablosunda ele aldığı kızın hayal ürünü mü yoksa bir yakınımı olduğu merak konusudur.

Dünyaca Ünlü Tabloların Hikayeleri!
11
6
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • SevimsizDenizz
  Munch şizofrendir 🙄
  Eline sağlık seviyorum kültür Bencelerini
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • İnci küpeli kız tablosuna hayranım
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

105
 • ılgaılıksu
  Vincent Van Gogh gerçekten çılgın bir ressam. Akıl hastanesinde kalmasının sebebi kulağının bir bölümünü kesmiş olması. Yıldızlı Gece ise akıl hastanesinin penceresinden görünen manzaranın Van Gogh gözüyle tabloya aktarımı. Ayın güneş gibi görünmesinin sebebi ise Van Gogh 'un kaldığı hastanede resim odasının kitli olması ve sadece gündüzleri açık olmasından dolayı manzarayı gece görmesi fakat çizimi gündüz yapmasıyla ilintili.
 • Elline sağlık tarihi eselere hayranım mona lissa bir çok teori var en çokta leonardo da vinci nin bir gay olduğu ve çırağana aşık olduğu ve onun anısına bir resim çizdiği bu resmi kadın gibi resmettiği yönünde çünki eski zamanda eşçinsellere idam cezası verilirdi...
 • Resim hic bir zaman ilgimi cekmemistir. ama guzel bir bence olmus
 • Alaca_
  İnci küpeli kız her zaman aklımda kalan bir tablo.. Mona Lisa zaten efsane.. Güzel bir bence olmuş emeğine sağlık.
 • Sürekli bakarım Monaa ablaya hala bişey anlamış değilim. 😂
 • YaaReeeN
  Mona Lisa tablosunu biliyorum, evet. Diğerlerini de öğrenmiş olduk sayende Emeğine sağlık
 • Mikilop
  Değerli bilgiler için teşekürler
 • Şaziyewaynhaus
  Emeğine saglık 1. ve 2'nin hikayesi de çok derin..
 • isimkalmadıki
  bir tek moma lisa yı biliyorum hikayesini yanı
 • Ceydacımsus
  İlgi çekici 👍🏼👍🏼 güzel bir paylaşım 👏
 • bugencyazar
  öğrendik, sağ ol :)
 • kzdjdlmsov
  mona lisaya uzun bakınca içim bir tuhaf oluyor
 • ugur3432
  Yararli bilgi
 • Gizli Üye
  Eline sağlık. vay be neler varmış neler. öylece resim der gecerdik ama işin altında başka neler varmış neler. müziği açıp keyifle okudum bu güzel yazınıhttps://www.youtube.com/embed/kL_IOGmupYg
 • Gizli Üye
  Çığlık tablosunu çok merak ediyordum.
YÜKLENİYOR...