Dikkatleri Üstüne Çekmekte Başarılı Olan Müzik Aletleri Hangileri?

Whisky_Chocolate

Evet müzik neydi? Kulağa hoş gelen seslerden ibaret olması yeterli mi ya da belirli notalara sıkışması kendi kalıbından sesiyle bende varım demesi miydi? Doğada su havzasına düşen su damlaları, yuvarlanan kayalar, rüzgarla dans eden yapraklar, kırılan dalgalar ve kırılan kalpler hangi notanın perspektifinde dalgalanıyor. (peki burayı salladım ne kadar okuduğunuzu anlamak için). İnsanlık tarihinde müzik hep varolmuştur. Taş devrinde iki taşı bir birine vurarak ritim yakalamak, bazen adım sesleri, el çırpması bunlar ritimsel dönüşümle bazı müzik aletlerine ruh üflemiştir. Dünyada bir çok müzik aleti olmasına rağmen en ilginç olanları derlemeye çalıştım.

1)Glass Armonica

Dikkatleri Üstüne Çekmekte Başarılı Olan Müzik Aletleri Hangileri?

Bu müzik aleti 18. Yüzyılda Benjamin Franklin tarafından bulunmuştur. Çıkarmış olduğu yüksek kapasitelerle kulağın algılama kapasitesini düşürdüğüne inanıldığı için bir süre yasaklanmıştı. Dinlenemenizi öneririm şahsen benim hoşuma gitti.

2)Theremin

Dikkatleri Üstüne Çekmekte Başarılı Olan Müzik Aletleri Hangileri?

Adını Rus Profesör Leon Theremin'den alan bu müzik aleti 1928'de mucidi tarafından patenti de alınmıştır. El değmeden çalınan bir müzik aletidir. El hareketiyle manyetik alan değiştirme prensibine dayanan 20. yy çalgısıdır; sesi koyu bir sopranoya benzer. Tondan tona rahatça kayabilme özelliği, hem olanaklarının bolluğuna, hem de iyi çalınmasının güçlüğüne işaret eder. Çıkardığı ses eski radyolarda kopup gelen frekans sesine benzer.

3) Hydraulophone

Dikkatleri Üstüne Çekmekte Başarılı Olan Müzik Aletleri Hangileri?

Benim en ilgimi çeken müzik aletlerinden olur şahsen kendileri. Delikleri olan bu enstrümanda hava yerine su çıkıyor deliklerden. Suyun çıktığı her deliğin notası vardır. O delillere parmak hareketleriyle dokunulduğunda mükemmel dinlendirici bir ritim oluşuyor. Parmakların delikleri kapatmasıyla su başka yöne giderek içinde delikler olan çarka çarpmasıyla güzel ritimler ortaya çıkıyor.

4)AlphaSphere

Dikkatleri Üstüne Çekmekte Başarılı Olan Müzik Aletleri Hangileri?

2010 yıllarında icat edilen bu müzik aleti genellikle Djler tarafından tercih edilmiştir. Topa benzer ve irili ufaklı dilimleri vardır. O dilimlere dokunulduğunda sesler çıkartır. İlginç müzik aletleri arasında buda sayılmalı sanırım.

5)Eigenharp

Dikkatleri Üstüne Çekmekte Başarılı Olan Müzik Aletleri Hangileri?

10 parmağında 10 marifet olduğu tahmin edilen müzik aletidir kendileri. Ne olduğuna bir türlü karar verememeştir. Ellesem mi, dokunsam mı, vur çal oynasam mı dedirten müzik aletinin mucidi John Lambert'dir sa

Dikkatleri Üstüne Çekmekte Başarılı Olan Müzik Aletleri Hangileri?
9
3
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

39
 • Bunların hiçbirini görmedim, duymadım da. Ama Hydraulophone bana biraz Orta Çağ'daki hastaneleri andırdı. Özellikle İslam coğrafyasında su sesiyle tedavi etme yöntemi vardı. Hastalar psikolojik olarak rahatlıyordu ve dönemin popüler tedavi yöntemlerinden biriydi. Keza birkaç müzikal çalgı da hastalar üzerinde iyileştirici bir etki bırakıyordu.
  • Sadece hastalar değil doktorlar üzerinde de etkisi vardır. Günümüzde bir çok operasyonda klasik müzik dinleniyor. Hastayla arasında bağ kurmaya ve başarıya ulaşmaya sebep oluyormuş diye okumuştum.

  • Su seside psikolojik tedavi yöntemi haklısın. Bebekleri bile sakinleştirmede etkili olan bir ritm

  • Olabilir ameliyathanelerde müzik dinleyen doktorların olduğunu duymuştum lakin beni en çok etkileyen iyileştirici özelliği olmasıydı

 • Abseyt
  Eline sağlık canım 😊 ben piyango çok seviyorum ruhuma dokunuyor sanki.
 • Maidetta
  Ellerine emeğine sağlık. :)
  Keman ve ney seviyorum ben. 🍀
 • superpsikolog
  Bunları ilk defa duyuyorum.
 • Pl060606
  1 numara çok ilginç. Emeğinize sağlık.
 • Sadece 4 numara çekti ilgimi
 • gecekusum3434
  Ben klarnet'in üzerine tanımam
 • Peugeot90
  İlk kez gördüm bunları. Çok ilginç
 • leodres
  Gitar piyano keman
 • İbrahimdemir26
  Saksafon😂😂
 • Bi_vatandaş
  Gitarı severim
 • Gizli Üye
  Hydraulophone baya ilginçmiş.
YÜKLENİYOR...