Anne Karnındaki Bebeğe Müzik Dinletmeli mi?

Güney Kaliforniya Üniversitesi'nden (USC) araştırmacı Jeffrey Phelan şöyle diyor: "Yaşamın gündelik akışında seslerin ara sıra yükselmesi sorun oluşturmayabilir ancak konser, gece kulübü, sinema, stadyum, hava limanı gibi gürültülü ortamlarda sık bulunmak sakıncalı olabilir. Aşırı gürültü fetüsün dinlenme ve uyku ritmini bozarak, işitme kaybıyla erken doğum gibi riskler getirebilir. Sesin 90-100 desibeli geçtiği ortamlardan kaçınmakta yarar var."

Anne Karnındaki Bebeğe Müzik Dinletmeli mi?

Buna göre annenin bulunduğu yerde 50 ile 60 desibel arasında bir ses düzeyinde dinlendirici müzikler çalınması, fetüs açısından sakıncalı bir durum yaratmaz. Ancak, kalabalık, gürültülü ortamların ve aniden yükselen seslerin fetüs için stres kaynağı olabileceği bildiriliyor.

Fetüse heavy metal türü müzikler dinleten bazı anneler "bebeğim galiba dans ediyor" diye yanılabilir. Kulak kanallarında artan basınçtan rahatsız olan bebek, "anne, kıs şunun sesini" mesajını iletmek için tekmeliyor olabilir.

ABD'deli sağlık kuruluşu Sanford Health'in 2018 Ağustos bülteninde şöyle yazıyor: "Kapsamlı araştırmalar klasik müzik dinletmek ile beyin gelişimi arasında doğrudan bir bağlantı olmadığını gösterdi. 90'larda popüler olan "Mozart Efekti" yaratılamadığı anlaşıldı. Klasik müzik bebeğin IQ'sunda bir fark yaratıyorsa bile, ölçülemeyecek kadar küçük bir fark olmalı".

Müzik, beyindeki ses, duyum, odaklanma ve devinimle ilgili alanlarda sinaptik bağlantılar kurma yeteneği (nöroplastisite) geliştirebilir. Müziğin dilsel deneyimi de zenginleştireceğine kuşku yok. Bununla birlikte, ikinci trimesterin sonunda işitme duyusu gelişmiş olduğundan, hangi ses düzeyinde ne tür müzik dinletileceği önemlidir.

Ne tür müzikler dinletmeli?

Bebekler müziği ortam seslerinin dengeli bir parçası olarak algılamalı. Bebeğe müzik dinletmek amacıyla kulaklığı ya da hoparlörü anne karnına yaklaştırmaya kesinlikle gerek yoktur. Bu kadar yakından dinletmek fetüste gerilim ve kaygıya yol açabilir.

Anne Karnındaki Bebeğe Müzik Dinletmeli mi?

Anne adayının rahatlatıcı bulduğu müzikler, bebek üzerinde olumlu etkiye sahip olacaktır. Bebeği düşünerek müzik çalmaya başlamadan önce annenin huzurlu bir ortam yaratması önerilir. Önce meditasyon (ve belki hamile yogası) yaparak sakinleşmek, ortam gürültüsünü en aza indirmek ve aydınlatmayı azaltmak önemlidir.

Bebekler öğrenme sürecinde diller arasında ayrım yapamadıkları gibi, müzik türleri arasında da seçim yapamaz. Anne, kendisinin de keyif alacağı, dinlendiren, kalp ritmine uygun, heyecan yaratmayan melodiler seçebilir ve eşlik edebilir.

Kanımca bu tanıma uyan en ideal müzik OM" veya "AUM" Mantra'dır. En efektif Mantra örnekleri için YouTube'da "Gaiea Sanskrit" kanalına bakabilirsiniz. Ona Om Mantra dinletirken karnınızı okşamak, bebeğinizle daha doğmadan bağ kurmanın harika bir yoludur.

İsveç Linköping Üniversitesi'nden araştırmacılar (Joh. Pih & Ulr. Ber), Mantraların vücuda çeşitli sakinleştirici kimyasallar salgılatarak, gevşemeyi kolaylaştırdığı bulgusuna ulaştıklarını yayınladılar. Araştırmada, doğumdan önce Mantra duymaya alışan bebeğin doğumdan sonra da Mantra dinlemeye bayıldığı, anında sakinleştiği aktarılıyor.

İşte olağanüstü bir Om Mantra'nın sakinleştirme deneyimi:

https://www.youtube.com/watch?v=tyYQKhexOp0&feature=emb_title

Anne Karnındaki Bebeğe Müzik Dinletmeli mi?
19
Görüşünü yaz

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Hâmuş940
  Hafif tonda sâkin bir müzik tsm klâsik tarzı olabilir belki ama ben annenin sesinden sâkin bir ses tonu ile Kur'ân-i Kerîm dinlemesi ve dâhi annenin sohbet havasında âyet tefsirinden yola çıkarak anne karnındayken sohbet etmesinden yanayım.
  Eğer evlenirsem hamileliğimi öğrendiğim an buna başlar doğup büyüyüp kendi kendine okuyabilecek seviyeye gelene kadar da Kur'a okuyup tefsirini onun seviyesine uygun şekilde yapmaktan, öğüt gibi her hafta ders yapıp bir konu üzerinde muhabbet etmekten yanayım. Fikrî tartışma ortamı da geliştirici olacaktır. Sorunun özünden kopmazsak eğer; dinlettiklerimizin bilinçaltındaki etkisi mühim. Algıların en açık olduğu uzun birsüreç var.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Wwwwwwomg
  bebek nasıl duyuyor ki anne karnından
  biz kafamızı suyun altına soktuğumuzda nasıl boğuk duyuyorsak hatta ben neredeyse hiç duymuyorum o da öyle duyar.

  bence bebek duyduğu için değil anne müziği dinlerken rahatlayıp gevşediği için bebeği de iyi etkiliyor.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar Ne Diyor (17)

 • sizofrenpsikologg
  Ben dinletmem yazıktır çocuğa benim dinlediğim şarkıları dinlese zaten depresyona girer çıkmak istemez bu da beni doğumda zorlar dhfjfk
 • rtugbayildiz
  Müzikle besleyeceğinize imanı bol olsun kuran okuyun. Hafızların beyni normal beyinlerden çok daha pratik duyarlı ve unutmayan özelliktedir.
 • papatyacan
  ilahi dinletirim
 • Alarasmin
  Ya arabesk dinletirseler
 • suslahanasi
  Saçma buluyorum ben aslında.
 • xxebruuxx90
  Saçma
 • Dkflgjdsk
  Sanki anlayacak o müzikten djsjs
 • Dünyalıbağyan
  Gereksiz buluyorum
 • Cottoncndy
  Dinletilmemeli
 • lolastar
  Evet klasik müzik özellikle
 • Bence gerek yok
 • Mutlulukuzaklarda
  Mantıklı olabilir
 • Gizli Üye
  Dinletmekte fayda var
 • Gizli Üye
  Faydalı müzik dinlemek
 • Gizli Üye
  klasik müzik faydalı sanırım
 • Gizli Üye
  Klasik müziğin anne karnındaki bebeğe faydalı olduğunu duymuştum.
 • Gizli Üye
  Eskiden derlerdi ki müzik ruhun gıdasıdır. Bizlere hep cahilce saçma sapan şeyler söyleyerek islam dininden uzaklaştırdılar. Bebeğe müzik dinletene kadar ayet dinlet kuranı ac dinlet oku üfle nedir bu müzik sacmaligi çocuk bile huzursuz olur karında
YÜKLENİYOR...